| anonim_4396 a întrebat:

Atei se casatoresc in biserica? Daca un ateu se indrgosteste de o crestina cum fac?

16 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Oricât de îndrăgostită aș putea să fiu nu m-aș căsători în biserică, dacă tipul ar ține la mine m-ar înțelege.
De fapt eu nu m-aș căsători nici în acte, mi se pare o tâmpenie să mă leg de cineva.
Oricum, există și atei care fac cununie religioasă de dragul partenerului, dar asta nu-i faci mai puțin atei ci doar mai îndrăgostiți.

| Esperança a răspuns:

Sunt cazuri cand ateii trec la crestinism doar de dragul partenerei.
Si altele cand "crestinii" trec la ateism si fiind atei amandoi fac doar cununia religioasa.Dar majoritatea ateilor merg pe ideea ca nu hartia aceea semnata conteaza. Asa ca stau asa necasatoriti, iar daca se intample sa se casatoreasca nu ar face-o in biserica. De ce s-ar cununa in biserica daca pentru ei nu exista Dumnezeu? Cine sa le dea binecuvantarea daca ei nu cred?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca m-asi indragostii vreodata de un crestin as putea sa ma sacrific si sa particip la ritualul ala tampit pentru el.

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

De ce m-as casatori in primul rand? Ca sa ce?
Sa cedez averea unei femei? Sa imi scriu testamentul de tanar?
De ce sa ma leg la cap daca nu ma doare?

Presupunand prin absurd ca m-as casatori cu o crestina si ea ar vrea neaparat sa mearga in biserica nu m-ar deranja cu nimic.Ce ma costa sa intru intr-o casa si sa imi cante ala melodii de jale?
Mare lucru,mananc un piscot, beau un vin, bat cruci si gata.Nu inseamna nimic pentru mine, dar as prefera la catolici deoarece aia nu au "taxe" pentru asa ceva si nici nu te tin 3 ore acolo sa iti spuna moartea caprioarei.

Toate prietenele mele au fost crestine, unele chiar exagerau, dar nu m-a deranjat deloc.Cat timp nu imi este bagata credinta pe gat si nu incerce nimeni sa ma influenteze nu sunt deranjat de crestini.

| akta a răspuns:

Ateii se indragostesc?

| CobraLeon a răspuns (pentru akta):

Cre(s)tini gandesc?

Esti absurd...

| Allrc24 a răspuns (pentru CobraLeon):

Ateii se inchina zeului maimuta si cred in darwin?

| CobraLeon a răspuns (pentru Allrc24):

Sa rad sau sa plang?

Prefer sa ignor prostia

| Allrc24 a răspuns (pentru CobraLeon):

Daca vrei sa ignori prostia, iti dau un sfat.Nu te mai uita in oglinda!

| misterioaѕa a răspuns:

Da,se căsatoresc in Biserică.
Sursa: http://xandu.wordpress.com/2011/04/27/apel-catre-ateu/
Dacă un ateu se îndrăgoşteşte de o creştină, nu se căsătoreşte cu ea fiindcă nu are voie, stă aşa sa-i treacă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Banuiesc,ca...unul peste altul.de casatorit depinde cine e dama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din moment ce e non religie e clar ca nu se casatoresc in biserica / daca un ateu se indragosteste de o crestina ce sa faca participa la porcaria aia de ritual si darwin a participat cand nu ai de ales faci ce poti si in timp poate o convingi ca ateismul e mai bun ca fantezile crestine crede-ma ca o hartie nu te face mai fericit / daca doi atei se indragostesc se casatoresc la primarie si atat punkt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai exista iubire intr-o lume unde doar banii conteaza ipocrtic am putea spune da conteaza iubirea da fara banii mori de foame

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece, candva, legea era aceeasi cu religia. Intr-o vreme in care "religia era aceeasi cu stiinta", si preotii erau cel mai inalt rang, deasupra la monarhi.
Si cand un preot mincinos a devenit monarh, a inceput sa separe totul pe categorii. (preotul acela n-a fost in stare sa inteleaga stiinta si legile, a cazut in rang spre a fi sotie de monarh, si a introdus propriile sale reguli de mentalitate limitata )
Acum ai de ales, casatorie "in fata lui dzeu" din biserica, sau "in fata legii". Crestinii trebuie sa le faca pe ambele.

| relu008 a răspuns:

Nu știu cum rezolva actele dar copilul iese cu siguranța agnostic.