| Sweetyass a întrebat:

Hi TPU! Intrebari pentru atei.
1 Un ateu isi boteaza copii? De ce?
2 Ateii se casatoresc si la Biserica?
3 Cand moare un ateu ce se intampla...se inmormanteaza? Si ce o sa aiba la cap.o cruce?

13 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pot să răspund pentru mine, nu pentru majoritatea ateilor sau ceva.
Dacă așa avea un copil nu l-aș boteza, dar dacă dorește să se boteze este liber să facă ce vrea când e suficient de mare să gândească limpede.
Nu aș da bani la biserică ( la noi se dau cam 1500 de lei pentru o nuntă) pentru o tâmpenie de ritual care nu ajută la absolut nimic și care nu are nicio importanță pentru mine.
Eu le-am zis deja tuturor rudelor că vreau să fiu incinerată și e treaba lor ce fac cu cenușa.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

1 şi 2. Nu. Tu ca şi creştină ai practica ritualuri ce aparţin altui cult? La fel şi cu ateii.
3. Depinde de rudele care răspund, dar în general nu se pune cruce şi nici nu se face slujbă.

| Woodenpints91 a răspuns:

1. Nu
2. Nu
3. Probabil o statuetă sau nimic. Nu văd rostul de a-ţi pune ceva la cap după ce mori şi eşti în pământ.

| Laura a răspuns:

Doar ateii idioți. Botezul și căsătoria sunt de rahat.

| RAY a răspuns:

Un ateu isi boteaza copii? De ce?
nu, ca ateismul nu-i religie desi nu este necesara un ritual pentru a adera la o dogma, religie etc
2 Ateii se casatoresc si la Biserica?

ateismul nu impune ideii te poti casatori si in templu dar doii ateii nu vad rostul pentru care sar casatori in biserica ei find lipsiti de credinta deci nu ateii nu se casatoresc in biserica si care? ca noi nu avem biserica doar la primarie dar daca este un cuplu crestin -ateu se poate e cam ciudat sa juri ca isi veti imparte viata cu cineva cuiva care nu exista

Cand moare un ateu ce se intampla...se inmormanteaza? Si ce o sa aiba la cap.o cruce?

se arde, inmoramnteaza cum vrea familia lui desigur fara popa, coliva, lumanarii etc se baga in mormant si adio sau se arde trupul si se pastreaza cenusa celui mort multi fac asta sau cenusa se baga in pamant ajutand sa creasca o planta in viitor un, nu se bate nici o cruce nici unde ti-am explicat x moare maine il bagam in sicriu si in pamant sau il ardem amin si gata

| WhatheWow a răspuns:

Tu de ce pacatuiesti draga daca esti crestina? La noi e o traditie pe care o respectam din anumite motive dar asta nu inseamna ca exista Dumnezeu. Oamenii nu pastreaza traditia de Mos Craciun chiar daca el nu exista; sau tu inca nu esti convinsa?

| i86e2 a răspuns:

1. Eu nu mi-aș boteza copilul.
2. Eu nu m-aș căsători la biserică.
3. După ce mor nu știu ce vor face ăștia cu mine, dar sper să nu se apuce cu ritualuri creștine primitive și sper să nu pună cruce la capul meu.

| NoShit a răspuns:

1. Eu nu mi-aş boteza copilul. Mi se pare mai corect să-l las să-şi aleagă el ce religie vrea când va acumula o anumită informaţie, respectiv să respingă religia, aşa cum fac eu.
2. De ce s-ar căsători ateii la Biserică dacă ei consideră că nu aparţin niciunei religii?
3. Aş prefera să fiu incinerată. Dacă ar fi să fiu îngropată crucea se exclude. Ar fi faină o pentagramă, aşa ca idee.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru NoShit):

Te i-a dracu...

| NoShit a răspuns (pentru Pufuletica98):

Să vină.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru NoShit):

Stai linistita ca nu o sa tortureze mult in iad....doar toata eternitatea.

| NoShit a răspuns (pentru Pufuletica98):

Mă abţin să mai zic ceva să te contrzic că mă tem că o să-mi răspunzi tot cu o prostie. Eşti amuzantă aşa în felul tău.