| Infernia a întrebat:

Ateii ştiu mai multe despre religie decât cei credincioşi. Credeti ca este adevarat sau nu?

Răspuns Câştigător
| TheBlueWolf a răspuns:

Exact gandirea logica influenteaza abordarea mentalitatii de ateu.Gandirea incuiata si bolnava... spalata! te impinge spre venerarea acestui zeu.

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Klepto si Hombre
V-am spus eu, mai devreme sau mai tarziu o sa deveniti crestini!

| FucktheSystem a răspuns:

Da, de cele mai multe ori da.
Oricum nu cred că există un ateu care să știe să dea citate din biblie ep derost ca Ema ( bănuiesc că el știe pe derost și nu stă să le caute de fiecare dată), deci depinde, știu mai multe despre religie decât mulți credincioși pentru că ei au cercetat ca să-și dea seama că nu există, cât timp n-ai o bază stabilă nu poți să negi existența unui zeu.
Oricum mai e și categoria de atei teribiliști care se dau atei doar de ochii șumi și când li se întâmplă ceva rău pupă toate maoștele și se roagă neîncetat și sincer cred că ei habar nu au nimic despre religie în general.
Conculuzia : Depinde, unii da alții nu.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu cred ca da, odata ce contrazici existenta unui lucru (persoana) trebuie sa stii cate ceva despre acel lucru (persoana).

P.S: la mine in zona ateii stiu mai multe despre religie decat profesorii :!

| MMihai a răspuns:

Sunt atei care au vrut să adere la o religie sau alta și ăia cunosc bine diverse religii, pe care l-au studiat.

| Angel0 a răspuns:

Nu neaparat.Anumiti atei stiu mai multe despre religie decat anumiti credinciosi.Dar exista si credinciosi care pot da lectii de religie la anumiti profesori de religie.

| Klepto a răspuns:

Ateii au realizat ca este o minciuna indoctrinata, care a avut destula propaganda.
Nu-i nevoie sa stiu mai mult de despre religie, trebuie sa stiu ceea ce este mai bun pentru mine sau ceea ce consider ca este mai bun pentru mine.

| Klepto a răspuns:

@Hombre

Trei ani de liceu penticostal am facut,
Aia tot au incercat de nu m-au corupt,
Inca oleaca si ma faceau avut,
Doar predicile sa le-ascult.

Fundul meu e legendar,
Rupe oricare cantar,
In orice religie este comparat,
Cu arca lui noe animalele ce-a salvat.

Familia mea este de credinciosi,
L-au gasit pe dumnezeu cand au fost anevoiosi,
Matusi, unchi, nasi, nanase, toti acum-s religiosi,
Cand aud ca-s ateu suna la duhovnici, ca-s niste paraciosi,
Vor sa puna de-o exorcizare, dar fundu-mi este apartoare,
Circumferinta lui este mai mare decat cazanul lor din dotare,
Corpul meu stie tehnici avansate de autoaparare,
Cand in minte unui popa ii vine din carte "sa citesc",
Urechile mele se ceruiesc,
Fundului meu suncos,
I se mai spune si Boss,
El-mi repara orice comportament credincios,
Si este pe eticheta de parfum Hugo Boss.

M-am ingrasat cand eram pe cap spalat,
Ca si toti ceilalti eram manipulat,
Doar fundul meu m-a trezit din hibernat,
Cresterea exponentiala a lui, i-a dat inteligenta de neegalat.

Sa nu spoiesc legendarul meu popou,
Sa nu ma rada lumea cand mergeam prin Copou,
Am renegat orice credinta, pana la neputinta,
Si m-am renascut ca maritul Pheonix, din a sa fiinta.

De asta toti crestinii-s slabi,
Se hranesc cu abur si frunze de baobabi,
Banii toti intra la popi,
Si nu pot fi acuzati ca ar fi cotropii,
Omul vine singur, legat prin credinta,
Crezand ca donatul face parte din a lor dorinta,
Ei dau bani sa primeasca o bucata de cheita,
Ca sa considere ca raiul o sa fie a lor noua locuinta.

| Hombre a răspuns:

Crezi ca cei credinciosi stiu prea multe despre religie? Nu, ei cred in aceasta iluzie numai pentru ideia si gandul ca va fi ajutat, deci face troc cu Dumnezeu, credinta contra ajutor si viata vesnica. Urmariti si pe cei de pe forum, o parte din ei cunosc religie mult peste marea multime si aceia-si negustorie o face si ei.

| Hombre a răspuns:

Sigur ca da@Klepto-mane
Ti-e gandul mereu la sarmale,
Ca doar ele-s cele mai bune
Curul sa ti-l faci de renume.
După cum spui că-i minciună
Si are probagandă destulă,
E firesc dacă inghiţi la greu
Suncile să-ti scadă mereu.
Si curul ce-ţi era de renume
Să ajungă de râs si de glume.

| Gizăz a răspuns:

Normal. Ca să nu aderi la ceva trebuie mai întâi să știi ce e acel ceva.

| TheBlueWolf a răspuns (pentru Gizăz):

Ca sa ajungi la concluzia ca aceasta entitate omniscienta si eminenta nu exista nu trebuie decat sa gandesti putin... daca esti un "religios" ce sta si se inchina la o carte fara a analiza cat de putin cauza normal ca vei crede in continuare in acest dumnezeu.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Parerea mea ca cei culti cred mai mult in stiinta, iar aia cu 4 clase sunt cu dzeu!

| Kosuchin a răspuns:

Pai, incepe sa te intereseze oarecum subiectul "religie", cand renunti la hmm, credinta.Nu stiu de ce, mie asa mi s-a intamplat.

| GodBlessYou a răspuns:

Nu neaparat...

| tsevaoth a răspuns:

Pai sigur ca poti sa stii despre religie cand ii vezi faptele dar gandeste-te,cati din crediciosi cunosc esenta a ceea ce cred? Si de aici se naste ateismul zic ei dar de fapt majoritatea din ei au suferit un esec cu privire la religia din care faceau parte si acum doar aduc injurii la adresa ei prin orice mijloc,dar de fapt nu sunt atei si nu fac diferenta dintre credinta,religie,crestinism, crestinatate, aparenta si esenta.Nu stiu cati ani ai tu dar eu am fost ateu adevarat si mi-am trait primii 29 de ani din viata ca un ateu si am facut ceea ce am vrut si am dat la oparte pe cine mi-a stat in cale prin orice metode,am incercat toate formele de distractie din lumea asta, multe din care voi habar nu aveti ca exista,am putut din cauza job-ului,si tot din cauza jobului mi-am ales si religia din care fac acum parte si sa nu crezi ca am facut-o intr-un impuls de sentiment sau vreo revelatie divina, din contra am lucrat si inca lucrez sa caut dovezi care devin tot mai clare asa ca pot sa sustin de ce cred ceea ce cred,bun poate ca eu stiu cum e sa fii la polul opus, asa ca ceea ce ai intrebat tu are efect de boomerang, si unii credinciosi stiu despre atei si religie mai mult decat ateii.Totusi sunt curios traiesti conform nickname-ului tau sau ca un ateu adevarat sau doar ideologic?

| DreamAutopsy a răspuns:

Da, e adevărat!

Eu sunt agnostică. (Repede, search pe googlelaughing să vedeți ce înseamnă, că mă trezesc că spuneți că mă închin lui Satan, Buda sau ce vă mai traznește vouă prin cap)

| Maariiaa a răspuns:

Da,cred că este adevărat. Ne numim credincioși, însă aveam atâtea păcate... Încât...

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Ca sa fii crestin trebuie' doar sa faci exact ce vezi de la bunica-ta, bunica-tu, maica-ta si asa mai departe...ca sa fii ateu iti trebuie o viziune ampla asupra religiilor, sau macar religiei oficiale din spatiul in care traiesti.

La dracu, nu ma mai satur de avatarul tau laughing

| TheBlueWolf a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Exact gandirea logica influenteaza abordarea mentalitatii de ateu.Gandirea incuiata si bolnava... spalata! te impinge spre venerarea acestui zeu.

| Nordic a răspuns:

Daca spun ca e adevarat ateii imi vor sari in cap. Daca spun ca nu e adevarat atunci nu apar crestinismul. Deci nu am ceva cu ei. Doar ca nu s-au informat destul incat sa ne contrazica. Sunt preoti( da stiu, vai popa bea, de parca toti ar fi la fel) ma rog...deci sunt preoti care ar putea da niste raspunsuri la intrebarile ateilor de ateul ramane masca.

| Rapplex a răspuns (pentru Nordic):

Mda, prevad ca la intrebarea "Cum a aparut D-zeu" o sa primesc un raspuns de genul "A existat dintotdeauna".Sa sti ca ai avut mare dreptate, e prima oara cand aud asta si chiar m`a lasat masca.Nu`mi vine sa cred

| Luissa123 a răspuns:

Poate ca e adevarat pentru ca atunci cand ei sunt provocati sau cel putin duc o discutie despre religie ei sa aiba cu ce contra crestinii

| TheBlueWolf a răspuns:

Bineinteles...Eu ma aflu in categoria ateilor deoarece am o minte deschisa extrem de larg si gandesc logic analizez orice in planul stiintific etc...De asta am si ajuns la cocluzia ca dumnezeu nu exista si ca religiosii sunt doar oameni tematori cu aceasta scursura menita spalarii creierelor numita religie inchistata BINE DE TOT in cap."pro" dumnezeu nu exista nici un argument, pe cand contra pot veni cu sute, mii (etc.) dovezi unele nici nu necesita incursiuni in domeniu doar simpla detasare de la ragait si meciuri la un mic "spark" de logica iti poate dovedi asta.Am vazut prea multe in viata asta ca sa mai cred intr-un dumnezeu.

| Nymphetamine a răspuns:

Adevaratii atei, da! Trebuie sa stii ceea ce negi.

| LiquidFlesh a răspuns:

Da, este adevarat. Sursa: 1. Sunt ateu, m-am certat cu multi ortodoxi & catolici, si niciunul nu era informat corect. 2. Majoritatea credinciosilor au citit biblia cand erau mult prea tineri, deci nu au inteles nimic din ea. (Desi e cam greu sa intelegi ceva din ea, poti sa ai si 30 de ani, pentru. ca multe chestii din biblie se cam contrazic)

| TheBlueWolf a răspuns (pentru LiquidFlesh):

Exact asta e cu manipularea si interpretarea gresita...la o varsta frageda nu intelegi nimic. Daca o citesti cu mintea limpede si destul de dezvoltata in mai multe domenii iti dai seama ca biblia nu e decat o carte ce se bate cap in cap cu "credinta" continand conotatii sexuale, barbarism, rasism si multe altele sa nu mai zic autocontraziceri specificate si de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probail este.
Doar de aia nu cred, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| ascasc a răspuns:

Ateii sunt ateii pentru ca intr-adevar stiu mai multe despre religia noastra deoarece eu au cercetat si au citit foarte multe despre credinta si au ajuns la ideea ca de fapt Dumnezu nu exista!

| TheBlueWolf a răspuns (pentru ascasc):

Exact.Bun comentariu succint si corect!

Întrebări recente