| SaveTheNature a întrebat:

As vrea sa intreb in special ateii. Ce va face sa credeti ca crestinii credinciosi nu isi traiesc viata? chiar mai bine decat ar fi facut-o in cazul in care nu ar fi fost atei de ex?
Nu stiu de ce am impresia ca pentru voi Dumnezeu e un fel de - incurca-lume. Va rog sa ma lamuriti cu aceasta curiozitate.

18 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Noi avem libertate. PUNCT

| RAY a răspuns:

As vrea sa intreb in special ateii. Ce va face sa credeti ca crestinii credinciosi nu isi traiesc viata?

ce imi pasa mie cum isi traiesc aia viata? fiecare sa faca ce vrea

chiar mai bine decat ar fi facut-o in cazul in care nu ar fi fost atei de ex?

in multe situati o gandire rationala e foarte buna in viata

| Mădă0611 a răspuns:

Superstitiile va tin in lanturi. laughing Cunoasterea pe care o cautati e de fapt autoconvingere, asa ca nu va intereseaza raspunsul corect, asta e limitare, dar va bagati in treburile altora care chiar gandesc ce fac.
Dumnezeu chiar incurca lumea, daca toti ar cauta doar sa se autoconvinga, momentan eram toti in pestera, religia se baga in toate domeniile, tampeste oamenii, oameni care poate detin secretul pentru vindecarea unei boli, dar cum "totul e de la dumnezeu", se limiteaza la a pupa oase de morti si icoane...

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu fiind crestin imi traiesc viata din plin.Admir natura,iubesc,ascult muzica,ma plimb, ma joc cu animalele, ma duc la Biserica, citesc, ma duc si la petreceri(dar nu ma imbat si ma destrabalez) si alte lucruri.Acea ''viata traita''a ateilor inseamna distractie la maxim, smecherie, bautura si femei.Asta nu e viata, e cocina de viata.Prefer sa fiu crestin!

| CristiSeeker a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Vezi cum judeci si ignori? Asta este adevarata invatatura crestina pe care crestinii o emana. Ei sunt cei mai buni, iar restul religiilor si atei sunt niste pagani destrabalati. Doar pentru ca n-am un prieten imaginar de care mi-e frica, nu inseamna ca viata mea este o "cocina".

| M25M a răspuns:

Cred ca ai incurcat taberele. Aceste rationamente" x nu isi traiesc viata" sau "traiesc degeba fara un scop" sunt mai constant indreptate catre atei dinspre crestini.

| Alphawolf a răspuns:

Aiurea, aceste concluzii sunt subiective. Cine poate sti de ce am eu nevoie, ce anume ma face pe mine sa ma simt bine, util sau fericit? Nimeni nu stie cu adevarat(!), probabil nici macar eu. Este o chestie de caracter, iar gusturile nu se discuta! La o persoana ii place sa se catere pe munti, pentru alta muzica e viata ei, la alta ii place atmosfera din biserica... Caracterul stabileste prioritatile si placerile noastre. Pentru a-mi trai viata trebuie sa fiu pe calapodul altora, cum le place lor sau dupa stasul lor? De ce sa nu fie ei dupa modelul meu?

| Zenit313 a răspuns:

Singurii credinciosi adevarati sunt Sihastrii!
Tot respectul pentru ei!

Restul "credinciosilor "...praf!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii consideră că toţi credincioşii sunt nişte slugi fără viaţă, care trăiesc doar pentru a-şi venera " Regele ".

| C0nstantin a răspuns:

Ma doare capul cand vad postari de genul. Pornesti de la niste idei preconcepute fara sa ai vreo dovada si tragi niste concluzii pripite fara sens.

| SaveTheNature explică (pentru C0nstantin):

Atunci neaga-ma frumos. CACI daca te enervezi e posibil sa-ti curga sange din nas,- sa te patezi, apoi gandeste-te ca sangele nu iese usor din haine; trebuie sa cheltui banii pe un inalbitor cand ai putea mai bine sa iti cumperi niste mere sanatoase dar recomandabil ar fi sa le cumperi de la tarani pentru ca sunt crescute bio; stii si tu cum e in zilele noastre au chimicale toate si trebuie sa ai grija de sanatatea ta, pentru ca sanatatea e mai buna decat toate. Chiar imi amintesc ca aveam un vecin care mereu cand ma saluta imi spunea: Sanatate numai bine" Si ma intreb oare vorbea serios? Ca l-am vazut cu tigara in mana, si mi se parea ciudat ca imi spunea ca sanatatea e mai buna decat toate, si bineinteles avea dreptate n sinea lui ca daca nu esti sanatos nu poti avea un serviciu, o familie, si bineinteles nu-ti poti desfasura viata asa cum trebuie in liniste; dar parca nici liniste nu mai e; au devenit toti galagiosi. Hmm cate balti de la zapada.

| C0nstantin a răspuns (pentru SaveTheNature):

And your point is? Tu realizezi ca ceea ce ai zis tu nu are nici cea mai mica legatura cu raspunsul meu sau macar cu intrebarea pe care ai pus-o? Daca taceai, filozof ramaneai.

| SaveTheNature explică (pentru C0nstantin):

Stiu -tocmai m-am amuzat copios laughing in timp ce scriam.

| C0nstantin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ma abtin de alte comentarii ca o sa te superi mai mult ca sigur...

| SaveTheNature explică (pentru C0nstantin):

Si ce ai tu de pierdut daca ma supar eu? Nic nu ma cunosti. Oricum apreciez gestu". happy

| Disharmony a răspuns:

Eu sunt de părere că-şi irosesc viaţa slujind cu atâta tenacitate un zeu care, cel mai probabil, nu există. Plus că majoritatea sunt mult prea încuiaţi în religia şi credinţa lor, încât nu mai sunt capabili să ia în considerare şi alte teorii în legătură cu apariţia noastră. Nu, în capul lor, dumnezeu ne-a creat, şi numai dumnezeu există.
Nu sunt de părere că dumnezeu ăsta din basme încurcă treaba. Dacă toţi oamenii din lume ar fi avut o gândire logică, atunci basmele din biblie ar fi fost date de-o parte şi aruncate în uitare, căci toţi oamenii şi-ar fi dat seama că nimeni şi nimic nu poate demonstra că acele poveşti chiar s-au întâmplat.

| Calininio a răspuns:

Voi aveti o "datorie morala" sa faceti slujbe de pomenire, sa dati o tona de bani bisericii pentru niste servicii care s-ar presupune ca trebuie facute gratuit, sa mergeti la biserica duminica si de sarbatori. Timpul si banii respectivi pot fi folositi de atei in scopuri cat se poate de practice si utile. Simple as that.

| CristiSeeker a răspuns:

De ce credinciosi nu si-ar trai viata? Nu cred ca am spus vreodata cuiva asta.
Tot ce mi se pare ciudat e ca refuza sa vada mai departe de paginile cartilor antice pe care le urmeaza orbeste, sperand la o alta viata, una eterna, una mai buna. Asta mi se pare atat ciudat, cat si trist.
Iar, pentru mine Dumnezeu/Allah/Jupiter/Mos Craciun s.a.m.d. pur si simplu "nu este". Totusi, daca vre unul dintre acesti zei exista, face o treaba foarte proasta!