| SaveOurSouls a întrebat:

Ateilor de ce il faceti pe Dumnezeu egal cu Biserica Lui pe pamant? Biserica este facuta din oameni, care sunt si ai lui Dumnezeu si ai satanei. De ce il acuzati pe Dumnezeu pentru satanistii din Biserica? Cu ce sunt vinovati oamenii cu credinta adevarata in Dumnezeu pentru atrocitatile comise "in numele" lui Dumnezeu de antichristii din Biserica si fanaticii religiosi care i-au urmat? Cu ce este vinovat Dumnezeu si cu ce sunt vinovati oamenii credinciosi ca niste regi insetati de putere si-au numit proprii lor capi ai bisericii si in numele de Dumnezeu au facut atrocitatile satanei?

Cine l-a rastignit pe Dumnezeu insusi? Unii din proprii lui preoti. Cine l-a vandut pe Dumnezeu? Iuda, unul din proprii lui apostoli.

Ce le-a spus Ioan Botezatorul fariseilor, fariseii erau preotii Lui de atunci, care sunt rude ale lui Avraam sunt oameni ai lui Dumnezeu?
"Dar văzând Ioan pe mulţi din farisei şi saduchei venind la botez, le-a zis: Pui de vipere, cine v-a arătat să fugiţi de mânia ce va să fie?
Faceţi deci roadă, vrednică de pocăinţă, Şi să nu credeţi că puteţi zice în voi înşivă: Părinte avem pe Avraam, căci vă spun că Dumnezeu poate şi din pietrele acestea să ridice fii lui Avraam".

Noul Testament, Matei 3

Si mai ales ce le-a spus Dumnezeu, Iisus Hristos, fariseilor?

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că mâncaţi casele văduvelor şi cu făţărnicie vă rugaţi îndelung; pentru aceasta mai multă osândă veţi lua.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că înconjuraţi marea şi uscatul ca să faceţi un ucenic, şi dacă l-aţi făcut, îl faceţi fiu al gheenei şi îndoit decât voi.
Vai vouă, călăuze oarbe, care ziceţi: Cel ce se va jura pe templu nu este cu nimic legat, dar cel ce se va jura pe aurul templului este legat.
Nebuni şi orbi! Ce este mai mare, aurul sau templul care sfinţeşte aurul?
Ziceţi iar: Cel ce se va jura pe altar cu nimic nu este legat, dar cel ce se va jura pe darul ce este deasupra altarului este legat.
Nebuni şi orbi! Ce este mai mare, darul sau altarul care sfinţeşte darul?
Deci, cel ce se jură pe altar se jură pe el şi pe toate câte sunt deasupra lui.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că daţi zeciuială din izmă, din mărar şi din chimen, dar aţi lăsat părţile mai grele ale Legii: judecata, mila şi credinţa; pe acestea trebuia să le faceţi şi pe acelea să nu le lăsaţi
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că voi curăţiţi partea din afară a paharului şi a blidului, iar înăuntru sunt pline de răpire şi de lăcomie.
Fariseule orb! Curăţă întâi partea dinăuntru a paharului şi a blidului, ca să fie curată şi cea din afară.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că semănaţi cu mormintele cele văruite, care pe din afară se arată frumoase, înăuntru însă sunt pline de oase de morţi şi de toată necurăţia.
Aşa şi voi, pe din afară vă arătaţi drepţi oamenilor, înăuntru însă sunteţi plini de făţărnicie şi de fărădelege.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că zidiţi mormintele proorocilor şi împodobiţi pe ale drepţilor,
Şerpi, pui de vipere, cum veţi scăpa de osânda gheenei?
De aceea, iată Eu trimit la voi prooroci şi înţelepţi şi cărturari; dintre ei veţi ucide şi veţi răstigni; dintre ei veţi biciui în sinagogi şi-i veţi urmări din cetate în cetate.

Noul Testament, Matei 23

Aceiasi farisei au fost si inainte de Iisus, au fost aceiasi si dupa El. Aceiasi oameni care l-au urmat pe satana au fost atunci aceiasi oameni au fost si dupa. Aceiasi falsi apostoli de care vorbeste apostolul Pavel au fost si inainte si dupa. Aceiasi oameni care au cerut rastignirea lui Dumnezeu, au cerut si sute de ani mai tarziu rastignirea oamenilor sub forme diferite. Ei i-au masacrat pe oameni, ei au distrus familii, au distrus suflete, au dezbinat bisericile intre ele, au intors crestini contra crestini.

Cu ce au gresit oamenii lui Dumnezeu sa fie identificati cu antichristii lui Dumnezeu? Ce vina au credinciosii adevarati pentru habotnicii religiosi? Ce vina au preotii, pastorii, predicatorii ai lui Dumnezeu cu preotii, pastorii, predicatorii satanistii din biserica lui Dumnezeu? Toti, din toate secolele?

Ateilor, daca aveti rude care au ucis atunci tot neamul vostru e acuzat de crima? Si cu atat mai mult cu cat se dovedeste ca rudele nu sunt de sange ci prin alianta pentru ca cei care au facut ororile in numele lui Dumnezeu nu erau adevarati crestini ci erau satanizati, bolnavi de putere, bogatie, faima, cruzime? Ateilor va acuza crestinii pentru gulagurile lui Stalin? Sunteti total ilogici si indoctrinati de ateismul din tv si carti, de ce spun altii, nu ganditi cu propria voastra gandire, ca de simtire nu se mai pune intrebarea, daca ati fi simtit ati fi simtit ca exista ceva peste lumea asta!

Nu mai faceti pacate impotriva tuturor crestinilor si impotriva lui Dumnezeu! Crestinismul este religia iubirii oamenilor nu venerarii primitive a unui zeu brutal! Cautati-l pe adevaratul Dumnezeu nu pe satana ascuns sub "numele" de dumnezeu!

Ateilor nu fiti farisei, saduchei, arhierei, carurari nu-l rastigniti si voi pe Dumnezeu!

Şi Pilat a zis către arhierei şi către mulţimi: Nu găsesc nici o vină în Omul acesta.
Dar ei stăruiau, zicând că întărâtă poporul, învăţând prin toată Iudeea, începând din Galileea până aici.
Şi Pilat auzind, a întrebat dacă omul este galileian.
Şi aflând că este sub stăpânirea lui Irod, l-a trimis la Irod, care era şi el în Ierusalim în acele zile.
Şi L-a întrebat Irod multe lucruri, dar El nu i-a răspuns nimic.
Şi arhiereii şi cărturarii erau de faţă, învinuindu-L foarte tare.
Iar Irod, împreună cu ostaşii săi, batjocorindu-L şi luându-L în râs, L-a îmbrăcat cu o haină strălucitoare şi L-a trimis iarăşi la Pilat.
Iar Pilat, chemând arhiereii şi căpeteniile şi poporul,
A zis către ei: Aţi adus la mine pe Omul acesta, ca pe un răzvrătitor al poporului; dar iată eu, cercetându-L în faţa voastră, nici o vină n-am găsit în acest Om, din cele ce aduceţi împotriva Lui.
Şi nici Irod n-a găsit, căci L-a trimis iarăşi la noi. Şi iată, El n-a săvârşit nimic vrednic de moarte.
Deci, pedepsindu-L, Îl voi elibera.
Şi trebuia, la praznic, să le elibereze un vinovat.
Dar ei, cu toţii, au strigat, zicând: Ia-L pe Acesta şi eliberează-ne pe Baraba,
Care era aruncat în temniţă pentru o răscoală făcută în cetate şi pentru omor.
Şi iarăşi le-a vorbit Pilat, voind să le elibereze pe Iisus.
Dar ei strigau, zicând: Răstigneşte-L! Răstigneşte-L!
Iar el a zis a treia oară către ei: Ce rău a săvârşit Acesta? Nici o vină de moarte nu am aflat întru El. Deci, pedepsindu-L, Îl voi elibera.
Dar ei stăruiau, cerând cu strigăte mari ca El să fie răstignit, şi strigătele lor au biruit.
Deci Pilat a hotărât să se împlinească cererea lor.
Şi le-a eliberat pe cel aruncat în temniţă pentru răscoală şi ucidere, pe care îl cereau ei, iar pe Iisus L-a dat în voia lor.
Şi pe când Îl duceau, oprind pe un oarecare Simon Cirineul, care venea din ţarină, i-au pus crucea, ca s-o ducă în urma lui Iisus.
Iar după El venea mulţime multă de popor şi de femei, care se băteau în piept şi Îl plângeau.
Şi întorcându-Se către ele, Iisus le-a zis: Fiice ale Ierusalimului, nu Mă plângeţi pe Mine, ci pe voi plângeţi-vă şi pe copiii voştri.
Şi erau duşi şi alţii, doi făcători de rele, ca să-i omoare împreună cu El.
Şi când au ajuns la locul ce se cheamă al Căpăţânii, L-au răstignit acolo pe El şi pe făcătorii de rele, unul de-a dreapta şi unul de-a stânga.
Iar Iisus zicea: Părinte, iartă-le lor, că nu ştiu ce fac. Şi împărţind hainele Lui, au aruncat sorţi.
Şi sta poporul privind, iar căpeteniile îşi băteau joc de El, zicând: Pe alţii i-a mântuit; să Se mântuiască şi pe Sine Însuşi, dacă El este Hristosul, alesul lui Dumnezeu.
Şi Îl luau în râs şi ostaşii care se apropiau, aducându-I oţet.
Şi zicând: Dacă Tu eşti regele iudeilor, mântuieşte-Te pe Tine Însuţi!
Şi deasupra Lui era scris cu litere greceşti, latineşti şi evreieşti: Acesta este regele iudeilor.
Iar unul dintre făcătorii de rele răstigniţi, Îl hulea zicând: Nu eşti Tu Hristosul? Mântuieşte-Te pe Tine Însuţi şi pe noi.
Şi celălalt, răspunzând, îl certa, zicând: Nu te temi tu de Dumnezeu, că eşti în aceeaşi osândă?
Şi noi pe drept, căci noi primim cele cuvenite după faptele noastre; Acesta însă n-a făcut nici un rău.
Şi zicea lui Iisus: Pomeneşte-mă, Doamne, când vei veni în împărăţia Ta.
Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai.
Şi era acum ca la ceasul al şaselea şi întuneric s-a făcut peste tot pământul până la ceasul al nouălea.
Când soarele s-a întunecat; iar catapeteasma templului s-a sfâşiat pe la mijloc.
Şi Iisus, strigând cu glas tare, a zis: Părinte, în mâinile Tale încredinţez duhul Meu. Şi acestea zicând, Şi-a dat duhul.
Iar sutaşul, văzând cele ce s-au făcut, a slăvit pe Dumnezeu, zicând: Cu adevărat, Omul Acesta drept a fost.

Noul Testament, Luca 23

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Multi oameni asimileaza astazi Biserica unei cladiri. Totusi, nu aceasta este ceea ce Biblia spune despre Biserica. Cuvantul "biserica" vine din grecescul "ecclesia" care inseamna "o adunare" sau "cei chemati". Intelesul de baza al cuvantului "biserica" nu este, iata, o clădire, ci dimpotriva este vorba despre oameni. Este chiar ironic faptul ca atunci cand oamenii sunt intrebati ce biserica frecventeaza, ei fac referire adesea la denominatiunea din care fac parte – ortodoxa, catolica, luterana, baptista si asa mai departe. De multe ori oamenii se raporteaza la o anume denominatiune sau la o cladire. Cititi Romani 16:5: "…spuneti sanatate si Bisericii care se aduna în casa lor...". Apostolul Pavel se refera aici la oamenii credinciosi ca fiind biserica si nu la cladirea in care ei se aduna.

Biserica este Trupul lui Hristos. Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, si L-a dat capetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinatatea Celui ce implineste totul in toti". Trupul lui Hristos este format din toti credinciosii incepand cu ziua Cincizecimii si pana la momentul Rapirii Bisericii.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

In cat timp scrii un asemenea text?

| OOOLEOOO a răspuns:

Asa credinciosi...asa dumnezeu.

NOname
| NOname a răspuns:

Iar delirăm?

| doctorandus a răspuns:

Matei 7:16
Îi veţi cunoaşte după roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini, sau smochine din mărăcini?

Luca 6:44
Căci orice pom se cunoaşte după roada lui. Nu se strîng smochine din spini, nici nu se culeg struguri din mărăcini.

| Mădă0611 a răspuns:

"Ateilor, daca aveti rude care au ucis atunci tot neamul vostru e acuzat de crima?", nu, toata omenirea, nu-i asa? Pacatul stramosesc.

"Ateilor va acuza crestinii pentru gulagurile lui Stalin?", Hitler era crestin, nu va mai uitati voi in ograda vecinului inainte sa va uitati in a voastra.

"Sunteti total ilogici si indoctrinati de ateismul din tv si carti, de ce spun altii, nu ganditi cu propria voastra gandire, ca de simtire nu se mai pune intrebarea, daca ati fi simtit ati fi simtit ca exista ceva peste lumea asta!" laughing uite cine e indoctrinat si nu gandeste cu propria-i gandire. Praf si pulbere.

Ce ma distrati voi, astia care ati "hoinarit pe cai gresite" si cand cineva v-a indesat in creier ideea de pedeapsa divina, hopa, v-ati trezit, si ca sa va spalati pacatele cautati sa luati pe altii pe "drumul cel bun", in loc sa vedeti de satanisti, treceti direct la atei, care gandesc cu propria lor gandire si nu dau 2 bani pe ce simtiti voi cand creierul va e idle. Si apoi e cam tot asa de distractiv ca tot crestinii se dau victime, cand ei sunt agresivii din poveste, cred ca ar fi cazul sa incepi sa gandesti cu propria gandire (ce imi place asta) si sa iti vezi de credinta ta, sa o tii pentru tine si sa te uiti in ograda ta, altfel ai putea sa nu te mai consideri crestina, pentru ca nu dai dovada de iubire fata de aproape.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu ai obosit scriind atât?
Pe curând!

| Alphawolf a răspuns:

Dumnezeu e atotstiutor?
Biblia e cuvantul lui?
Oamenii sunt creatia lui?
Daca la toate astea raspunsul este "Da", care este problema ta? Cuvantul creatorului atotstiutor(cunoaste inclusiv viitorul) este relativ si interpretabil la infinit. De ce? Noi suntem de vina ca suntem diferiti si ca nu gandim la fel, sau creatorul atotstiutor, care desi stia ce o sa se intample ne lasa pretentiile lui intr-o carte interpretabila la infinit(ca sa nu spun plina de aberatii si contradictii)?
Voi credinciosii religiosi sustineti biserica, nu ea pe voi, ceea ce pentru mine(!) este normal sa va bag in aceeasi oala.

| dragos9234 a răspuns:

Dă hoți.

| unbaiatanonim a răspuns:

Biserica este facuta din oameni?
Creepy worried

| soby47 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Da, biserica este facuta din oameni si nu din pietre, de aceea penticostalii merg la adunare si nu la biserica, pentru ca biserica este in noi. Scria in Biblia ca noi suntem magularele si Isus este capul bisericii. happy

| Kabuto79 a răspuns:

Da ai dreptate eu nu am treaba cu dumnezeu, daca cumva este adevarat tot ce scrie in biblie atuncea pentru mine el este un tiran mult mai rau ca Hitler. Oamenii sunt prosti nu asculta de ei

| Serenade a răspuns:

Nu iti fa griji, zeul tau are imaginea stricata si fara ajutorul slujitorilor lui, el insusi este un morman de imoralitate si mizerie.