| chuckmanson a întrebat:

Ateismul înseamnă exclusiv lipsa credinței în zei de orice fel.
Deci de ce încearcă creștinii în mod constant să îl redefinească drept antiteism, "evoluționism"(care nu este un termen legitim, este doar ceva inventat de creaționiști pentru a face teoria evoluției să pară o poziție religioasă), comunism, progresivism, nihilism, hedonism, relativism moral, materialism etc.
De ce nu pot înțelege că ateismul nu îți influențează credințele și principiile în materie de morală, filozofie, politică sau orice alt domeniu, spre deosebire de dogmele religioase și că genul ăsta de argumentare pur și simplu dovedește că nu au argumente?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Si eu sunt ateu agnostic,pentru ca nu am credința pentru nici o zeitate,dar iahve e inventat de evrei,e personificarea acelor vremuri si iisus este personificarea acelor persoane, dar nu pot sa afirm ca știu ca nu exista vreun creator deist,panteist,toti zeii inventați sunt de fapt personalitățile unor oameni, nici nu vad sensul, scopul unui zeu, adica ce sens are ca exista, ce sens ar fi avut sa creeze pamantul ca din iubire =adica are sentimente =e un om ca noi, cei cred in viata de apoi sunt dezamagiti de lumea asta nu ca ar vrea ei sa moara, iar cei care se arunca in aer nu ii putem numi oameni, mereu majoritatea este alcătuita de oameni care nu au iesit din pestera lui platon

bun revenit pe TPU

| chuckmanson explică (pentru RAY):

"bun revenit pe TPU"
Mersihappy

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De fapt, majoritatea crestinilor sunt evolutionisti. Doar 40% din populatia SUA resping teoria evolutiei.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De ex. in scolile catolice din SUA se preda teoria evolutiei si se combate creationismul "stiintific". De asemenea, se preda Big Bang-ul.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Ortodoxia este cea mai primitiva religie

| chuckmanson explică (pentru RAY):

Exagerezi având în vedere că Islamul există.

| doctorandus a răspuns:

Preotii catolici si pastorii protestanti mainline din SUA considera ca daca se va impune predarea creationismului, ei il vor demonta cu argumente la scoala de duminica.

| ania a răspuns:

Diferenta dintre agnosticism si ateism e ca agnosticul spune - Nu stiu daca exista un Creaor sau nu unii spun ca nici nu se poate sti, eu nu ma inchin nimanui, probabil exista, pribabil nu, eu nu sunt lamurit.
Ateul sustine ca afirmatia- Exista un Creator care a creat universul - e falsa si de aceea e in mod automat antiteist.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Exista si atei agnostici, de ex. Bart Ehrman: nu stie daca exista vreo divinitate, dar nu crede in Dumnezeul Bibliei.

| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Teisti nu sunt doat crestinii si musulmanii si evreii mazaici sunt teisti sau oricine crede ca un Creator e cauza universului.

| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Daca nu crezi ca Biblia e cartea Creatorului nu inseamna ca esti ateu agnistic esti doar necrestin.Nu poti sa fii si ateu si agnostic ori spui cacafirmatia ca exista un Creator care a creat unoversul e
sigur falsa sau ca nu stii daca e falsa sau adevarata

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Ah, ah, contrazici un profesor care e meseria lui sa predea Biblia la o universitate americana. El stie Biblia mai bine decat tine si decat pastorul bisericii tale. https://www.youtube.com/watch?v=Pxz4eyR9U5w

El face parte dintre oamenii care stabilesc cum trebuie sa arate textul dupa care se traduce Noul Testament (Nestle-Aland).

| Meme10Meme a răspuns (pentru ania):

Cati copii ai ma

| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Citez din DEX: ateu- adept al ateismului, persoana care NEAGA EXISTENTA lui Dumnezeu si a oricarei divinitati.iar la ateism-negareca existentei lui Dumnezeu si oricarei divinitati, conceptie care se bazeaza pe aceasta negare.
Am ascultat ce mi-ai recomandat.Conform acestei definitii? avand in vedere ca tipul tau zice ce naiba stie daca exista un creator sau nu, inseamna ca e agnostic.

| raMLesS a răspuns (pentru ania):

"avand in vedere ca tipul tau zice ce naiba stie daca exista un creator sau nu, inseamna ca e agnostic."
Si daca tipul zice ca nu stie daca exista sau nu un creator, si totodata ca nu crede in nici o divinitate pentru ca nu stie daca exista, ce e?
Ateu agnostic.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

DEX-ul te învață cuvintele la nivel de grădiniță.

Agnosticismul se referă la ce știu.

Ateismul se referă la ce cred.

Știința și credința sunt lucruri diferite și dau naștere la combinații diferite.

| chuckmanson explică (pentru ania):

O credință este o convingere. O lipsă de credință este o lipsă de convingere, deci dacă nu ești 100% convins că o zeitate există, ești ateu. Agnosticii sunt de fapt atei. Definiția din dex este doar una din mai multe. Multe dicționare în engleză definesc ateismul drept lipsă de credință în zei. Ateismul pozitiv înseamnă să afirmi că nu există zei. Cat despre antiteism, înseamnă să consideri credința în zei ca fiind întotdeauna un lucru negativ și să fii împotriva credințelor în zei. Eu personal mă încadrez la categoria de ateism pozitiv și antiteist, darr nu înseamnă că toți ateii gândesc ca mine.

| RAY a răspuns:

Ania deschideti mintea ca sunt mai multe definiti pentru ateism
ateism pozitiv =stiu ca nu exista, nu am credinta
ateism negativ =nu stiu daca exista, nu am credinta

| serenityxx a răspuns:

Ateismul este o credință falsă.

| raMLesS a răspuns (pentru serenityxx):

Ateismul nu e o credinta...

| serenityxx a răspuns (pentru raMLesS):

Ateismul este o credință, de vreme ce crezi în el.

| raMLesS a răspuns (pentru serenityxx):

"Crezi in ateism"... Ateismu e lipsa credinţei.
Cauta pe dex si nu mai scoate din burta