| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Ati urat in adevaratul sens al cuvantului o persoana? Daca ati avea ocazia sa va razbunati ati face-o? De ce?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Nu m-as razbuna, daca m-as razbuna as arata ca de fapt sunt exact ca ea, nu ar fi nici o diferenta intre noi.Plus ca o persoana care uraste, nu mai are pacea mintii si a inimii si nu demonstreaza ca se lasa modelata de cuvantul lui Dumnezeu.

| Thunderstruck a răspuns:

Da, as face-o, pur si simplu din instinct.

| aurasauras a răspuns:

Nu,ce dai aia primesti.Sigur

| RAY a răspuns:

Depinde de cat rau miar face, da mas razbuna

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu poti zice tatal nostru daca nu ierti; depinde si cu ce-ti greseste

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Romani 12:17-21 - "Nu întoarceţi nimănui rău pentru rău. Faceţi lucruri pe care toţi oamenii le consideră bune. Dacă este posibil, atât cât depinde de voi, fiţi în pace cu toţi oamenii. Iubiţii mei fraţi, nu vă răzbunaţi singuri, ci faceţi loc mâniei, căci este scris: Răzbunarea este a mea, eu voi răsplăti, zice Dumnezeu. Ci, dacă duşmanului tău îi este foame, dă-i să mănânce, dacă-i este sete, dă-i să bea, fiindcă, dacă vei face aşa, vei îngrămădi cărbuni aprinşi pe capul lui. Nu te lăsa învins de rău, ci învinge răul prin bine."

Dorinţa de răzbunare de cele mai multe ori nu face nimic altceva decât să înrăutăţească situaţia. De aceea, încerc să aplic principiul biblic sus menţionat.

| Zenit313 a răspuns:

Ura,uneori,este cel mai sincer sentiment!
Razbunarea uneori este buna!
Uneori, ma razbun, pentru ca fiecare primeste ceea ce merita...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si da.Pentru ca merita.

| tudorviorel a răspuns:

De multe ori cind avem ocazia ne razbunam pe cei care ne au facut rau, pentru ca avem conservat in noi acest sentiment al urii, dar daca am fi buni crestini ar trebui sa iertam pe cei ce ne fac rau

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru tudorviorel):

Cam rar una ca asta.

| SatanaExistă a răspuns:

Am avut ocazia de a ma razbuna dar am renuntat la asta pentru ca nu erea o solutie pentru mine, adica cel putin eu unul nu sunt razbunator