| chuckmanson a întrebat:

Atunci când lumea se gândește la cele 10 porunci, de obicei ne gândim la cele din capitolul 5 din Deuteronom și la cele din Exodul 20(care este de fapt o listă mult mai lungă, 14 porunci numai în Exodul 20 ele continuând în următoarele 3 capitole) Acestea sunt cele pe care le știm:

1.Să nu ai alt Dumnezeu în afară de YHWH(creștini)/Să crezi în YHWH ca fiind cel care a scos poporul lui Israel din Egipt(evrei).
2.Să nu faci chip cioplit sau vreo înfățișare a lucrurilor din cer, de pe pamant sau din ape( adică putem concluziona că icoanele, arta și ursuleții de pluș sfidează această poruncă).
3.Să nu comiți blasfemie împotriva lui YHWH.
4.Să ții ziua sabatului(care apropo e sâmbătă, nu duminică).
5.Să îți cinstești părinții.
6.Să nu ucizi.
7.Să nu comiți adulter.
8.Să nu furi.
9.Să nu comiți mărturie mincinoasă/Să nu minți(adică dacă toți am respecta porunca asta, nu ar mai fi religie).
10.Să nu poftești la casa, femeia, sclavii și animalele aproapelui tău.
Ceea ce majoritatea lumii nu știe este că de fapt această listă nu este cea pe care Biblia o numește „Cele 10 porunci". Această listă a fost distrusă de Moise, după care s-a întors pe munte să își ia noul set. Această listă este singura numită „Cele 10 porunci" și se găsește în Exodul 34. Adevărata listă sună cam așa:
1.Să nu faci legământ cu locuitorii țării promise și să le distrugi templele altarele și idolii.
2.Să nu te închini altui Dumnezeu că după aia devine YHWH gelos.
3.Din nou, fără legământ cu locuitorii țării Canaanului, să nu le dai fiilor tăi soții din neamurile lor și să nu îți faci Dumnezeu turnat.
4.Să ții sărbătoarea azimelor.
5.Să sacrifici orice întâi născut dintre oameni și animale lui YHWH. De asemenea, trebuie să răscumperi orice întai născut al măgăriței cu un miel, apoi să răscumperi pe întâi născuți ai lui Israel.
6.Să ții ziua sabatului.
7.Să ții sărbătoarea săptămânilor.
8.Să vină toți bărbații înaintea lui YHWH de trei ori pe an.
9.Să n-aduci drept jertfă pâine dospită amestecată cu sângele unui dobitoc jertfit.
10.Să îi aduci lui YHWH ofrandă din primele roade ale pământului și să nu fierbi un ied în laptele propriei mame.

Păreri despre a doua listă?

32 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Numai interpretările tale, nici nu citești cu atenție (sabat, lista distrusă). Doar de lista îți spun : „Moise a tăiat două table de piatră ca şi cele dintâi".
Decalogul este cea mai mare normă religios-morală, valabilă în toate timpurile, ce trebuia să pregătească mai întâi poporul iudeu apoi celelalte popoare pentru mîntuire. Tu ești ateu și nu respecți nici prima parte, dar de partea a doua nici nu mai vorbim.

| Helper07 a răspuns:

Citeste mai bine. dupa ce au fost sparte primele table cu cele 10 porunci, Moise s-a suit iar pe munte unde Dumnezeu a scris cu degetul Sau aceleasi porunci pe alte 2 table.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, faci o confuzie.
1. Nimeni nu se inchina la usruletu de plus, porunca spune sa nu i te inchini si sa nu ii slujesti, aici poti incadra si o poza, poza este frumoasa, dar nu te apuci sa o slujesti si sa i te inchini.
2. ''Niemni sa nu va judece cu privire la o sarbatoare, o mancare, o zi de sabat'' Nu scrie ca este sambata, noi crestinii sarbatorim sabatul Duminica, pentru ca in ziua aceasta a fost invierea Domnului nostru Iisus Hristos, cel mai mare eveniment.
https://www.youtube.com/watch?v=mIZyLPx2iV8&t=670s

3. Sarbatorile din vechiul testament, azimilor, corturilor, le tine doar cine vrea, nu scrie ca sunt obligatorii ''Unul socoteste ca o zi este mai presus de alta, pentru altul toate zilele usnt la fel, primul sa nu il judece pe al doilea si nici invers.'' Se refera la acele sarbatori din vechiul testament, NU la sabat, sabatul trebuie tinut, ziua de odihna, explica totul in acel video.

4. NU se mai sacrifica miei, vitei, ei erau doar o prefigurare a jertfei Lui Hristos. Odata jertfit Hristos, nu mai trebuie, pentru ca Hristos ne iarta pacatele, nu sangele viteilor.

5. Milostenia se face oricand.

6. Nu acestea sunt cele 10 porunci, in cele 10 porunci nu scrie sa taiem vitei sau sa sarbatorim sarbatoarea azimilor, faci o confuzie prietene.

(1) Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.

(2) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.

(3) Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.

(4) Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.

(5) Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara, pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău.

(6) Să nu ucizi.

(7) Să nu preacurveşti.

(8) Să nu furi.

(9) Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui tău.

(10) Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.”

Concluzie: Ai scos versete din context, le-ai dat propria ta explicatie, Nu cea biblica, te rog sa aprofundezi noul testament. Numai bine.

| chuckmanson explică (pentru Celcestietot):

„Numai interpretările tale"
Ce să zic, voi creștinii aveți 40000 de biserici/confesiuni/secte/culte/doctrine/practici diferite și după aia mă acuzi pe mine că interpretez.
„nici nu citești cu atenție (sabat, lista distrusă)."
Sabatul e sâmbătă(adică azi). Baptiștii, penticostalii, metodiștii, anglicanii, episcopalienii, congregaționaliștii și adventiștii de ziua a șaptea țin sabatul sâmbăta. Iar cât despre lista distrusă Exodul 32:19
„Decalogul este cea mai mare normă religios-morală"
Atunci de ce în prima listă nu există niciun fel de interdicție pentru sclavie, tortură, abuz sexual sau discriminare de orice fel? De asemenea, a doua listă este făcută pur și simplu cu scopul de a promova venerarea unui zeu cu caracteristici surprinzător de similare cu zeii păgâni, cu absolut niciun beneficiu pentru umanitate. A doua listă nici măcar nu are interdicția pentru crimă, furt, mărturie falsă sau adulter. Și-a dat seama YHWH că ne vom da seama pe cont propriu de asta și de aceea ne-a dat în schimb o lecție mai importantă precum a nu fierbe un ied în laptele propriei mame(nu că asta nu ar fi un lucru oribil de făcut, dar serios, cine ar face asta și de ce am avea nevoie de o lege religioasă pentru asta?)?
„valabilă în toate timpurile"
Adică a nu fierbe un ied în laptele propriei mame, a sacrifica animale și copii, a nu te căsătorii cu o femeie care nu este evreică și a distruge templele popoarelor idolatre sunt porunci valabile în toate timpurile?
„ce trebuia să pregătească mai întâi poporul iudeu apoi celelalte popoare pentru mîntuire„
Trebuie să te contrazic, nici zei precum YHWH, nici personaje fictive precum Moise și nici aceste porunci și fabule nu au fost făcute vreodată pentru întreaga omenire, este folclorul unui singur trib primitiv din Orientul Mijlociu de acum câteva milenii și nu au niciun fel de relevanță în ziua de azi.
„Tu ești ateu și nu respecți nici prima parte, dar de partea a doua nici nu mai vorbim."
Deci să înțeleg că eu ar trebui să mă duc în India și să le distrug templele hindușilor cum fac teroriștii sau cum au făcut conquistadorii, pentru că ei practică idolatria? Sau ar trebui să sacrific animale nevinovate și pe copilul meu unui zeu nebun și păgân? Sau ar trebui să țin sărbători iudaice pe care nici voi nu le țineți? Cat de ipocriți puteți fii, pe bune!

| Simpatic a răspuns:

Cele 10 porunci sunt cele pe care le-a transmis Dumnezeu lui Moise pe muntele Sinai, nu exista altele.

Când a isprăvit Domnul de vorbit cu Moise pe muntele Sinai, i-a dat cele două table ale mărturiei, table de piatră, scrise cu degetul lui Dumnezeu. Exod 31:18

| chuckmanson explică (pentru Simpatic):

De fapt în Exodul 34:28 scrie „ Moise a stat acolo cu Domnul patruzeci de zile și patruzeci de nopți. N-a mâncat deloc pâine și n-a băut deloc apa. Si Domnul a scris pe table cuvintele legământului, cele Zece Porunci."
Versiunea din capitolul 34 e singura numită cele 10 porunci.
YHWH spunea că vor fi exact la fel, dar sunt extraordinar de diferite. De asemenea scrie că Moise a scris acele cuvinte, deși câteva versete mai sus YHWH a spus că va scrie el însuși al doilea set de porunci.

| chuckmanson explică (pentru RAY):

Deja am rămas odată cu sechele de la video-ul ăla, nu mai trebuia încă odatălaughing Spune, tu ce părere ai despre al doilea set de porunci?

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Eu chiar nu înțeleg de ce mai citești dacă nu înțelegi nimic. It's time to stop, get some help! „Ce să zic, voi creștinii aveți 40000 de biserici/confesiuni/secte/culte/doctrine/practici diferite și după aia mă acuzi pe mine că interpretez." Sunt doar 3 religii creștine, vezi că nu ești informat. „Atunci de ce în prima listă nu există niciun fel de interdicție pentru sclavie, tortură, abuz sexual sau discriminare de orice fel", cum noi ne consideram în ziua de astăzi "foarte civilizați", nici nu ar trebui sa vedem undeva așa ceva scris, trebuie să fim noi morali. Stai liniștit, Dumnezeu condamnă așa ceva, pe parcurs citești, îți vei da seama. Deci iar vorbești neinformat. „Tu ești ateu și nu respecți nici prima parte, dar de partea a doua nici nu mai vorbim.", de ce întrebi despre așa ceva când tu nu respecți nici macar cele 10 porunci? Citești Biblia doar ca să demonstrezi ceva negativ, nu îți iese, stai liniștit, nu te mai chinui atât. Lipsa ta de informație condamnă așa ceva... mai citește și tu, nu mai deschide gura ca babele.

| Simpatic a răspuns (pentru chuckmanson):

YHVH nu YHWH, in ebraica se pronunta IAHVE si este unul din numeroasele nume sub care apare Dumnezeu in Biblie, de fapt din cate imi dau eu seama numele real al Creatorului nu este intr-o limba cunoscuta noua ci fiecare care a interactionat cu Domnul i-a dat un nume sub forma unui atribut.
Cateva exemple: YHVH in Scriptura: YHVH Elohim – Domnul Dumnezeu (Geneza 2:4). YHVH M’kadesh – Dumnezeul care sfinteste (Ezechiel 37:28), YHVH Yireh – Dumnezeu care vede/poarta de grija (Geneza 22:14), YHVH Nissi – Domnul, Scutul meu (Exod 17:15), YHVH Shalom – Dumnezeul Pacii (Judecatori 6:24), YHVH Tzickaynu – Domnul neprihanirea noastra (Ieremia 33:16), YHVH O’saynu – Dumnezeu Fauritorul nostru (Psalmul 95:6).

Si totusi ce ai vrut sa zici cu cele 10 porunci?

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Ce sa cred,iahve avea un singur popor,iahve este un zeu raboinic gelos care uraste alti zei si alte popoare,inclusiv primi crestini credeau ca zeul din tora este incompatibil cu iisus,dar fara vt basmul nu are sens, mesia era implinirea vt, nu se poate fara vt, iisus a spus sa nu credeti ca am venit sa schimb si sa implinesc, nici un cuvant din vechea nu se va schimba vreodata

| RAY a răspuns (pentru Simpatic):

EL este o zeitate canaita cu acelasi atribuite ca iahve https://en.wikipedia.org/wiki/El_(deity)

| RAY a răspuns:

| Celcestietot de ce minti crestine ca nu sunt 4000
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Christian_denominations

| chuckmanson explică (pentru Celcestietot):

„Sunt doar 3 religii creștine, vezi că nu ești informat."
Sunt 3 grupuri majore de confesiuni, romano-catolicismul, ortodoxia și protestantismul, dar sunt o grămadă de alte subdiviziuni, doctrine biserici etc. Uite aici o listă doar parțială: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Christian_denominations
„cum noi ne consideram în ziua de astăzi "foarte civilizați", nici nu ar trebui sa vedem undeva așa ceva scris, „
Ai și tu dreptate, dar asta e, oamenii au avut nevoie de mai mult timp să se civilizeze și mai avem și noi multe progrese de făcut, dar din fericire trăim în cea mai bună perioadă din istoria omenirii. Oare o fi doar o coincidență că lumea s-a civilizat extrem de mult în doar ultimele câteva secole, pe măsură ce lumea a devenit mult mai seculară?
„Stai liniștit, Dumnezeu condamnă așa ceva, pe parcurs citești, îți vei da seama. „
Îmi pare rău să te anunț, dar și Vechiul Testament și Noul Testament permit și promovează sclavia. De asemenea, creștinismul s-a răspândit cu ajutorul doctrinei că dacă nu crezi ce îți spun ei, vei fi torturat o eternitate. Iar catolicii au decis să ia asta în propriile mâini.Să nu mai vorbim de toate crimele din VT. Da, cu siguranță Dumnezeu consideră violul ceva oribil, mai ales în Deuteronomul 22:28-29 în care spune că fetele virgine trebuie vândute dacă sunt violate? Sau în Numeri 31:18 în care soldații sunt lăsați să răpească fete virgine ca pradă de război și sclave sexuale? Avand în vedere că VT era exclusiv scris pentru evrei, iar Iisus însuși a spus că a venit doar ca să aducă înapoi oaia pierdută a lui Israel, având în vedere că în Biblie femeile sunt tratate ca proprietate, promovează abuzul de copii în mod repetat, cere execuția homosexualilor, a necredincioșilor, discriminează handicapații, condamnă oamenii pe baza a ceea ce părinții/strămoșii lor au făcut etc. Deci ca tot ce am spus să poată fi combătute Biblia trebuie să fie ignorată mai întâi.
„de ce întrebi despre așa ceva când tu nu respecți nici măcar cele 10 porunci? "
Și te întreb din nou, eu ar trebui să mă duc în India și să le distrug templele hindușilor cum fac teroriștii sau cum au făcut conquistadorii, pentru că ei practică idolatria? Sau ar trebui să sacrific animale nevinovate și pe copilul meu unui zeu nebun și păgân? Sau ar trebui să țin sărbători iudaice pe care nici voi nu le țineți?
Nici voi nu respectați cele 10 porunci, când vă închinați la icoane, deci ce să mai zic, dacă voi nu vă luați în serios cartea sfântă, cred că îți poți da seama cât de în serios o voi lua eu.

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

„creștinismul s-a răspândit cu ajutorul doctrinei că dacă nu crezi ce îți spun ei, vei fi torturat o eternitate", poate că așa este, nu neg, dar eu nu cred datorită acestui fapt. Eu cred că am avut într-un cuvânt experiente paranormale de ambele părți. „în Biblie femeile sunt tratate ca proprietate", asta este blestemul lui Dumnezeu (Geneză). Oricum și femeile din ziua de astăzi vor sa fie egale cu bărbatul sau chiar mai sus de se poate. Eu consider că, nu trebuie să ne gândim la așa ceva, și ne este bine la toți. Nu sunt o persoana violenta, dar și femeile o caută, mai ales feministele. Așa nu am nimic cu nimeni, nici nu mă gândesc la așa ceva. „de ce întrebi despre așa ceva când tu nu respecți nici măcar cele 10 porunci? ", Aici mă refeream la altceva, dar nu înțelegi deloc. Mă refeream la păcatele propriei persoane, curvie, blasfemie, poftitul la ceva al aproapelui, nu mă refeream la violența. Sexul înafara căsătoriei este curvie, deci... „Nici voi nu respectați cele 10 porunci, când vă închinați la icoane", cine se închină, se închină la cel reprezentat pe icoane, nu la chipul cioplit. Oricum eu mă închin la Dumnezeu. Acolo se referea la slava nu la altceva, iarăși nu ai înțeles. „. Da, cu siguranță Dumnezeu consideră violul ceva oribil, mai ales în Deuteronomul 22:28-29 în care spune că fetele virgine trebuie vândute dacă sunt violate?", Nu trebuiau vândute, ci luate de soții, pentru că pe vremea aceea nu te mai lua nimeni daca nu erai fecioară, banii aceia erau practic o zestre sau/și o amendă. „Sau în Numeri 31:18 în care soldații sunt lăsați să răpească fete virgine ca pradă de război și sclave sexuale? ", doar că prada de război, nu că sclave sexuale, că nu erau obligate de așa ceva. Acum ce făceau, rămâneau ca amazoanele singure, având propriul regat? Decât să le ia păgânii, mai bine le-au luat creștinii care nu aveau să le abuzeze, și care erau mai morali decât mulți din vremea aceea ca popor, ei bine măcar căpătau moralitatea față de restul.

| Simpatic a răspuns (pentru chuckmanson):

Religii sunt o infinitate fie ele crestine, toti care sunt botezati sunt considerati crestini si spun ca religia lor este veridica. Nu stiu daca esti ateu sau nu, dar asa pare dar sa stii ca eu ortodox fiind am fost si pe la alte religii asa zis crestine si toti avem aceeasi Biblie, uneori este buna si curiozitatea! Atentie crestinii avem aceeasi Biblie!
Pe de alta parte ORTODOXIA este cea mai veche religie crestina (nu vorbim aici de vechii zei si religii sumeriene, babiloniene etc) pentru mine aceasta religie este cea mai importanta, ma uit la documentele care atesta oarecum vechimea unei religii la ortodoxie scrie clar 2000 de ani, la Biserica lui satan cea care propovaduieste satanismul (din care faci parte si tuwinking si toti care negati crestinismul! ) scrie documentul ca a fost infiintata in 1970.
Pune in balanta conform vechimii si alte religii infiintate de acum 30-40-60 de ani si ai sa vezi ca si catolicismul este mult mai nou decat ortodoxia.
Multi in incercarea de a rasturna existenta lui Mesia va inchinati Diavolului fara sa va dati seama!
Chiar Biblia spune in pasajele sale ca cel care domneste asupra Pamntului este Satan, nu am zis-o eu si este adevarat cand vezi cata ura exista intre oameni, razboaie, boli etc El isi bate joc cum doreste de cei de pe Pamant, caci aici este imparatia lui.
Daca nu ar fi existat RAU sau BINE eram intr-o existenta precum personajele din Matrix doar ca noi eram conectati la aparate doar ca LEGUME.
Daca raul nu domnea aici nu existau certuri si omoruri, dusmanie si boli de niciun fel!

| chuckmanson explică (pentru Simpatic):

„Religii sunt o infinitate fie ele creștine, toți care sunt botezați sunt considerați creștini si spun ca religia lor este veridica."
Da, iar doctrinele sunt multe și diferite. Spre exemplu, mulți protestanți consideră bisericile catolice, ortodoxe și anglicane ca fiind non-creștine, în principal datorită cultului sfinților și al icoanelor. Sunt curios, tu îi consideri pe Martorii lui Iehova, pe mormoni și pe rastafarieni ca fiind creștini?
„Nu știu dacă ești ateu sau nu"
Da, sunt ateu.
„Pe de alta parte ORTODOXIA este cea mai veche religie crestina"
Păi, pană la marea schismă din 1054, biserica ortodoxă și cea catolică au fost aceeași biserică, deci nu poți spune că catolicismul este mai nou decât ortodoxia. Oricum ambele biserici au practici non-biblice, precum icoanele, moaștele, cultul sfințiilor și al fecioarei Maria, spovedania, sărbători păgâne precum crăciunul și paștele etc. Catolicii au în plus autoritatea papală și închinarea la statui alături de foarte multe rugăciuni închinate fecioarei Maria. Ăsta este și motivul pentru care a avut loc reforma lui Luther, din care apoi s-au tras biserica luterană, cea calvinistă și biserica Anglicană.
„ Biserica lui satan cea care propovăduiește satanismul (din care faci parte și tu și toți care negați creștinismul! ) "
Tu chiar vorbești serios? Tu chiar crezi că 5 miliarde de oameni îl venerează pe Satan. Satanismul nici măcar nu este ceea ce majoritatea lumii crede că e, este pur și simplu o filozofie bazată pe încrederea în sine și venerarea sinelui ca fiind propriul tău zeu. Filozofia asta este în totalitate ateistă și nu venerează niciun diavol. Pot spune că simpatizez cu această filozofie, dar nu sunt membru al acestei organizații și nici nu cred în Satan. Sunt ateu, nu cred în niciunul din prietenii tăi imaginari!
„Multi în încercarea de a răsturna existenta lui Mesia va închinați Diavolului fără sa va dați seama!"
În primul rând, Iisus nu este Mesia. Evreii nu îl acceptă drept Mesia pentru că nu a reușit să facă nimic din ceea ce s-a prezis că va face. Din nou, nu cred în niciunul dintre prietenii tăi imaginari.
„Chiar Biblia spune în pasajele sale ca cel care domnește asupra Pământului este Satan"
De ce îl lasă Dumnezeu pe Satan să existe. Înseamnă că fie nu poate, deci nu este omnipotent, sau nu vrea deci fie îi este aliat, fie este malevolent, fie nu îi pasă. Oricum ai da-o Dumnezeu e de vină pentru rău. Asta bineînțeles dacă ar exista.
„Dacă raul nu domnea aici nu existau certuri și omoruri, dușmănie și boli de niciun fel!„
Da, sunt curios, ai auzit vreodată de paradoxul lui Epicur?

| Nilsson a răspuns:

Parerea mea despre tine este ca iti confirmi inca o data neputinta neuronilor tai.
Tu habar nu ai sa percepi mesajul unui text simplu, ce pretentii sa aiba cineva de la tine?

Uite primul verset din capitolul 34:

„Exodul (Esirea) 34
1. Domnul a zis lui Moise: "Taie doua table de piatra ca cele dintai, si Eu voi scrie pe ele cuvintele care erau pe tablele dintai pe care le-ai sfaramat."

E nevoie cumva sa explic ca pentru retardati ce inseamna "cuvintele care erau PE TABLELE DINTAI pe care le-ai sfaramat"?

| chuckmanson explică (pentru Nilsson):

Da, iar YHWH a dictat o cu totul altă listă. De asemenea, Moise a scris acele tablete, deși YHWH a spus că va scrie el însuși al doilea set. Exodul 34:27 Domnul a zis lui Moise: "Scrie-ți cuvintele acestea, căci pe temeiul acestor cuvinte închei legământul cu tine și cu Israel!"

| Simpatic a răspuns (pentru chuckmanson):

Martorii lui Iehova eu ii consider sectanti, toti cei care nu iau Biblia ca intreg ci doar vechiul testament, noul sau doar anumite capitole pot fi incadrati ca sectanti pentru asta a se cerceta cuvantul SECTOR.

| Nilsson a răspuns (pentru chuckmanson):

Dragule, am mai discutat despre asta, Dumnezeu a scris cele 10 porunci cu degetul Sau atat pe primul set de table cat si pe al doilea, iar restul poruncilor pe care le-a dat poporului Israel le-a dictat lui Moise si au fost puse langa chivot (spre deosebire de tablele cu cele 10 porunci care se aflau in chivot).
Imi pare rau sa iti spun dar cred ca suferi de o forma de intarziere mintala, doar la Ray am mai intalnit o asemenea indaratnicie (care e dislexic daca ai observat).
Exact genul de persoane de care se foloseste Satan, tineri fara ocupatie si fara prea mult discernamant.

| chuckmanson explică (pentru Nilsson):

Nici nu o să mai îmi pierd vremea să mă cert cu tine. Oricum povestea cu Exodul este pur și simplu ficțiune și nimic altceva, Exodul e un mit și niciun istoric sau arheolog care se respectă nu ar pretinde altceva. Mi se pare cam tupeist din partea ta să spui că am o formă de întârziere mentală sau să spui de alții că sunt dislexici, în primul rând, pentru că chiar dacă ar fi adevărat, numai un om prost fără pic de empatie ar jigni altă persoană pentru condiția sa medicală, dar și pentru că tu crezi în povești cu fantome și în creaturi mitologice precum Satan(care apropo este un personaj inspirat de alte creaturi ale altor mitologii de la vremea respectivă) sau YHWH( care nici măcar nu este vreun zeu pur ebraic sau canaanit, ci are o origine necunoscută) care este similar cu un zeu păgân, în animale vorbitoare, în oameni cu aripi și în povești ridicole din toate punctele de vedere precum geneza, Adam și Eva, potopul, miracolele lui Iisus etc. lucruri care depășesc orice limită a prostiei și sunt o crimă împotriva rațiunii și care literalmente dau semne că persoanele care le-au scris aveau probleme mentale. Deci dacă vreunul din noi are o problemă mentală, șansele cele mai mari sunt ca tu să fii cel care suferă de așa ceva.
Cum o mai putea cineva în anul 2019 să mai creadă în monștri ca dracul, este un miracol.

| Nilsson a răspuns:

Daca vrei sa nu se mai certe nimeni cu tine mai scuteste-ne cu aberatiile tale.
Dupa cum vezi nu sunt singurul care ti-a spus pana acum ca nu intelegi niste texte biblice simple si ca le interpretezi total aiurea.
Daca erai luminat la minte ti-ai fi pus la un moment dat intrebarea daca nu cumva la tine e problema, dar asa preferi sa te autoamagesti ca sunt toti niste religiosi fanatici care au ceva cu tine.
Faptul ca nici macar ateii nu te sustin in ideiile tale ar trebui sa iti dea de gandit.
Singura ta performanta intelectuala este cand ti-ai dat seama ca nu exista Mos Craciun si acum vrei sa repeti reusita cu Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

| Nilsson cand cineva nu iti accepta secta ta e dislexic,dar voi ce sunteti ma ca va comportati in halul asta? esti un fanatic omule, un fariseu, un sectanct, un om care iti uraste aproapele, daca iisus ar fi acum ti ar spune = piei satana din fata mea, sectancti conform bibliei sunt satanisti vremurilor de pe urma, ei sunt diavoli care vor profeti apocalipsa si se vor inchina unui mesia fals, iata ce scrie in biblie = oricine vine cu invataturi noi nu vine de la mine si de la satana

https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
https://www.youtube.com/watch?v=c3jzTRedjJ4
https://www.youtube.com/watch?v=Bf_5Fjy0Tr4

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

De ce iti pierzi timpul aiurea pe bune,alta ocupatie nu ai,eu nici daca as fi crestin nu as vorbi cu acesri diavoli care aduc invataturi noi,profeti, de unde stiu ei ce nu stie nici iisus, te intreb eu azi de unde, de unde stiu cine e mantuit cine nu e, doar diavolul face promisiuni de genu

| chuckmanson explică (pentru RAY):

Sincer, chiar nu îmi pierd, i-am dat răspunsul acela în 5 minute într-o seară când nu aveam ce face. Oricum timpul pe care îl petrec pe TPU este foarte scurt, deci chiar nu mă consum. Cand dezbat fanatici din aștia, o fac pentru că mi se pare amuzant să văd cum se enervează și încep să delirezelaughinglaughing

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Daca vrei ocupatie iti dau sa stii, cunosti lb engleza?

| chuckmanson explică (pentru RAY):

Aproape la perfecție, de ce?

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Daca doresti ma poti ajuta sa traduc articole stiintifice, interpretatea lor