| chuckmanson a întrebat:

Atunci când lumea se gândește la cele 10 porunci, de obicei ne gândim la cele din capitolul 5 din Deuteronom și la cele din Exodul 20(care este de fapt o listă mult mai lungă, 14 porunci numai în Exodul 20 ele continuând în următoarele 3 capitole) Acestea sunt cele pe care le știm:

1.Să nu ai alt Dumnezeu în afară de YHWH(creștini)/Să crezi în YHWH ca fiind cel care a scos poporul lui Israel din Egipt(evrei).
2.Să nu faci chip cioplit sau vreo înfățișare a lucrurilor din cer, de pe pamant sau din ape( adică putem concluziona că icoanele, arta și ursuleții de pluș sfidează această poruncă).
3.Să nu comiți blasfemie împotriva lui YHWH.
4.Să ții ziua sabatului(care apropo e sâmbătă, nu duminică).
5.Să îți cinstești părinții.
6.Să nu ucizi.
7.Să nu comiți adulter.
8.Să nu furi.
9.Să nu comiți mărturie mincinoasă/Să nu minți(adică dacă toți am respecta porunca asta, nu ar mai fi religie).
10.Să nu poftești la casa, femeia, sclavii și animalele aproapelui tău.
Ceea ce majoritatea lumii nu știe este că de fapt această listă nu este cea pe care Biblia o numește „Cele 10 porunci". Această listă a fost distrusă de Moise, după care s-a întors pe munte să își ia noul set. Această listă este singura numită „Cele 10 porunci" și se găsește în Exodul 34. Adevărata listă sună cam așa:
1.Să nu faci legământ cu locuitorii țării promise și să le distrugi templele altarele și idolii.
2.Să nu te închini altui Dumnezeu că după aia devine YHWH gelos.
3.Din nou, fără legământ cu locuitorii țării Canaanului, să nu le dai fiilor tăi soții din neamurile lor și să nu îți faci Dumnezeu turnat.
4.Să ții sărbătoarea azimelor.
5.Să sacrifici orice întâi născut dintre oameni și animale lui YHWH. De asemenea, trebuie să răscumperi orice întai născut al măgăriței cu un miel, apoi să răscumperi pe întâi născuți ai lui Israel.
6.Să ții ziua sabatului.
7.Să ții sărbătoarea săptămânilor.
8.Să vină toți bărbații înaintea lui YHWH de trei ori pe an.
9.Să n-aduci drept jertfă pâine dospită amestecată cu sângele unui dobitoc jertfit.
10.Să îi aduci lui YHWH ofrandă din primele roade ale pământului și să nu fierbi un ied în laptele propriei mame.

Păreri despre a doua listă?

32 răspunsuri:
| chuckmanson explică (pentru RAY):

De ce nu pot încerca, dă-mi mesaj dacă vrei.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Ok