| mentholinks a întrebat:

" Atunci, Isus, pe când cuvânta gloatelor şi ucenicilor Săi,
a zis: „Cărturarii şi fariseii şed pe scaunul lui Moise. Deci toate lucrurile pe care vă spun ei să le păziţi, păziţi-le şi faceţi-le, dar după faptele lor să nu faceţi. Căci ei zic, dar nu fac." Evanghelia dupa Matei, cap 23, vers.1, 2,3. Cum va explicati ca cei care au venit dupa Isus au desfiintat pur si simplu aceasta porunca capitala a lui Isus astfel incat astazi niciun crestin nu respecta nici macar sabatul si se indoapa cu carnuri necurate? Ce fel de viziune a avut Pavel daca este contrara cu ceea ce ne porunceste Isus?

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pavel a avut aceiasi credinta si crezuri cu cele ale celorlalti ucenici ai lui Isus, el nu da alte indicati decat sa continuam cele spuse de Mantuitor.
In privinta celor poruncite de Dumnezeu, adica Sabatul si restul, motivatia este ca aceste porunci au fost date doar pentru evrei uitandu-se un lucru, cele spuse in CREZUL ORTODOX ca ISUS HRISTOS va REVENI pentru JUDECATA FINALA. Oare dupa ce lege va judeca Dumnezeu pe pacatosi daca Acesta a desfintat LEGEA MORALA saau cele 10 porunci. Dumnezeu este unic si NICIODATA schimbator, Legea Morala NU A FOST Scrisa pentru prima oara pe munte ci Legea vine din VESNICII, inainte de aparitia omului, iar cand omul a fost creiat acasta (Legea) i-a fost data in Paradis.
Geneza 2, 3 Dumnezeu a BINECUVANTAT ziua a saptea si a SFINTIT-O, pentru ca in ziua aceia S-A odihnit de toata lucrarea Lui pe care o zidise si o facuse.
Oare de ce nu se mai respecta ziua a SAPTEA, simplu, pentru ca omul NEAGA creatia lui Dumnezeu. Oare Adam o fi fost evreu de respecta porunca a patra din decalog? Amuzant, atunci TOTI suntem evrei? Nicidecum, Legea este VESNICA asa cum spune Hristos, Cerul si pamantul vor trece dar CUVINTELE MELE nu vor trece Luca 21, 33.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" Legea Morala NU A FOST Scrisa pentru prima oara pe munte ci Legea vine din VESNICII, inainte de aparitia omului, iar cand omul a fost creiat acasta (Legea) i-a fost data in Paradis." "Adam o fi fost evreu de respecta porunca a patra din decalog?" - Doar părerea ta, Biblia nu spune așa ceva. Izraeliții au ținut prima dată sabatul după eliberarea din Egipt, era ceva nou pentru ei de aceia nici nu știau cum să procedeze cu cel ce încălcase sabatul.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Avraam a respectat Legea asa cum spune Dumnezeu deci a tinut si Sabatul si Avraam nu era evreu deoarece nu exista natia evreeasca pe atunci. Vezi Geneza 26, 5.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Tu vorbești serios? laughing
Unde ai găsit tu consemnat că Avraam a ținut sabatul?
Sabatul a fost dat evreilor mult mai tîrziu, Avraam a respectat ceea ce i-a cerut Iehova la timpul său. Și la început afirmai că Adam ținea sabatul, acum văd că treci la Avraam.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Sabatul a fost dat lui Adam cand Dumnezeu la facut sau iti imaginezi ca Dumnezeu a sfintit Sabatul pentru El? Ti-am spus sa citesti Geneza 26, 5 unde scrie clar ca Avraam a tinut Legile lui Dumnezeu, sau nu sti a citi? In Legea Morala Sabatul este cea mai importanta porunca deoarece este SINGURA porunca unde Dumnezeu se declara CREATOR. Asta va deranjaza, ca Dumnezeu este creator, atunci slaviti-l pe mamona.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Și pentru tine e greu să înțelegi că Avram a ținut legile care erau date la acel moment și că sabatul a fost instituit mai tîrziu? Deşi relatarea din Geneza spune că în ziua a şaptea Iehova Dumnezeu s-a odihnit de lucrările sale de creaţie, abia în timpul lui Moise i-a poruncit El poporului său să respecte o zi de odihnă de 24 de ore, adică sabatul (Geneza 2:2). În 1513 î.e.n., după ieşirea israeliţilor din Egipt, Iehova le-a dat în mod miraculos mană în pustiu. El le-a poruncit: „Şase zile să o strângeţi, dar a şaptea zi este un sabat. Atunci nu va fi [mană]" (Exodul 16:26). În continuare, relatarea biblică spune că „poporul a început să ţină sabatul în a şaptea zi", de vineri seara, de la apusul soarelui, până sâmbătă seara, la apusul soarelui (Exodul 16:30).
La scurt timp după ce a dat aceste instrucţiuni, Iehova a enunţat o lege referitoare la respectarea sabatului, pe care a inclus-o între Cele zece porunci, transmise prin Moise (Exodul 19:1). A patra dintre aceste porunci prevedea printre altele: „Aminteşte-ţi de ziua sabatului ca s-o sfinţeşti: şase zile să lucrezi şi să-ţi faci toată munca, dar a şaptea zi este un sabat pentru Iehova, Dumnezeul tău" (Exodul 20:8–10). Astfel, respectarea sabatului a devenit o parte integrantă a vieţii israeliţilor (Deuteronomul 5:12).
"Sabatul este cea mai importanta porunca "- ca să vezi! Și eu care credeam ceea ce a spus Isus cu privire la cea mai mare poruncă. Ce baftă peste mine că mai luminat.
"SINGURA porunca unde Dumnezeu se declara CREATOR." -ca nuca de perete.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

De nuca asta ai sa te lovesti, dar este dreptul tau sa alegi si datoria mea sa-ti spun, dar atat, in rest este drepul tau de a alege, nu fac polemici pe dreptul tau de a alege dar nici pe Legea Morala, fiecare raspunde pentru alegerile lui. Si inca ceva, ca tot spuneti ca Legea a fost data DOAR pentru poporul Israel, asa este DAR daca ai fi citit Biblia cum trebuie ai fi aflat ca NUMAI cei din poporul Israel vor ajunge cu Dumnezeu, in rest nu-ti mai spun ca deja e mult prea complicat pentru cei ca tine. P.S. Nu este nevoie sa fi evreu fizic ca sa faci perte din poporul israel, asta asa ca sa vezi ca TREBUIE SA TI si SABATUL si Legea Morala care include si ziua de odihna. Iti trebuie cu mult mai mult studiu decat se face la voi, este putin mai complicata treaba.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Națiunea israel, căreia i-a fost dată legea, a fost respinsă ca întreg. Locul ei a fost luat de "Israelul spiritual". Dar dacă nu înțelegi ( sau mai degrabă nu vrei) că legea nu era împărțită în două (Isus a spus-o) și că creștinii nu mai sunt sub "tutore" (lege) cum foarte clar explică Pavel - atunci degeaba te stărui să "treci peste ceea ce este scris" și să adaogi ceea ce nu este.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ok, fi tu atunci faradelege si eu cu lege. Israelul spiritual de care vorbesti trebuie sa respecte Legea ca si Israelul fizic, Isus Hristos spune: "caci nu am venit sa stric legea ci sa o implinesc". Pentru Israel a fost data Legea, cel fizic sau spiritual. Cand Pavel spune ca nu mai este sub lege se refera la legea care fusese desfintata odata cu sacrificiul Mielului Original, Hristos, legea lui Moise. Nimeni nu a desfintat Legea Morala care va exista vesnic.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ți-am mai spus - sunt sub legea lui Cristos. Și de asemenea ți-am mai explicat cu dovezi că nici chiar Isus n-a separat legea în două, o faceți numai voi.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Nu esti sub nimic pentru ca Hristos nu este Dumnezeu pentru voi drept pentru care nu stiti cum sa o invartiti. Cine este Hristos pentru voi, este Dumnezeu, El a creat omenirea sau cine, este Hristos, Jehova de care v-ati legat numele ca sa poata emite legi cosmice, nu era Isus evreu, ce avea El cu ceilati? Ce haos degajati mai copii.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" Cine este Hristos pentru voi, este Dumnezeu, El a creat omenirea sau cine, este Hristos, Jehova de care v-ati legat numele ca sa poata emite legi cosmice, nu era Isus evreu, ce avea El cu ceilati?" - Sper ca barem tu să fi înțeles învălmășeala de cuvinte și idei frînte pe care le-ai înșirat. Dacă reușești să-ți faci ordine în idei și poți argumenta biblic ce afirmi - poți încerca să revii.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Pentru ca lauda de sine nu aduce nimic bun si nici de laudatori nu am nevoie voi apela la dusmani si inca unul dintre cei mai puternici, secretarul scaunului pontifical, Malacha Martin (il poti gasi si pe net) si vezi ce spune acesta despre cei ca mine, te las sa studiezi si apoi mai discutam (este vorba despre intelegerea si explicarea Bibliei). Poti reveni dupa studiu.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ca de obicei deviezi de la subiect. Nu dau nici o para chioară sau ciapă degerată pe "secretarul scaunului pontifical" și pe poveștile băbești pe care le promovează. Ți-l las ție.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Sa fi sanatos, pentru cei ca tine studiul este ca fata morgana, adica o iluzie, in rest, in privinta subiectului, nu tu hotarasti care este ci cel ce a pus intrebarea.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

laughing Deci tu nu-ți poți exprima ideile, te ascunzi după persoane dubioase, și pînă la urmă tot eu sunt de vină.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Dragule, eu exprim ce si cum vreau, persoana dubioasa poti fi tu, nu un om recunoscut la nivel mondial dar asta este peste posibilitatile unora de a intelege sau de a evita necunoasterea, lipsa de studiu privind unele subiecte. Am incercat sa evit acest lucru dar tu esti hotarat sa rascolesti in groapa cu mizerii. Nu era vorba despre ceva povesti ci despre o realitate universala recunoscuta chiar de scaunul pontifical, cea mai mare dominatiune crestina, dar am uitat, voi nu sunteti crestini.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Înțelepciunea este dovedită dreaptă de lucrările ei"
Mă interesează și accept ce spune Biblia, nu "scaunul pontifical" sau ce "istorisesc femeile bătrîne".
Iehova își cunoaște poporul, și regele instaurat de el, Isus, își cunoaște supușii. Aceștia sunt creștini, nu unii care fac referințe la scaunul pontifical apostat.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Chiar Biblia face referire la scaunul pontifical, de ce as fi eu mai superior decat Biblia?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Nu mai spune?! Mai zi și că papa e trimisul lui Dumnezeu pe pămînt! rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Am spus eu asa ceva? Fi la subiect si nu bate campiile patriei brambura.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

~ o realitate universala recunoscuta chiar de scaunul pontifical,~
~ Biblia face referire la scaunul pontifical,~
Si cine bate cmpii?

| danay72 a răspuns:

Isus a fost cel care a abolit legea lui Moise prin moartea sa, deci toate cele peste 600 de legi, nu se mai respecta.Romani10:4,Efeseni2:15.Sabatul era un semn intre evrei si Dumnezeu, iar Isus respecta sabatul pentru ca era evreu. Exod31:16,17,Psalmi147:19,20

| Dorugar a răspuns:

Cum imi explic?
Foarte simplu, si anume ca Isus ca Rabin al religiei Mozaice se adresa NU crestinilor, ci numai celor de aceeasi religie ca El.
Crestinii care au furat textele scripturii mozaice si le interpreteaza in mod mincinos nu sunt decat niste victime ale unor sarlatani fara Dumnezeu numiti si preoti.
3 Pavel, care la origine era un criminal al sectantilor MOZAICI care l-au urmat pe Isus, a pus la cale o noua sarlatanie cu aspect religios prin care sa traiasca bine in carca prostilor, sarlatanie care astazi se cheama crestinism si in care criminalii ca el erau izbaviti daca credeau in Dumnezeul Veacului Acesta numit si Satana, prin urmare, cei care-l urmau, nu mai trebuiau sa respecte nici Legamantul cerut de Dumnezeu la cortul lui Avraam si nici sa respecte legile lui Dumnezeu, (si de aici libertatea de a manca porc si a face toate porcariile pe care le face si popa) ci important era sa faca asta:
" Faptele apostolilor 4
34 Si nimeni intre ei nu era lipsit, pentru ca toti cati aveau tarini sau case le vindeau si aduceau pretul celor vandute
35 si-le puneau la picioarele apostolilor."

| Dorugar a răspuns:

Ce le mai vorbiti fara sa stiti ce spuneti!
Sa faci ce spune popa si nu ce face popa?
V-ati gandit vreodata de ce?
Pai simplu, el stie bine ca totul este o sarlatanie pentru manipulat prostii, si ca el fiind destep, nu urmeaza aceasta sarlatanie, ca doar el nu e prostul, prosti sunt aceia care nu-ai dau seama ca religia crestina NU este o religie care sa vina de la Dumnezeu, prin urmare nici preotii nu pot avea legatura cu Dumnezeul crestin care nu exista, si nici cu Dumnezeul din Biblie care este Dumnezeul unei religii care cere exact contrariul a ceea ce fac crestinii.
Asa ca retineti ca Isus nu era crestin, si Isus nici nu a dat PORUNCI ci doar invaturi, si ca sa urmati invataturile rabinului Isus trebuie sa va convertiti la religia lui, dar atentie, Isus nu este un Dumnezeu ci doar un amarat de rabin, adica o creatura, iar Dumnezeu este Creatorul si nu creatura sa

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Dorugar):

Ieri te-am facut "Las", si un mic, foarte mic prieten de-al tau, s-a apucat sa te apere in fata mea. happy
Ironic, nu?
Daca nu ai curaj sa-mi raspunzi direct Mie, atunci nici nu ma mai cita! Iti asumi epitetul...winking
Singurul adevar spus de tine aici este "Iisus nu era crestin", fiind la mintea oricarui ins cu un pic de inteligenta faptul ca Iisus nici nu avea cum sa fie crestin. Cei ce i-au urmat invataturile se numesc crestini, nu Iisus.
Nu inteleg cum ii poti incuia pe unii cu asemenea "rationamente", poate te vei explica. Pana atunci, iti simt teama, deci ma simt bine. laughing
Somn usor.

| Dorugar a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ce prostii vorbesti. Cei care urmeaza invaturile lui Isus sunt o secta care apartine de religia mozaica si nicidecum crestinii.
Crestini urmeaza Legea Noua a FALSULUI Christos, de acolob nume; e de Crestin.
Isus spune clar ca el vine sa implineasca Legea lui Dumnezeu, iar Christos este acela care desfinteaza Legea lui Dumnezeu.

De ce zic asta, pentru ca Isus NU este un Christos, adica cineva UNS in functia de Rege al Iudeilor si acela care din functia de rege sa elibereze poporul evreu si sa-l fericeasca asa cum au prorocit vechi proroci.
Argument, in Biblie nu gasesti nici unde vreun indiciu din care sa rezulte ca Isus a fost UNS in functia de Rege al Iudeilor, deci nu este el Christosul adica UNSUL.
Asa ca voi crestinii NU urmati Legile lui Dumnezeu cele pe care le propovaduieste si vrea sa le impuna si Isus, ci voi urmati legea unui FALS Christos, adica a acelui care singur se recunoaste ca fiind Lucifer si seful cheilor Iadului.

Si mai uita-te la filmuletzul de la Vatican sa vezi ca Isus Christos este denumit LUCIFER adica Satana.

asa ca pentru tine nu e somn usor, ci Desteptarea!

| Dorotheea21 a răspuns:

O intrebare bizara. happy
Sabatul nu este o "sarbatoare" crestina ci mozaica, si doar cateva secte tin asa ceva.
Deasemenea, nu vad cum crezi tu ca s-a "desfiintat" porunca amintita de tine, din moment ce exista chiar si la noi, la romani o vorba din cele mai vechi timpuri.
Sunt convinsa ca o stii si tu:
"Sa faci ce spune popa, nu ce face".
Ce spui, seamana leit cu indemnul lui Iisus, ori nu? happy

| BogdantheDreamer a răspuns:

Deoarece lumea nu crede in Dumnezeu. Se "indoapa cu carnuri" si cu toate bunatatile, pentru ca astea sunt placerile trupului, dar de nevoile sufletului uitam. Vedem totusi la pustnici, la calugari, cat de bogati sunt in ani, moartea parca uita de ei. Traiesc sanatos, mancare putina si sanatoasa, sanatate pentru trup si minte.
Uite pilda acestui batran https://www.youtube.com/watch?v=09kurlyyG4M