| anonim_4396 a întrebat:

Au existat dinozauri? Ce spune biserica despre asta?

Răspuns Câştigător
| Silviuloan a răspuns:

Da.

33 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Biblia povesteste de anumite creaturi ''gigantice''.

| doctorandus a răspuns:

Martzian, eu ti-am mai zis ca suferi de hybris. Acum ii faci prosti pe toti profesorii universitari de biologie, nu te crezi destept decat tu cu secta ta. Tragic ce face spalarea creierului dintr-un om care a studiat o stiinta la facultate. Ti-ai capitulat cunoasterea stiintifica in fata unor superstitii antice, atat in materie de geologie, astronomie, biologie cat si de psihologie, stiinta in care pretinzi ca ai o licenta. Altfel n-ai trata masturbarea cu nastere din nou (masturbarea e un comportament absolut normal, conform medicilor si psihologilor, ma rog, a celor dintre ei care conteaza din punct de vedere stiintific si profesional).

| RafaielLaur a răspuns (pentru doctorandus):

Serios știința se poate dovedi în mod arbitrar că face multe greșeli și învață și lucruri și teorii ce sunt în contradicție cu Biblia!

| doctorandus a răspuns (pentru RafaielLaur):

Dap, asta inseamna ca Biblia e falsa (la o interpretare literalista).

| Elvina a răspuns:

Din moment ce s-au gasit sheletele lor, desigur ca au existat. Biblia spune ca intr-o zi au fost create animalele. o zi desigur nu insemna 24 de ore, ci foarte mult timp. La inceput a aparut viata in apa si apoi s-au dezvoltat toate celelalte, iar omul mult mai tarziu.

| cosmin1211 a răspuns (pentru Elvina):

De unde stii tu ca o zi nu inseamna 24 de ore? Cartea aceea a fost scrisa de un om, oamenii aveau conceptul zilei ca 24 de ore.Si daca prin absurd ar fi fost scrisa de dumnezeu si "aruncata pe pamant" ar fi vrut doar sa ne faca confuzi? Nu in ultimul rand iti solicit motivarea afirmatiei tale cum ca "o zi nu inseamna 24 de ore, ci foarte mult timp".

| Elvina a răspuns (pentru cosmin1211):

Biblia nu a fost scrisa de un singur om. E o culegere de texte de la mai multi oameni, de la Moise pana la Ioan. Referitor la cele 24 de ore, uite ce cred. Ideea ca lumea a fost creata de Dumnezeu in 7 zile e putin ciudata. Eu nu cred ca au fost 7 zile asa cum le percepem noi astazi. Gandeste-te. De la protozoare pana la dinozauri au trecut milioane de ani de evolutie, nu o zi.

| RafaielLaur a răspuns (pentru Elvina):

De fapt mii de ani nu milioane la Dumnezeu o zi este format din 1000 de ani nu milioane

| RafaielLaur a răspuns (pentru cosmin1211):

Hai să vă zic eu cum stă treaba aici, o zi la Dumnezeu înseamnă o mie de ani ceeace aici nu știe multă lume, acum sper că am mai lămurit, o zi la Dumnezeu este o mie de ani ceeace multă lume nu știe aici, dar o zi la Dumnezeu cum este arătat și în SfântaScriptură nu este o zi formată din 24 de ore cum pot unii pretinde și este o perioadă îndelungată de timp, ce cum am mai amintit și mai sus este format acest period de timp la Dumnezeu din 1000 de ani

| Elvina a răspuns:

Cum asa? Explica!

| martzian a răspuns:

Sigur ca au existat! Biblia descrie un animal "behemotul" ce seamana frapant cu dinozaurul sauropod, cu Brachiosaurus si Diplodocus (Iov 40:15-24). Unele traduceri folosesc in mod gresit hipopotam (care nu are astfel de coada, evident) in loc de behemot.

Mai sunt alte 30 de referinte care descriu animale ce pot fi asemanate in mod clar cu dinozaurii.

Totusi, anumiti oameni de stiinta au incercat sa sugereze ca dinozaurii au existat in urma cu zeci de milioane de ani... pana cand a fost gasit o fosila de T.rex cu globule rosii in ea, demonstrand clar ca e vorba de mii nu de zeci de milioane de ani. Uimirea va continua odata cu cercetarile, dand peste nas celor care afirma, ca argument pentru teoria lor, nu se stie... INCA! Mai ales ca dovezile antropice, fizice chiar sunt tot mai greu de combatut cand indica faptul ca oamenii si dinozaurii au coexistat.

Sper ca-ti este de folos.

| AragorN88 a răspuns (pentru martzian):

Stiu despre ce spui, dar se pare ca au fost doar niste bacterii.

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0002808

| martzian a răspuns (pentru AragorN88):

Asa se parea... in 2008! :) In 2012, dupa ce a trecut pe la Harvard, Manchester University si University of Pennsylvania, lucrurile sunt clare.
http://kgov.com/list-of-not-so-old-things
http://kgov.com/dinosaur-soft-tissue

| Birjaru a răspuns (pentru martzian):

Interpretari simpliste ca sa dati bine, asa cum faceti de mii de ani. Oamenii au legende cu balauri din preistorie, nu doar in epoca noastra se gasesc fosile.

| martzian a răspuns (pentru Birjaru):

"Interpretari simpliste ca sa dati bine, asa cum faceti de mii de ani." - Ai tu o interpretare mai buna? Da? Te rog sa o expui. Spune-mi te rog cati ani sunt de la disparitia lui T. rex.

| AragorN88 a răspuns (pentru martzian):

Interesant, dar totusi, sunt mai multe conflicte in legatura cu "teoria" ta. Sa spunem ca oamenii si dinozaurii au trait la un moment dat in aceeasi perioada. Cum se explica ca in stratul pamantului este un strat de separatie numit K-Pg. In jos de acest strat se gasesc fosile de dinozauri, iar deasupra, nu exista nici urma. Asta nu ar fi nicio surpriza, dar faptul ca nu exista nicio fosila de om sub acel strat ridica niste semne de intrebare. Si nu doar asta, ci nu se gasesc decat mamifere foarte mici, nici urma de mamiferele mari care sunt in ziua de azi.
Chiar sunt curios, cati ani crezi ca are pamantul?

| martzian a răspuns (pentru AragorN88):

Probabil ca realizezi ca nu sunt de meserie, ci doar interesat de invatatura. Interesant mi se pare ca deturnezi, trecand la a aborda un alt argument.
Probabil ca (daca esti mai calificat decat noi) stii de faptul ca o serie de sapaturi au gasit multe urme ce asociau omul cu dinozaurii (Ryals Track, McFall Trail, Taylor Trail, The Morris Track, Burdick Track, Large Cat Track, New Mexico Track, The Turnage-Patton Trail).
Sa fie toate falsuri?
Ce varsta are pamantul? Sunt multe dovezi care indica spre mii de ani, nu de milioane (vezi dovada carbonului din diamantel, cantitatea de minerale din mari si oceane, heliumul din minerale).
Un articol interesant legat de varsta pamantului, mi se pare cel al Dr. Thomas G. Barnes (Professor of Physics at the University of Texas in El Paso) http://www.icr.org/article/63/

| AragorN88 a răspuns (pentru martzian):

Nu abordam alt argument, vorbim despre argumentul tau, acela ca oamenii au trait laolalta cu dinozaurii, nu?

Nu stiu ce sapaturi sunt alea, am cautat niste "poze" pe internet si tot ce vad sunt urme de oameni la suprafata, nu sapate undeva. Plus, ca nu sunt documentate de nicio lucrare stiintifica, asa ceva ar trebui sa schimbe istoria daca ar fi adevarat.

Profesorul acela vorbeste despre Kelvin, care la timpul lui avea dreptate, dar care nu a luat in considerare radioactivitatea, pentru ca nu se descoperise la vremea lui.

Explicatiile stiintifice la ceea ce spui exista pe internet. Spui ca sunt multe dovezi care indica spre mii de ani pentru ca te multumesti doar cu acele "dovezi", care pot fi explicate mai bine daca le cauti tu insuti, din moment ce eu nu ma pricep in aceste domenii, dar probabil majoritarea oamenilor de stiinta din lume sunt in masura sa faca acest lucru.
Oricum se pare ca problema noastra este de autoritate, eu am o incredere mai mare in stiinta si in modul in care totul este criticat si in care dovezile isi spun cuvantul in final. Iar tu folosesti Biblia ca un etalon incercand sa gasesti dovezi care sa corespunda cu ce scrie acolo. In engleza asta se numeste "confirmation bias", poate ca despre asta spunea Biblia cand zicea sa cercetezi din toate si sa alegi doar ce este bun.

A si in legatura cu campul magnetic la pamantului se pare ca sunt dovezi ca a existat de cel putin 3.5 miliarde de ani.
http://www.agu.org/pubs/crossref/1980/JB085iB07p03523.shtml

Eu nu incerc sa te conving ca nu exista Dumnezeu, eu insumi nu stiu sigur daca exista sau nu ( aici ma refer la un dumnezeu care ar fi creat lumea, nu cel biblic care intr-un procent foarte mare sunt sigur ca nu exista ), ci doar vreau sa arat ca stiinta chiar cerceteaza tot, dar alege ce este adevarat, fara sa tina cont de convingerile celorlalti.

| martzian a răspuns (pentru AragorN88):

"Oricum se pare ca problema noastra este de autoritate, eu am o incredere mai mare in stiinta si in modul in care totul este criticat si in care dovezile isi spun cuvantul in final." Oarecum corect. Eu nu contest știința, ci cred din toată inima că ea le va indica în final, cercetătotilor onești, faptul că Dumnezeu există (vezi pasul înapoi al lui Richard Dawkins).

Apropo, eu am devenit creștin ÎNAINTE să cunosc prea multe din ceea ce spune Biblia. Am văzut că este nevoie de CREDINȚĂ (ba de una mai mare) chiar și pentru a nu crede în Dumnezeu, atât de multe sunt lipsurile din puzzle. Argumentul în plus este că nu cred orbește - asta mi-a schimbat radical, în bine, viața, în condițiile în care școala, societatea, familia, etc. eșuaseră până la acel moment.

"A si in legatura cu campul magnetic la pamantului se pare ca sunt dovezi ca a existat de cel putin 3.5 miliarde de ani.
http://www.agu.org/pubs/crossref/1980/JB085iB07p03523.shtml" Realizezi că sunt studii din 79-80, când și dinozaurii aveau 6o de milioane de la dispariție, nu?

Vreau să știi că respect abordarea ta sinceră și aparent nepărtinitoare. Este o poziție corectă, care poate ajuta în aflarea adevărului, oricare ar fi el!

| doctorandus a răspuns (pentru AragorN88):

Martzian, care ar trebui sa stie ce e aia stiinta, consens stiintific, model empirico-analitic, falsificationism, publish or perish, etc. a fost transformat intr-un rebut intelectual de secta din care face parte. Daca el in calitate de psiholog vrea sa vindece masturbarea prin nastere din nou, iti dai seama ca nu mai face distinctie intre stiinta si pseudostiinta, de-aia culege argumente tip radio sant si le prezinta drept dovezi stiintifice. Poti avea mai multa speranta de la un nebun decat de la unul care se crede stapanul adevarului absolut. Nebunia se poate trata, fanatismul nu.

| RafaielLaur a răspuns (pentru martzian):

Nu am înțeles nimic și la fel cine vede nu înțelege nimic din ce ai scris!

| RafaielLaur a răspuns (pentru AragorN88):

Vârsta pământului constă de fapt 1000 până 10 000 de ani!

| RafaielLaur a răspuns (pentru martzian):

Adevărat ????????

| RafaielLaur a răspuns (pentru AragorN88):

Mă bucur că crezi că există un Dumnezeu, și oricum îmi place știința și mie, dar nu cea falsă eu văd aici că chiar și cei care într-un Dumnezeu cred unele povesti așa zise științifice care de fapt sunt pseudo-false, este irelevantă și trasă de izmene la propriu să argumentezi niște chestii irelevante așa zise științifice în legătură cu faptul să pui mai presus acele dogme decât pe Dumnezeu și cuvântul său... și as vrea sa știu care Dumnezeu e acela în care crezi tu Dumnezeu Mormoloc, de fapt Dumnezeu în care credem este nu tot Dumnezeul biblic care îl avem în față, dar care din păcate lumea nu vrea să îl cunoască și să se apropie de el!

| RafaielLaur a răspuns (pentru doctorandus):

Știința falsă sau pseudoștiință este știința falsă care propagă și învață omenirea o grămadă de dogme!

| RafaielLaur a răspuns (pentru Birjaru):

Toate fosilele animalelor dispărute toate datează demult timp și normal!

| RafaielLaur a răspuns (pentru martzian):

Oricum milioane de ani nu sunt!

| dragos9234 a răspuns:

Dinozauri au existat, amvazut odata un preot care spunea acelasi lucru dar mai spunea si ca acela a fost un fel de experiment al lui dumnezeu.

| AlexeHellsing a răspuns:

Poate că da, poate că nu. Întreabă-i pe urmașii lor.

| Justrollin a răspuns:

Da cum ma, nu stiati? oamenii aveau t-rexu ca animal de companie

| RafaielLaur a răspuns:

În biblie găsim noi adevărata istorie a omenirii și acolo găsim noi și purul adevăr, citește studiază și află!

| Rain1 a răspuns:

Nu stiu ce zice biserica, dar stiu ca au existat. exista multe divezi ca ar fi existat asa ca ar trebui sa crezi.multi nu cred pana nu vad macar o dovada. dar in privunta dinozaurilor, noi avem dovezi.scuze ca nu iti pot raspunde la toata intrebarea, dar nu stiu ce zice de asta biserica. oricum poti sa crezi in dinozauri ca avem dovezi car fi existat.winking

| Sateanu55 a răspuns:

Au existat dinozauri dar... Adam si Eva au stat in Rai pana sa manance marul si se crede ca in timp ce ADAM SI EVA veneu pe pamant dinozaurii mureau. (net)