| anonim_4396 a întrebat:

Aude Dumnezeu / raspunde Dumnezeu la rugaciuni?

Răspuns Câştigător
| iKronstadt a răspuns:

Taria tunului nu sta in bubuitura, sta in efectul lovituriiwinking Cine vrea sa aiba parte de un raspuns, va avea parte. Dar, numai atunci cand intrebarea nu este prosteasca. Calmul, logica si intelegerea, au intotdeauna rezultate. Bineinteles, mai conteaza si ce cauti laughing Nu poti gasi ciuperci, acolo unde se cultiva mereu struguri!

23 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Intreaba-l pe Dumnezeu.

| danut a răspuns:

ABSOLUT. Pai daca n-au aude sau raspunde atunci TOTUL AR FI INUTIL.
Problema este ce cerem noi lui Dumnezeu si cum o facem. Daca eu stau toata ziua pe net si strig in gura mare ca Dumnezeu nu exista iar in taina i-L rog sa-mi de-a un Mercedes, sigur nu-l voi primi.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Domnul aude si raspunde.
Mereu cand m-am rugat sa imi meraga bine, ramaneam uimit de ascultarea Lui.
Adica l-am rugat pe Domnul sa imi mearga bine intr-o zi(azi de exemplu)si chiar a fost frumosbig grin.
Dar in zilele in care nu ma rog...merge mai scartait.
Binecuvantat fie Numele Domnului!big grin
Pacebig grin

| Robertofachiru a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Cel ce este? care? intrebarea este clara si nu e nevoie sa o ocolesti...

| AxyTM a răspuns:

Dumnezeu stie tot, asa ca oricum stie tot ce dorim. Importanta rugaciunii este aceea ca El vrea sa vada cum ii cerem, si mai ales ce ii cerem.

| RAY a răspuns:

Intrebare retorica vei da crezare doar celui care isi va dreptate

întrebarea) retorică. Interogația retorică este o întrebare la care nu se așteaptă răspuns, acesta fiind evident și cuprins sau sugerat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nope tongue mereu se intrerupe legatura, sau imi da vechea replica "DND" sau "BRB" dar cand pleaca, uita sa se mai intoarca.

| iKronstadt a răspuns (pentru anonim_4396):

Na, sa te saturi! Asa pateste omu' care nu-si plateste facturawinking

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica...tu ii dai replica asta.Sa o luam dupa limbajul tau.Decibig grinumnezeu este mereu Online.Nu pe Idle.Nu pe Busy.Nu Offline, ci mereu Online.

| anonim_4396 explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

"limbajul tau"?hee hee numai pitipoancele vorbesc asa. Ala nu este limbajul meu oficial; vorbesc romaneste ca tot omul.
Sta mereu pe invisibile. De era online, cred ca acum eram pe o insula pustie, cu Adriana Lima happy

| iKronstadt a răspuns (pentru anonim_4396):

Hait! Cu faina aia de Adriana "m-as parasi" si eu pe vreo insula (cat de pustie posibil)winking

| anonim_4396 explică (pentru iKronstadt):

Ultima data cand m-am dus la ea acasa si am intrat in camera, uite asa m-a astepta in pat

http://img2.bdbphotos.com/images/orig/q/y/qymcmakxwy6tyqcy.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da' noi de un' sa stim?
Glumeam, desigur.
Fara Dumnezeu cred ca toti am fi 0, omenirea s-ar prabusi mai mult in abis decat se cufunda acum.

| AlexeHellsing a răspuns:

Dumnezeu ne ascultă pe toți, dar Domnul dă numai ce ne trebuie. Dumnezeu cunoaște ce e mai bine pentru noi. Dar noi, începem să hulim când cea ce cerem nu se îndeplinește, unii devenind atei.

| iKronstadt a răspuns:

Depinde de urechea lui, sau a cautatorului de raspunsuriwinking

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Adica cat de ''tare'' striga sau cat de mult staruieste in rugaciune?!

| iKronstadt a răspuns (pentru EmaS):

Taria tunului nu sta in bubuitura, sta in efectul lovituriiwinking Cine vrea sa aiba parte de un raspuns, va avea parte. Dar, numai atunci cand intrebarea nu este prosteasca. Calmul, logica si intelegerea, au intotdeauna rezultate. Bineinteles, mai conteaza si ce cauti laughing Nu poti gasi ciuperci, acolo unde se cultiva mereu struguri!

| Vibrations a răspuns:

Raspunde dar trebuie sa iti iei bilet de ordine.

| Nonono a răspuns:

Dai "copy/paste" din "Turnul de veghe" care am aruncat cartea pe foc?

| ddanaraluca a răspuns:

Sigur ca da. Dumnezeu aude strigatele noastre si ne va raspunde intr-o zi.
Insa, sa nu ne asteptam sa raspunda la o rugaciune gen: luna sa se face albastra.pentru ca aceasta ar fi doar un "moft" nu o necesitate

| Cristi112 a răspuns:

Aude si raspunde la rugaciuni! dar tu trebuie ca in rugaciune in primul rand sa ii si multumesti pentru tot ce ti-a dat si ce nu! apoi daca iti doresti cu adevarat rezolvare problemei roagata seara de seara si dimineata si vei vede ca singura o sa descoperi rezolvare problemei. nu stiu cat de inteles am fost de tine dar sper sa iti fi fost de ajutor.

| Robertofachiru a răspuns:

Ce legatura are Turnul de Veghe cu asta? ca sa-ti raspund la intrebare. DA! dar trebuie sa ne rugam sincer si sa nu asteptam sa ne vina totul pe tava, D-zeu poate actiona si prin intermediul oamenilor in rugaciune. Iti spun sincer. Eu studiez cu Martorii lui Iehova. Nu zic ca publicitate, doar spun ca acolo am invatat cate ceva. Deocamdata sunt pe timp de gandire.