| Jackul336 a întrebat:

Avand in vedere ca exista discutii interminabile despre existenta divina, de ce nu ni se arata Dumnezeu odata pentru totdeauna pentru a lamuri problema?
De ce tolereaza faptul ca oamenii plini de buna intentie si initiativa nu au succes?
Ai considera pe cineva tata daca nu l-ai vedea deloc, nu l-ai gasi deloc,nu ai sti de el nimic, ci doar ai fi obligat sa crezi ca el te - a creeat?
Eu sincer pretuiesc viata si oamenii la cote optimale intrucat stiu ca viata este unica si irepetabila.Acelasi lucru poate fi spus si despre oameni in sine!
Stiu ca daca x sufera si eu ca om nu-i ofer o redresare spre nisa lui de normalitate, acel om nu va fi ajutat de o divinitate "placebo".Sub nicio forma nu voi putea trece nepasator crezand ca dincolo de moarte va fi mai bine pentru el.
Altfel cand se va face o nedreptate nu se merita lasat in plata domnului ci luat masurile corespunzatoare de corectie.Adica un complex de metode omenesti. Daca se intampla o catastrofa nu voi folosi sintagma" asa a vrut dumnezeu" ci voi investiga structura cauza efect si voi implementa un plan mai riguros de siguranta si preventie.

Iar cand cineva dintre noi pleaca, nu mai exista pur si simplu, l-am pierdut pentru totdeauna si ne mai ramane doar sa ne bucuram de cei si ceea ce a mai ramas?

Prefer sa traiesc viata exact asa cum o percep eu ca om facand abstractie de ipotezele lipsite de experienta doveditoare?

Ce parere aveti? e bine sa slabesti cu domnul si sa refuzi sa intelegi profunizimea naturala a lucrurilor si sa pierzi viata aceasta sau sa traiesti viata ca pe o sansa unica

9 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Daca s-ar arata Dumnezeu toti ateii s-ar converti instant si s-ar îmbrânci care mai de care la pupat de moaște, la spovedit, la dat bani pentru catedrala. rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angel0):

S-au daca ar reveni Isus l-ar baga la psihiatrusad

| Jackul336 explică (pentru Angel0):

Nu cred ca asta ar vrea o entitate complet superioara; activitatile mentionate tin doar de traditie si nu de evolutia spirituala; ajutoarele materiale si spirituale sunt benefice celor dezavantajati social pentru a-i redefini din nou ca oameni cu identitate si demnitate, respectiv prin redresarea lor ca valori social-economice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici tu nu credeai ma in MAMA inaiinte te a te naste, nu o vazusesi si nici nu stiai ce e lume si ce inseamna afara.da uite ca ai parte de toate si-ti pui intrebari prostesti despre cel ce te-a creat prin cuvant intelepciune si porunca. poti sa-i spui lege fizica, chimica, sau oricum eu fi zicand stiinta.io ii zic porunca adica cuvant.asa-mi place.

| Jackul336 explică (pentru anonim_4396):

Adevarata evolutie nu provine din supunerea fata de porunci ci din constientizarea ca fiecare e unic si are atuuurile lui specifice; e mai degraba vorba de capacitatea de a simti si a intelege decat de a te teme de o forta si a te supune; dar totusi daca exista si nu exclud ipoteza unei forte superioare noua, acea fosta cu siguranta nu are nevoie de catedrale si constructii costisitoare, de laude si slavi de inchinaciuni etc. acea forta ar spune acelasi lucru : sa ai grija de coordonatele umane mai dezavantajate ale societatii si nu sa le neglijezi de dragul de a ridica mii de cladiri nefunctionale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai jakule? la cum gandesti nici nu ar trebui sa pui problema cladirilor si a popilor si a banilor precum ceilati.fiindca legile ori poruncile de care vorbesti sant principii de la care traind nu ne putem abate oricat am vrea fiindca oi nu le cunoastem decat momentul infatuirii de catre noi dar nu le stim punctul de plecare si efectul la care ajung, din distructive sa fie constructive si ziditoare, de orice e bun, vesnic, si necesar in universul domnului cel vesnic.

| contαbαndonαt a răspuns:

Nu draguta, nu! ce n-ai inteles? "EL se arata doar celor ce isi tin inima deschisa-n fata sa" - asta-i cea mai buna scuza a lor pentru faptul ca nu toata lumea il poate "vedea". Desi ma intreb cateodata cu o groaza in mintea mea oare prin ce stari/ameteli/boli psihice trec de fapt oamenii care chiar cred cu toata vointa ca intr-adevar l-au vazut pe D-zeu...Si avem si un ex. aici pe site de astfel de pers.:draga de Emas, nu ca as avea ceva rau de reprosat in privinta ei caci am vazut ca-i o tanti cumsecade, cu caracter insa trecand peste bunul simt sincer, cam da impresia in multe cazuri cum ca ar suferi de schizofrenie pentru ca de nu stiu cate ori a spus pana acum ca ea chiar l-a vazut pe D-zeu, pai as vrea si eu sa-l vad...se poate? thinking

| RaduMD a răspuns:

Mai intai, Dumnezeu ni s-a aratat odata pentru totdeauna. Mii si mii de oameni L-au vazut si au vazut minunile facute de El. Chiar si in aceste conditii, nu toti au crezut ci, de exemplu, unul dintre cei mai apropiati colaboratori ai Lui a vrut, ca sa se convinga, sa puna mana pe ranile Lui.

Si da, daca eu nu l-as fi apucat pe tatal meu pe cand era in viata, dar oameni in care am multa incredere mi-ar spune despre el ca a fost tatal meu, daca as citi scrisori si marturii despre el, nu as avea niciun motiv sa cred ca toti acesti oameni sunt scrantiti la cap; nici ca toate acele marturii ale celor care l-au cunoscut si l-au apucat sunt mincinoase, ci as crede ca acela era tatal meu.