| Mclaren12 a întrebat:

Avand in vedere ca Noe a luat cu el in arca o pereche din fiecare specie de animal, am niste intrebari.

1. Cum se face ca speciile nu s-au atacat intre ele? Cum de tigrul n-a atacat caprioara sau antilopa? Cum de elefantul nu a strivit animale mult mai mici?
2. Cat de mare era arca aia de au incaput acolo si elefanti si alte animale imense?
3. Cum se face ca Noe n-a fost atacat de lei sau crocodili cand i-a bagat in arca?
4. Ce au mancat Noe si animalele in timpul potopului?
5. Avand in vedere ca apele au urcat pana la ceruri, temperatura nu era prea scazuta pentru a putea fi suportata de vietuitoarele din arca?

Crestinii sa zica mersi ca animalele marine nu aveau nevoie sa fie salvate ca altfel m-as fi intrebat cum ar fi incaput 2 balene in arca.

39 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Cele care au intrat, erau cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca, din orice faptura, dupa cum poruncise Dumnezeu lui Noe. Apoi Domnul a inchis usa dupa el." (Geneza.7:16)

Crezi ca degeaba este scris:
"Cum s-a intamplat in zilele lui Noe, aidoma se va intampla si la venirea Fiului omului.
In adevar, cum era in zilele dinainte de potop, cand mancau si beau, se insurau si se maritau, pana in ziua cand a intrat Noe in corabie, si n-au stiut nimic, pana cand a venit potopul si i-a luat pe toti, tot asa va fi si la venirea Fiului omului." (Matei.24:37,38)

"Fa-ti o corabie din lemn de gofer; corabia aceasta s-o imparti in camarute si s-o tencuiesti cu smoala pe dinauntru si pe din afara. Iata cum s-o faci: corabia sa aiba trei sute de coti in lungime, cincizeci de coti in latime si treizeci de coti in inaltime." (Geneza.6:14,15)

Un cot trebuie sa aba in jur de 45cm X 300 coti (lungimea corabiei) = 13.500 cm. Adica 135m. O balena are cam 30 de metri lungime.
Dar noi nu trebuie sa gandim in felul acesta. Valorile divine sunt altele decat cele pe care le avem noi. Chiar Dumnezeu Insusi putea sa faca barca; putea sa faca totul singur fara ajutorul vreunui om. Dar noi vedem doar cat ne izbeste ochii, si gandim doar cu puteri limitate; Dumnezeu vede mai departe, si planurile Lui sunt intotdeauna pentru binele nostru.
El a vrut sa salveze pe toti oamenii; dar numai 7 au dorit sa fie salvati. Restul de ce nu au vrut? Si banuiesc ca au fost mai multi de 100 de persoane care au fost platite pentru construirea corabiei... Banuiesc ca acestia au luat banii in urma muncii lor si nu stiu daca au mai apucat sa-i cheltuiasca pe toti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 explică (pentru anonimg):

"(Geneza.6:14,15)"
Păi la 300 de coți lungime și 50 de coți lățime înseamnă o arie de 15.000 de coți, adică vreo 7500 metri pătrați (am pus 1 cot = 50 cm). Dacă într-adevăr Noe trebuie să salveze 5 milioane de specii de animale, așa cum zice Ionuț, asta înseamnă că trebuia să facă 5 milioane de cămeruțe. Având în vedere că Yehova i-a zis lui Noe că corabia va avea 3 nivele (să zicem așa, în biblie scrie doar rânduri), să zicem că aria se înmulțește cu 3. Asta înseamnă o arie totală a celor 3 nivele de 22.500 metri pătrați. La 5 milioane de specii, asta înseamnă că o cameră trebuia să aibă 4.5 centimetri pătrați. În spațiul ăsta abia dacă încape cea mai mică specie de pasăre Colibri.

"El a vrut sa salveze pe toti oamenii; dar numai 7 au dorit sa fie salvati. Restul de ce nu au vrut?"
A naibii treabă că dintre toate milioanele sau zecile de milioane de oameni, numai Noe era singurul neprihănit dintre toți. Dubios este că până și site-ul evreiesc Wikipedia recunoaște că Noe este un personaj sumerian imitat de evrei. Și potopul este tot un mit furat de evrei și modificat în biblie dar nu este asta problema. Problema este că voi luați în serios versiunea biblică în loc să consultați miturile păgâne ale potopului din care s-au inspirat puțin mai mult evreii când au scris biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 explică (pentru Ionut1492):

Am citit din cartea lui Enoh doar inceputul. Vad ca crestinii o discrediteaza dar ei nu-si dau seama ca a facut parte din biblie.
Supraveghetorii erau ingeri daca nu gresesc. Am citit niste chestii cu adevarat interesante despre ei in Programul Terra de Toni Victor Moldovan.
Daca este sa ne raportam la realitate, Noe din biblie este clar furat de la sumerieni. Biblic, Noe a fost ales sa duca neamul mai departe ca din toti oamenii de pe planeta se pare ca el era singurul nepacatos laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 explică (pentru Ionut1492):

Da. De asta evreii sunt o rasă distinctă de oameni.

| anonimg a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu spune ca au fost salvate si insectele.
Si fiindca pe vremea aceea oamenii erau mai solizi, mai inalti, cotul poate sa fi fost mai mare de 50 cm. Nu stim; banuim.

| SG1995 a răspuns:

Sa nu mai zic, ca cum au supravietuit animalele de apa dulce in cea de apa sarate si vicersa. Dar ca sa raspund clar la intrebare raspunsul e simplu:

Potopul global e un mit, desi apare in multe parti ale lumii, tot mit este.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Felicitari pentru punctul 6; cu balane si casaloti.

| mudokins78 a răspuns:

Este un plan bine stabilit pentru toate si toti!
crezi ca ai pus intrebarea asta asa, ..de capul tau? nu!
Nu crezi ca Dumnezeu e destul de inteligent sa stie exact cum trebuie oranduit fiecare lucru,detaliu?
Intrebarea e buna! dar raspunsul e deja arhicunoscut!
Vorbim de puterea suprema! un pocnit din degete si animalul ala feroce ramane calm, docil.
cand Dumnezeu i-a dat instructiuni despre arca, normal ca in timp ce progresa cu lucrarea, el facea si aprovizionarea cu ce le trebuie la animale!
si daca ai citit BINE biblia, ai sa "vezi" ca la final cand trimite porumbelul, ei deja(animale si Noe) cam ramasesera fara mancare!
Si apele nu au urcat pana la ceruri! e metaforica problema.
apele au acoperit doar uscatul!

| suntserios a răspuns (pentru mudokins78):

Sau vorbim de un basm si atunci faci ce vrei ca nu e realitate

| mudokins78 a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate intr-un fel!
dar trebuie sa recunosti ca exsista un sambure de adevar!

| suntserios a răspuns (pentru mudokins78):

Care e samburele ala de adevarat? Ca existau barci?

| mudokins78 a răspuns (pentru suntserios):

E un inceput!
Si animale,oameni,barci,credinte,vremea probabila,cataclisme, viziuni, fapte eroice, etc
aici vorbesc de sambure!, domnu'suntserios.

| ALGator a răspuns (pentru mudokins78):

Simburele poate fi de exemplu o indundare a spatiului Marii Negre prin prabusirea pragului Bosforului. Dar, dat fiind volumul enorm de apa care trebuia sa navaleasca printr-o deschizatura relativ mica (la magnitudinea Marii Negre, Strimtoarea Bosfor trebuie sa fi functionat ca un capilar intr-o sticla de 1 litru) relatarea trebuie sa fi fost locala, din zona inundarii. Inundarea totala trebuie sa fi luat mii de ani. Se poate calcula, desi nu e chiar simplu.
Poate ca in acele zone oamenii deja traiau in alerta iar unii dintre ei, aflati chiar in vecinatatea imediata a fenomenului, si-au confectionat barci in care bineinteles planuaiu sa incarece si bunurile din ograda, animale.
Dintr-un la un fulg a iesit o gaina intreaga, chiar o arca plina de animale.

| MishuD a răspuns (pentru mudokins78):

Ba băiete, daca apele au acoperit tot uscatul, si cel mai înalt munte are peste 8000m, nu inseamna ca e pana la ceruri? Unde incepe cerul? Pe luna?
Si da, la peste 8000 iti cam ingheata colonul si tot ce'ai in el.
Tot nu pricep de ce explicam atat o poveste antică? Pe Făt-Frumos cu calul magic nu il explică nimeni... Dar nah, in Făt-Frumos nu cred milioane de dobitoci fara pic de logică si ratiune.

| mudokins78 a răspuns (pentru MishuD):

Ba baiete! uscatul de care am spus, era vorba de campii si alte dealuri!
ce?,. crezi ca aia aveau bilet la avion sa ajunga pe himalaia?
potopul ala, eu cred ca a fost mai mult local!
ba baiete!

| Mclaren12 explică (pentru mudokins78):

"crezi ca ai pus intrebarea asta asa, ..de capul tau? nu!"
Bineînțeles. Nu mi-a băgat nimeni în cap asta. Yehova nu cred că ar fi vrut să întreb ceva atât de interpretabil.

Apropo, ai zis lui suntserios că există un sâmbure de adevăr. Singurul sâmbure de adevăr de aici este că mitul potopului este furat și asimilat de la păgâni. Dacă într-adevăr s-a întâmplat o catastrofă de proporții similare, cu siguranță că asta nu este mâna lui Yehova pentru că păgânii au consemnat acest fapt cu cel puțin 1500 de ani înaintea bibliei în Epopeea lui Ghilgameș (poate există versiuni mai vechi de atât).

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

1. Cum se face ca speciile nu s-au atacat intre ele?
Speciile nu s-au atacat intre ele din acelasi motiv pentru care un tigru de la o gradina zoologica din Rusia s-a imprietenit un o capra care i-a fost adusa pe post de cina
https://www.youtube.com/watch?v=IdtOfd1rr14

2. Cat de mare era arca aia de au incaput acolo si elefanti si alte animale imense?
La intrebarea asta pana si o fata de 16 ani si-a dat seama de raspuns, poate au luat pui de animale.

3. Acelasi raspuns ca la intrebarea 1

4. Ce au mancat Noe si animalele in timpul potopului?
Stim ce mancau oamenii din Gen. 1:29 (seminte, verdeturi si fructe), probabil si animalele mancau acelasi lucru, un animal carnivor poate sa manance mancare de origine vegetala, dar un animal ierbivor nu poate sa manance carne.

5. Avand in vedere ca apele au urcat pana la ceruri, temperatura nu era prea scazuta pentru a putea fi suportata de vietuitoarele din arca?
La intrebarea asta te-ai facut de ras, te da de gol ca nu prea le ai cu stiinta.
Se stie ca daca pamantul ar fi la un nivel uniform, apele l-ar acoperi pana la un nivel de 2, 7 km.
Insa muntii dinainte de potop nu erau asa de inalti, apele eliberate de sub scoata terestra au creat o presiune enorma care a adancit bazinele oceanice unde s-a acumulat apa si in acelasi timp s-au ridicat marile lanturi muntoase.
E plauzibila teoria, tinand cont ca odata cu topirea ghetarilor si cresterea nivelului oceanului cu cativa mm, oamenii de stiinta au observat o usoara intensificare a miscarilor seismice, gandeste-te ce forta imensa ar exercita presiunea a milioane de kilometri cubici de apa.

Si referitor la temperatura, chiar prin absurd daca apele se inaltau pana la 8000 de metri, si atmosfera se inalta odata cu apele, deci ar fi fost aceeasi temperatura, fiind practic la altitudinea 0 de la nivelul oceanelor.

Acum nu vreau sa te oblig sa crezi in potop si creationism, ti-am aratat doar ca nu sunt atat de impauzibile cum cred unii, asa ca mai bine te lasi de sportul asta numit trolling, te faci de ras si au mai pus si altii de cateva ori intrebarile astea inaintea ta.

| Mclaren12 explică (pentru Nilsson):

"Speciile nu s-au atacat intre ele din acelasi motiv pentru care un tigru de la o gradina zoologica din Rusia s-a imprietenit un o capra care i-a fost adusa pe post de cina"
Asta n-are nicio legatura cu biblia. Concluziile individuale nu sunt decat scuzele voastre care sa nu va puna credinta la indoiala si nimic mai mult. Daca vrei sa dovedesti ceva, vino cu un verset biblic care sa arate asta.

"La intrebarea asta pana si o fata de 16 ani si-a dat seama de raspuns, poate au luat pui de animale."
Sau poate nu? Aici vorbim de certitudini nu de credinta oarba.

"Insa muntii dinainte de potop nu erau asa de inalti"
Delirezi. Majoritatea crestinilor care au incercat sa estimeze data potopului biblic pe baza versetelor din biblie cad de acord ca potopul a avut loc cu vreo 4500-5000 de ani in urma. Lanturile muntoase s-au format cu zeci de milioane de ani in urma. Unu la mana biblia zice ca apele s-au ridicat la 7.5 metri deasupra muntilor si doi la mana stim ca lanturile muntoase mari cresc cu aproximativ 1 cm pe an. Deci Everestul cu cat putea fi mai mic in urma cu 4500-5000 de ani? Cu vreo 50 de metri? Asta inseamna o altitudine a apelor de peste 8800 metri dar daca tu zici ca atmosfera se ridica odata cu apele, asa o fi.

"Acum nu vreau sa te oblig sa crezi in potop si creationism"
Tu n-ai vazut ce am scris mai sus? Am zis ca potopul biblic este furat de la pagani deci evident ca n-am niciun motiv sa cred interpretarea evreiasca din biblie a mitului.

Cu credinta oarba du-te pe site-urile crestine ca acolo inghit utilizatorii toate bazaconiile fara sa puna nicio intrebare.

| Nilsson a răspuns (pentru Mclaren12):

Eu ti-am aratat cat se poate de clar ca animalele pot convietui fara sa se manance intre ele, nu stiu ce vrei mai mult de atat, inseamna ca negi un adevar confirmat.

``Lanturile muntoase s-au format cu zeci de milioane de ani in urma. ``
Asta zic manualele de indoctrinare ``stiintifica`` pentru mase, ca ele sa creada in evolutionism.
Eu cred ca lanturile muntoase s-au inaltat pana aproximativ la inaltimile actuale imediat dupa potop, dupa cum am zis, datorita presiunii apei exercitate asupra scoartei, iar in prezent scoarta terestra e intr-o permanenta miscare de rearanjare si consolidare, ceea ce face ca unele zone sa se inalte.
Dar sa stii ca unele zone pe Glob coboara si au fenomete de tasare.

Daca lanturile muntoase s-au format in milioane de ani, cum de au rezistat eroziunii produse de ploi, vanturi, cicluri inghet-desghet, alunecari de teren, etc.
Efectul de inaltare de 1cm /an ar fi anulat permanent de catre eroziune, plus faptul ca crestele montane ar trebui sa arate mai netede, nu asa de ascutite si abrupte cum le vedem.

Si cum mai explici si faptul ca in zonele montane se gasesc aproape la suprafata fosile marine?
Uite un link de pe un site credibil de stiri, nu de pe un blog religios:
https://www.agerpres.ro/......i-17-14-29

Daca intr-adevar in zona aceea era un fund de ocean, iar muntii z-au inaltat in milione, de ani, ploile si eroziune ar fi spalat demult suprafata, iar fosilele ar fi trebuit sa fie gasite in amonte si in zonele de campie, nu in mijlocul muntilor.

Teoriile astea asa-zis stiintifice sunt facute ca sa ii faca pe oameni atei, sa nu mai creada in Dumnezeu si in potop, ci sa fie preocupati mai mult sa isi traiasca viata si sa consume cat mai mult din ce produc marile corporatii care conduc lumea.

Daca tu crezi ce zic ei, nu ai facut altceva decat sa inlocuiesti o credinta cu alta, eu mi-am facut datoria si ti-am aratat politicos si un alt punct de vedere, de cand sunt pe site m-am convins ca e greu sa schimbi cuiva o parere, nici macar sa zica ``ok, poate ai dreptate in privinta asta``.
Asa ca nu o sa mai lungesc discutia, numai bine!

| Mclaren12 explică (pentru Nilsson):

"Eu cred ca lanturile muntoase s-au inaltat pana aproximativ la inaltimile actuale imediat dupa potop,"
Dar tu la ce data estimezi potopul?

"Daca tu crezi ce zic ei, nu ai facut altceva decat sa inlocuiesti o credinta cu alta"
N-am nevoie sa ma convingi tu ca a existat vreun fenomen similar potopului. Avand in vedere ca mitul apare in mai toate marile civilizatii pagane, ceva s-a intamplat cu adevarat si am vazut o teorie pe care nu o pot dovezi ca doar de aia mass-media e condusa de evrei. Eu nu cred balivernele bibliei pentru ca evreii s-au priceput a naibii de bine sa fure si sa asimileze mituri de la pagani. Potopul este doar unul dintre multe altele. De altfel nu prea am incredere in ce zic evreii in general ca dupa ce ca au furat au mai si mintit la greu.

"ok, poate ai dreptate in privinta asta"
Am zis asta mai sus in caz ca n-ai vazut.

"sa consume cat mai mult din ce produc marile corporatii care conduc lumea."
Ma bucur ca mai sunt oameni constienti de asta. Trist este ca nu stii ca ele sunt conduse de evrei. "Stiinta" de care zici tu ca e buna la transformat de oameni in atei e infliltrata de evrei din plin. Si ghici ce? Tot evreii au creat doctrina ateista. Merge mana in mana cu cea comunista. Si ghici ce? Si cea crestina merge bine cu amandoua. Majoritatea oamenilor care realizeaza ca programul iudeo-crestin e bun doar la indoctrinat mase de oameni devin atei. Ba chiar as spune ca religia crestina e un cvasi-ateism pentru ca promoveaza un materialism pur si spiritualitate 0. Dar asa se intampla cand un om ajunge constient de faptul ca evreii conduc lumea prin corporatiile lor dar din cauza ca are subconstientul programat, nu poate realiza ca programul iudeo-crestin este o elucubratie mai catastrofala decat potopul insusi.

| ALGator a răspuns:

5. Textele religioase se foloseau in mod sigur de o retorica metaforica si exagerata. Usor de inteles, dat fiind ignoranta oamenilor, dimensiunile se exagerau. Aici as include afirmatia cu apa pana la ceruri, in practica insemnind un tzunami, deci citiva metri. Inteligenta remarca!

| DovleacTurbat a răspuns:

Cam cat de fanatic, spalat pe bostan, orb, capu-n nori sa fii sa crezi toate astea? Cate mii de secrete, carti, paragrafe sunt tinute ascunse de Vatican, de ce? Popii din ziua de azi se ard intre ei, se ard cu, copii, alti fura, fac magarii, de ce? Ne omoram intre noi sub pretextul atacurilor teroriste, producem boli, otravuri in laboratoare, de ce? Unii au averi de nu stiu sa numere, altii mor de sete si foame prin Africa si nu numai, unii folosesc calculatoare/tehnologie cuantica, iar altii vaneaza sobolani cu arcu', de ce? De ce lasa Dumnezeu asta lucrurile in felul acesta, daca el e un. om, ma rog entitate buna? De ce nu se arata? De ce permite "trimisilor" lui sa se arda intre ei si sa comita fel si fel de "pacate" care mai de care? De ce? De ce?

| Mclaren12 explică (pentru DovleacTurbat):

"Cam cat de fanatic, spalat pe bostan, orb, capu-n nori sa fii sa crezi toate astea?"
Evident că nu cred în asta. Potopul și cu Noe sunt furați de la păgâni și n-au nicio legătură cu religia creștină.

" Cate mii de secrete, carti, paragrafe sunt tinute ascunse de Vatican, de ce?"
Posibil să fie cunoștință spirituală antică. Evreii au avut grijă ca oamenii de rând să nu mai aibă acces la ele pentru a nu-și mai dezvolta spiritualitatea. Astfel îi vor putea spăla pe creier mai ușor.

"producem boli, otravuri in laboratoare, de ce?"
Evreii produc boli în laboratoare.
http://altreileasex.blogspot.ro/......sului.html
Ei au contaminat lumea și din cauza lor există multe boli incurabile. În evul mediu, biserica le-a zis oamenilor că pisicile sunt malefice și oamenii îndoctrinați au omorât pisici cu milioanele și astfel s-au înmulțit șobolanii care au creat epidemia de ciumă care a decimat Europa.

"Unii au averi de nu stiu sa numere, altii mor de sete si foame prin Africa"
Majoritatea bogătanilor din lume la ora actuală sunt evrei: Clanul Rothschild, Clanul Rockefeller, Soroș, Abramovic etc. Foamea din Africa este provocată tot de ei așa cum au provocat și numeroase crize economice prin manipularea puterii economice pe care o dețin.

"De ce lasa Dumnezeu asta lucrurile in felul acesta"
Yehova nu există. Creștinii sunt spălați pe creier de religie să fie niște supuși care să nu reacționeze și să-i lase pe evrei să le conducă destinele. Cristos le spunea creștinilor să-și iubească vrăjmașii care dacă le dă o palmă, să le întoarcă și celălalt obraz.

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns:

Nu.ti mai bate capul, ca de altfel orice ateu își bate capul încercând din răsputeri să caute motive pentru a se contrazice cu alți oameni, cum se face ca toți sfinții care au fost L.au înțeles pe Dumnezeu și tu nu.l înțelegi, nu Îl cunosti și prin luptă ta prin "întuneric" nu vei cunoaște niciodată lumina!

| Mclaren12 explică (pentru Elide):

"cum se face ca toți sfinții care au fost L.au înțeles pe Dumnezeu"
laughing
Unde l-au înțeles? În biblie? Și ce credibilitate are asta în raport cu lumea reală? Jîdanii pot să-și țină credințele pentru ei, nu să le bage oamenilor pe gât. Eu am credințele mele și n-am nevoie să pun în continuare botu la vrăjelile evreilor mai ales când văd modul grotesc în care au putut dezvolta acest program. Dacă nu ești evreică, ar trebui să știi că strămoșii tăi au fost păgâni și au fost măcelăriți de o rasă de barbari numiți în biblie "israeliți" ca să le înghită credințele fanteziste. Și în ziua de azi unde am ajuns? Rasele de oameni care odinioară erau păgâne și venerau Zei păgâni venerează acum personaje fictive evreiești.

"nu Îl cunosti și prin luptă ta prin "întuneric" nu vei cunoaște niciodată lumina!"
Ce luptă mă? Crezi că am pus întrebarea asta ca să-mi explic potopul? Sunt conștient de ce înseamnă "potopul" în biblie și am pus întrebările astea ca să văd ce punct de vedere au creștinii și au confirmat ceea ce credeam dinainte. N-am nevoie să înțeleg zeul evreiesc din biblie și n-am nevoie de el. Lumea asta nu ți-o explici prin credință oarbă că așa ajungi ușor de manipulat. De fapt, sunt creștini grămadă care duc astfel de "lupte" și încearcă să-și explice rațional credințele și nu reușesc pentru că nu găsesc niciun fel de explicație rațională ci doar sunt îndemnați să aibă credință oarbă până ajunge yehova la ei și le salvează sufletele. Tu de ce crezi că majoritatea ateilor din lume au fost creștini înainte?

| Elide a răspuns (pentru Mclaren12):

Pai și tu de ce crezi că mulți atei s.au convertit la creștinism? Atei din familii cu aceasta religie, au fost "antrenați" de mici sa nu creadă în nimic!

| Mclaren12 explică (pentru Elide):

"Arata-mi tu un numar semnificativ de atei care au devenit crestini in ultima vreme. Dar pe mine nu ma intereseaza ce fac ateii. Ideea este ca in Europa si cele 3 Americi, care sunt predominant crestine, probabil zeci de oameni zilnic devin orice numai crestini nu. Ori ca devin atei, pagani, deisti, panteisti etc, ei reusesc sa depaseasca acest prag psihologic al credintei oarbe si incep sa-si puna intrebari la care religia crestina si credinta oarba nu le pot raspunde pentru ca practic religia crestina nu are nimic de zis sau de dovedit cand vine vorba de spiritualitate sau viata de apoi. Si cand realizezi cate basme a putut nascoci biblia si cate contradictii are in ea, iti vine sa iei viata de la capat fara farsa asta pe care voi o numiti religie.

| Kiwibibilă a răspuns:

Raspunsuri simple. Este posibil ca animalele sa fi fost intr-o stare de somnolenta.
Cat despre dimensiuni, puii mei nu te pune nimeni să iei ditamai elefantul. Poti sa iei 2 elefanti pui. Ei sunt mici si incap.

| Mclaren12 explică (pentru Kiwibibilă):

"Este posibil ca animalele sa fi fost intr-o stare de somnolenta. "
Posibil, dar greu de crezut, poate doar dacă nu le-a băgat Yehova la somn printr-o pocnitură de deget. Și asta greu de crezut. Dacă ar fi așa, Yehova cel atot-iubitor ar trebui să pocnească din deget și să dispară toată sărăcia și bolile din lume, dacă nu la toți oamenii, măcar la creștinii care îl slăvesc cu atâta ardoare ca să nu zicem după că Yehova îi face bine și celui necredincios.

"Poti sa iei 2 elefanti pui. Ei sunt mici si incap."
Posibil și asta, doar că biblia nu consemnează o asemenea posibilitate.

| Kiwibibilă a răspuns (pentru Mclaren12):

Pai da vrei ca Biblia sa dea ca la prosti? Mai gândiţi si voi uneori.
Şi bolile, saracia, sunt produse de noi oamenii, nu de Dumnezeu. Avem liber arbitru, Dumnezeu nu intervine in viata noastra.

| Mclaren12 explică (pentru Kiwibibilă):

Biblia trebuie luata mot-a-mot ca de aia se vrea a fi o carte sacra.

Interpretarile individuale nu constituie dovezi care sa justifice versete biblice interpretabile. Daca tot vrei sa fii tu desteapta si eu prost, vino cu niste versete biblice care sa dovedeasca ce ai zis in primul mesaj.

"Şi bolile, saracia, sunt produse de noi oamenii, nu de Dumnezeu"
Am zis mai sus, multe boli si saracia au fost create de evrei, deci nu te referi la ei ca la "noi, oamenii" pentru ca ei sunt o rasa total distincta. Nimic surprinzator ca tot evreii au scris si biblia ca sa indoctrineze oameni.

| Cris888 a răspuns:

...imaginatia povestii religiilor.
A uitat si dinozaurii... Dumnezeu a fost si el un dinosaur?

| Mclaren12 explică (pentru Cris888):

Dupa logica bibliei, Yehova a fost clar un jîdan. Asta ii acorda si mai putina credibilitate.