| fllu07 a întrebat:

Avem destinul sau soarta dinainte?

19 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Astea le facem noi pe parcurs.

| fllu07 explică (pentru OnuOnulică):

Cum adica? de exemplu cineva este depistat ca este bolnav de o boala necrutatoare. el si-a facut-o? sau cineva casita la loto o suma mare, pe un bilet de 2 lei. el si-a facut-o?

| sublime89 a răspuns:

Nu, avem doar intamplarea.

| oprescudorin11 a răspuns:

Avem destinul.Deci eu cred ca totul este calculat exact.Dar mai cred ca la fiecare intersectie de drumuri ti se ofera variante sau nu. Unde ai variante se numeste 'liber arbitru', adica poti alege.Firea iti este clara, si aici alegi dupa fire.Nu e prea 'ortodoxa ' demonstratia, dar sper sa intelegi macar ce am spus.Si cand te gandesti mult la variante, vei alege tot ce iti este scris!

| fllu07 explică (pentru oprescudorin11):

Eu nu inteleg cum poti sa afirmi asta. ca avem totul stabilit dinainte. cum, Dumnezeu care ne iubeste, ne-a stabilit si raul? ne-a stabilit el sa ramanem fara servici, sau sa ni se destrame familia? nu crezi ca ar fi ciudat Dumnezeu asta?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru fllu07):

Problema nu este la Dumnezeu(daca e ciudat sau nu), problema este cum il percepem noi.
Binele si raul coexista, nu pot fi disociate conceptele.
Binele nu este mereu cand ne simtim bine si nici raul nu este cand ne simtim rau.
Nu as vrea sa-ti dau exemple biblice caci poate nu esti pregatit (gen Cartea lui Iov).
Totusi, a-ti pierde serviciul sau familia, nu este numai rau de moment, sigur vei invata, ca Iov sa nu mai fortezi determinarea lucrurilor, caci destinul nu te lasa!
Daca ai pierdut familia, poate era doar in imaginatia ta, daca ai pierdut serviciul, la fel.
Vei gasi in mod sigur alta familie si alta slujba, nu stii ce-ti rezerva soarta!
Nu tu hotarasti ce ti-e bine sau rau. Orice rau se poate transforma in bine sau binele momentan in rau. Daca ti se intampla ceva, inseamna ca soarta era pe alta directie, ca sa vorbim ateistic.
Ce pot sa-ti mai zic :ca cei credinciosi (cei care nu se cred ei insisi 'Dumnezeu'), isi vor parcurge mai lin destinul implacabil.
Mai pot sa-ti spun ca am constatat pe 'pielea mea ' ca destinul poate fi transcedentat (intr-o oarecare masura ), prin rugaciuni si Credinta.Atat pot sa-ti spun. Tema se dezbate de cand exista omenirea, nu cred ca sunt mai destept decat zece la puterea un miliard, cati si-au pus pana acum problema asta!
Bafta, incredere (in destinul tau), rabdare si intelepciune!

| fllu07 explică:

Stabilite* dinainte.

| NGheorghe a răspuns:

Ce destin omule? Te-ai nascut cu capul in horoscop? sau inca n-ai descoperit ca esti dotat cu vointa? atunci ai ocazia sa afli acuma ca tu poti face tot ceea ce vrei tu. Cu o singura exceptie. Ca sa iti fie mai simplu am sa citez direct de la sursa: Geneza 1:28
"Cresteti, inmultiti-va, umpleti pamantul si supuneti-l; si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului si peste orice vietuitoare care se misca pe pamant."
Specia umana a fost creata sa stapaneasca peste tot pamntul si peste toate animale, exceptia sta in faptul ca omul nu are niciun drept sa stapaneasca peste semenii lui. Omul nu are nevoie de lideri pentru ca are capacitatea de a se autoguverna. Cooperarea inseamna progres. Formele ierarhice de conducerein "frunte cu un lider"(ca cele din ziua de azi: capitalismul, comunismul) sunt net superioare dar cine le-a pus in practica si-a creat in acelasi timp niste posibilitati de fraudare "legala" a populatiei. (chesti pe care nu le discutam aici)
In ceea ce priveste persoana ta, tu poti sa cutreieri pamantul in lung si-n lat, sau poti sa-l utilizezi in favoarea ta(sa produci legume, fructe, cereale... ca doar nu te hranesti cu tastaturi); cu animalele poti sa faci ce vrei sau ce poti (sa le dresezi si sa te imprietenesti cu ele, poti sa le limitezi, sau sa le omori sau sa le mananci... ca-s bune de mancat, dar nu toate). Nu ai voie sa abuzezi de specia ta, nu ai ce sa te atingi de mancarea altora, n-ai voie sa abuzezi sexual de altii, n-ai voie sa abuzezi de copii altora. Priceput? Iar daca te crezi smecher si vrei sa-ti fim sclavi si slugi atunci nu D-zeu ci noi iti hotaram soarta.
Pe noi astea religiosi nici nu ne intereseaza daca crezi sau nu, ci asteptam sa-ti incerci norocul.

| fllu07 explică (pentru NGheorghe):

Mai ce ti-a sarit mustarul. iti dau un pahar sa il aduni? pai tu de unde stii care este parerea mea, sau raspunsul meu la intrebarea care am pus-o?

| NGheorghe a răspuns (pentru fllu07):

Trebuia cumva sa stiu ca tu ai vreo parere?
La ce mi-ar ajuta faptul ca ma informezi ca ai pareri in domeniu? Baiete, vino cu contraargumente! daca ai!
De cand crezi tu ca ma intereseaza pe mine ca si tu stii sa iti raspunzi singur la intrebari?

Cand cineva iti arata clar si coerent, nu ar trebui sa cansideri ca sare vreun mustar pe aici. Totusi pe langa precizari de genul asta in biblie sunt incluse si multe fabulatii. Cum vezi, eu am selectat pentru tine partea utila si in acelasi timp indubitabil de adevarata, Acest text este in acelasi timp, elemetul esential care face deosebire intre crestini (care cred doar o vreme ca dupa aceea isi dau seama ca altfel nu este posibil) si restul religiilor de pe pamant care trebuie sa creada toata viata si sa asculte de sefi spirituali si carti spirituale care se refera doar la o rasplata ce se obtine dupa moarte. Minciunile altor religii nici nu mai trebuie sa fie ascunse pentru ca legaturile cauza-efect sunt declarate inutile, ca sa fiu mai clar islamisti, budistii, hinduistii nici nu au politie criminalistica pentru ca criminalii sunt expresia vointei divine si nu exista metoade de ai descpoperii daca nu ai fost mortor la respectiva crima. Criminalii scapa si din cel mai dificil caz, acela in care exista martori la crimele facute. Cum? aduc martori proprii care sa-i sustina, si aici popii-judecatori nu mai stie ce sa creada si amin)

(sa nu ma iei cu Adam si Eva sau cu alte fabule!)

| fllu07 explică (pentru NGheorghe):

Imi zici mie de argumente si contraargumente, si tu? bati campii. hai fuguta la alt subiect. trebuia sa-ti spui doar parerea, nu sa ma iei cu fantasmagorii d'astea.

| NGheorghe a răspuns (pentru fllu07):

Ateistule, fi mai atent ca ai inceput sa faci confuzii!
Eu NU ti-am cerut argumente si contraargumente ci doar contraargumente. Eu nu aveam cum sa iti cer argumente pentru ca tu nu ai toate informatiile care te face capabil sa dai argumente... eu, evident, puteam sa iti cer doar sa contraargumentezi, adica ca sa pricepi mai bine: eu ti-am cerut ca sa iti incerci norocul! N-ai nicio sansa!
Inca ceva, esti cu logica la pamant:
- tu intrebi ca sa-ti raspunzi singur?!?,
-tu esti cel care habar n-are sa-mi raspunda la intrebari!,
-tu imi spui mie "sa fug la alt subiect" de parca tu ai fi capabil sa continui vreo discutie?!?
-tu imi spui mie ce ar trebui sa fac eu? ma educi sau imi interzici sa iti pun intrebari? Interzice-ti tie! ca daca vei sa auzi doar "parerea altora" atunci ai face bine sa precizezi asta... ca altfel lumea se scapa si iti spune intrebari la care habarnai sa raspunzi, tocmai ca sa iti arate "incapabilitatile" si in acelasi timp originea de unde genereaza lipsa ta de logica!

Atatea nonsensuri in capul tau! si la urma tot tu imi spui mie ca bat campii? Tu acuma inveti sa legi cuvintele sau ce ai patit?

| fllu07 explică (pentru NGheorghe):

Vezi ca ti-a sarit mustarul, sa-ti aduc un pahar sa-l strangi?
hai fugi la alta masa.

| Dumniezău a răspuns:

In crestinism destinul sau soarta sunt considerate pagane.

| fllu07 explică (pentru Dumniezău):

Da, dar majoritatea oamenilor zic: asa a vrut dumnezeu, dumnezeu ne bate, ne incearca, ne mai da cate o palma.
nu ai auzit expresia: ce ti-e scris, in frunte ti-e pus. atunci cum vine treaba? suntem crestini dar avem idei pagane? sau suntem crestini cu numele dar faptele, ideiile, invatatura, corespunde cu cea pagana?

| djdani2010 a răspuns:

Cum adica? avem prezentul, viata ne-o facem noi.

| Odinn a răspuns:

Teoretic da, practic nu, oricum o dai tot o prostie e!

| fllu07 explică (pentru Odinn):

De ce da, de ce nu?

| Valy_Doar_1998 a răspuns:

Destin!