| Mihail3333 a întrebat:

Aveti incredere in B. Ortodoxa?

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Da,am încredere în Biserica Ortodoxă deoarece ea a fost întemeiată de Iisus(spre deosebire de bisericile protestante întemeiate de oameni care au avut proprile interese)şi represintă legea fără erezii lăsată nouă de Dumnezeu.În ziua de azi exiată(şi au existat mereu)oameni care nu respectă învăţăturile Ei (poate chiar din cadrul ei,cum ar fi unii preoţi)dar asta nu face legile şi valorile pe care Ea le promovează să fie greşite(de exemplu dacă cineva organizează o campanie împotriva consumului de droguri şi este descurajat/jignit/dispreţuit de unii oameni care din anumite motive nu au aceleaşi păreri ca el,asta înaeamnă că ideea promovată nu e bună? nu,înseamă că unii au ceva împotriva ei,aşa e şi cu învăţăturile si valorile promovate de Biserica Ortodoxă,unii nu sunt de acord cu ele şi de asta aduc vorbe urâte la adresa Ei,îmi pare rău că există oameni care o reprezintă dar nu-i respectă invăţăturile, ca urmare îi strică imaginea(de exemplu când oameni de alte confesiuni văd creştini ortodocşi care înjură, fumează etc, unii probabil îşi imaginează că învăţătura Bisericii permite, promovează astfel de lucruri). Sunt lucruri despre care Iisus a spus că din păcate se vor întâmpla...

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Am incredere in orice Biblie care conține cele 66 de cărți asa cum erau în Biblile vechi și sulurile vechi.

| milan9 a răspuns:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau GRESEALĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| mentholinks a răspuns:

Chiar in Biblie scrie "Blestemat este omul care se increde in om si se sprijineste pe un muritor."

| gardianuf a răspuns (pentru mentholinks):

Eu sunt crestin ortodox in acte, desi nimeni nu stie ce religie avea Iisus, daca ma nasteam in Italia sigur eram catolic, fiecare suntem indoctrinati de mici. Totusi cand ii vad cu bani multi, masini, aur...
Da stiu ca judec si eu sunt un pacatos, ma puteti judeca cum vreti voi dar eu nu sunt preot daca eram probabil eram foarte corupt. sad

| xerxes1 a răspuns:

Deloc.

| AC4S4 a răspuns:

Nu am incredere nici in Biserica din care fac eu parte, pentru ca e intemeiata de oameni, la fel si cea Ortodoxa, Catolica. Deci nu am incredere nici in cea Ortodoxa.
Isus nu a vorbit despre nici o religie, cand spunea despre Biserica Sa, spunea despre oamenii care Il vor urma.
Nu exista o doctrina a unei religii despre care sa spui ca e adevarata in totalitate, pentru ca religia e a omului.

| deeeaqq a răspuns:

Unde-i romario, nu-i romario.

| Darkmagic a răspuns:

Nu am.
Biserica a avut rolul ei cand i-a invatat pe romani sa scrie si sa citeasca, a avut rolul ei in comunism...acum insa, sub Daniel, nu mai are decat rolul de a face milioane.
Au mai fost Patriarhi fara har, dar asta clar era mai potrivit la Banca Nationala.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns:

Depinde de ce domeniu ține încrederea...

| Mihail3333 explică (pentru AlexeHellsing):

Eu cred ca merita respectul nu?

| Teffan a răspuns:

As darama biserica ortodoxa.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Constatare sau intrebare? Postarea ta arata ca BMW-urile care "uita" sa semnalizeze.

| Aslam a răspuns:

Nu.

| mantuire a răspuns:

Poate Biserica are unii preoti si crestinii superficiali ( preoti cu masini scumpe, crestini cu dorinte materiale si stupide adresate lui Dumnezeu ) dar noi trebuie sa avem incredere in ea caci Dumnezeu stie cand intri in Casa Lui si te rogi cu adevarat. Pacat ca unii oameni inegresc imaginea Bisericii Crestine, facandu-ne o perspectiva neadevarata despre Ea.

| Ben00 a răspuns (pentru mantuire):

Daca un preot are masina scumpa nu inseamna ca s-a desfiintat crestinismul. Nu inseamna ca nu a mai fost jertfa de pe cruce, sau jertfele mucenicilor.