| YumeHime0 a întrebat:

Azi la ora de religie profa ne-a explicat ce inseamna mai exact ca am fost creati "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu". Ne zicea ca Dumnezeu ne-a inzestrat cu sentimente, judecata, si vointa si ca toti avem in noi o mica parte dumnezeiasca. Ne-a mai spus ca in aceasta viata trebuie sa lucram pentru dezvoltarea noastra spirituala, sa devenim cat mai asemanatori cu Dumnezeu, ca si noi putem fii ca El, bun, milostiv, rabdator, atotputernic, atotstiutor, atottiitor. Dar aici intervine problema: daca este bine sa ne dorim sa evoluam, sa fim precum Dumnezeu, atunci Lucifer si toti ceilalti cu ce au gresit? De ce i-a pedepsit Dumnezeu sa nu mai fie ingeri?

5 răspunsuri:
| Shaoran a răspuns:

Lucifer a dorit sa fie el Dumnezeu. Lucifer a cazut spunand urmatoarele cuvinte "Eu sunt..." si buff, a cazut din rai. Voia sa spuna "Eu sunt Cel ce sunt", adica "Dumnezeu".

Noi trebuie sa fim asemeni lui Dumnezeu, sau sa intelegi mai bine, asemeni lui Hristos: Smeriti, blanzi, iubitori, iertatori... La asta se referea, sa ne asemanam cu Dumnezeu.

Sper ca am fost de folos

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Lucifer a vrut sa aiba rangul mult mai mare decat al Domnului, adica a vrut ca el sa fie cel mai "tare". Asta nu e un lucru bun.

| CherryLove a răspuns:

Oamenii nu pot fii atotstiitori atotiitori si atotputernici. Oamenii nu detin puteri supranaturale, oamenii nu fac minuni ci doar descoperiri, oamenii nu pot fii in mai multe locuri in acelasi timp, un om nu poate accesa continutul deplin al mintii unui alt om. Oamenii nu pot detine totul si nu pot stii viitorul. Oamenii trebuie sa aiba in vedere mantuirea personala pentru ca la judecata lui Dumnezeu, El nu te va intreba ce cunostinte detii ce averi ai etc. El se uita la faptele pe care le savarsim de-a lungul vietii noastre pe Pamant.

| iDizzySmile a răspuns:

Ei bine i`a pedepsit deoarece ei nu isi doreau sa fie ca dumnezeu...ei isi doreau sa fie dumnezeu...sa preia puterea totala.nu ii interesau bunatatea sau ceva de genu`ci doar puterea.

| tibi95cj a răspuns:

Ca a pus niste reguli, iar nu le-au respectat oamenii. Infine eu nu cred in acest lucru. Nu se poate dovidii happy si eu scriu o carte. ii dau un nume " Creearea Lumii " Iar peste 20000 de ani poate aceea carte va fi Biblia pentru urmasii nostri laughing!