| RAY a întrebat:

Azi m-am gandit la iisus (nu am devenit crestin, stiu ca multi ar spera la asta ) intrebarea mea e daca fiul omului nu a gasit 12 oamenii in care sa aiba incredere absoluta 100%,cum ar putea un simplu om sa creada in cineva? cum stim cam toti lau tradat pe iisus deci el a fost sincer cu toti,niciodata nu le-a lasat la rau, dar ei tot lau lasat la greu, asa e omul la greu te lasa nu?

20 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pentru ca sunt rai cum insusi Isus le spune chiar apostolilor in Matei 7:11.

| gingergirl1 a răspuns:

Asa e, nu te poti increde 100% in oameni, dar Dumnezeu NICIODATA nu te va dezamagi! si iti spun asa din " experienta ", daca o pot numi asa laughing
P.s : Isus a fost parasit, pentru ca asta e scris in profetii...Cauta Isaia 53.

| RAY explică (pentru gingergirl1):

Singura care a raspuns, ai fost tu de fapt, meriti ceva dulce, am cumparat un borcan de miere, vrei o albina?

| gingergirl1 a răspuns (pentru RAY):

laughing

| BogdantheDreamer a răspuns:

In timpul arestarii lui Iisus, unul din cei care era cu El, a scos sabia si a incercat sa il apere.

"Când cei care erau cu Iisus au văzut ce avea să se întâmple, au spus: "Doamne, să lovim cu sabia?" Și unul dintre ei a lovit pe slujitorul marelui preot și i-a tăiat urechea dreaptă. Dar Iisus a răspuns: "Lăsați! Până aici!" Și a atins urechea lui și l-a vindecat."

Asa este scris in Evanghelia dupa Luca.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"unul din cei care era cu El'
Ioan 18:10-12
" Atunci Simon Petru, care avea o sabie, a scos-o şi l-a lovit pe sclavul marelui preot"
Nu pare cam ciudat ca unii care propovăduiesc pacea, iubirea aproapelui, platirea taxelor, intoarcerea celuilalt obraz sa umble inarmati?
Ioan 18:18
"3 Prin urmare, Iuda a luat o cohortă şi nişte gărzi,"

Nu pare ciudat ca pentru a aresta un fiu al pacii, Iuda vine cu o cohorta adica 500 de soldati plus ceva garzi?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Cohort%C4%83

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Asa ai dreptate Petru a fost acela. Da adevarat. Cu toate astea vorbim lucruri de acum 2000 de ani, in comparatie cu azi da e ciudat. Sa ne aducem aminte ca Iisus a intrat in Ierusalim pe un magar nu pe un cal. Dar nu Iisus a ridicat sabia ci omul, care este supus pacatului.

Ma simt atacat de tine, ai spus-o prea cu ura. Dar asa sunt scrise faptele ce putem face noi.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Cei care l-au aclamat cand era pe magar au strigat la Pilat : "Eliberati-l pe Bar-Abba.
Foarte ciudat.
Multimea era sau nu cu Iisus?

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Ma simt atacat de tine, ai spus-o prea cu ura. Dar asa sunt scrise faptele ce putem face noi?

| SuNaM a răspuns:

In afara de Iuda, din cei 12 alesi nu l-a tradat nimeni pe Hristos.Repet din cei alesi.Iar evreii pe care i-a ajutat l-au recunoscut ca profet, dar se asteptau la un profet gen Samuel, care a fost si implicat militar.Ei asteptau de la Hristos sa ii scoata de sub conducere romana dar cand Iisus le-a spus ca el nu conduce aceasta lume, a fost considerat nefolositor si astfel l-au crucificat

| RAY explică (pentru SuNaM):

Habar nu ai de biblie

| SuNaM a răspuns (pentru RAY):

Ok,lasa-ma pe mine in nestiinta mea.Bine ca esti tu expert.

| RAY explică (pentru SuNaM):

Nu sunt expert dar cum poti doar iuda, de petru nu ai auzit si restul, la greu cand era pe cruce cine a fost cu el maria si mai cateva persoane atat, nici pe aia care ea vindecat, iisus a spus tata de ce mai parasit

| SuNaM a răspuns (pentru RAY):

Asta nu inseamna ca l-au parasit.Nu poti spune neaparat ca l-au parasit deoarece ei stiau ca va invia+ce care chiar s-a lepadat de el si-a cerut scuze.

| RAY explică (pentru SuNaM):

Posibil si asta, eu vream sa spun ca nu poti avea incredere in nimeni, mai bine singur

| HowdidIgethere a răspuns:

Ceea ce tocmai ai descoperit este natura umana in general. Cam asa suntem, foarte legati de materie, de placeri, de supravietuire, si atunci cand ni se cere sprijinul avem alta treaba.
Insa cei 11 ramasi + Pavel si Matia au lasat toate si si-au dedicat viata propavaduirii.

| NyctophobicGhost a răspuns:

L-au, i-au, lau.Iau lau, i-au.
Adica astia simpli ar avea setat in ADN o lipsa de incredere, fata de Jesus care era semizeu si se putea lasa pe mana altora cu dureri in aripa.Asta fiind si un fel de aroganta pana la urma.Hmm...

| Dunamis a răspuns:

Tu ai impresia ca exista un singur om in care sa poti avea incredere 100%. Isus nu i-a ales nici pe cei mai buni, nici pe cei mai educati, nici pe cei mai de incredere. Dar, in afara de unul, le-a schimbat vietile si, prin ei, a schimbat istoria.

| RAY explică (pentru Dunamis):

NU,sincer nu, asta am si vrut sa spun, asta e mergem inainte

| Dunamis a răspuns (pentru RAY):

Unde sa mergem ba baiatule inainte, daca nu am rezolvat acilea? happy