Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Biblia: basm sau realitate? Cat de autentica este aceasta carte?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Isus Cristos a considerat Scripturile disponibile pe timpul său ca fiind inspirate de Dumnezeu. (Ioan 17:17)
În plus, Biblia vorbeşte despre locuri geografice ce există şi în prezent, popoare, personalităţi şi obiceiuri care sunt susţinute de nenumărate dovezi că au existat.
De asemenea, cei care au aplicat cu sinceritate sfaturile ei în viaţă au găsit un scop în viaţă şi sau bucurat cu adevărat de viaţă.
Există încă multe dovezi care pot fi prezentate în favoarea Bibliei. Totuşi ele nu sunt suficiente - este nevoie şi de o stare corectă a inimii fără de care, de obicei, omul nu va avea respect faţă de Biblie. (Matei 11:25)

| dragos38 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Asa considera el, dar in realitate nu sunt de inspiratie divina, ele au fost scrise de mana omului, iar in biblie nu este vorba de d-zeu, ci se vorbeste de zeii ''elohim'' si care sunt dovezile care vin in favoarea bibliei?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru dragos38):

Salut.
Faptul că a fost scrisă de oameni nu înseamnă că ideile nu puteau proveni de la Dumnezeu. De fapt, Biblia chiar asta spune: "Căci profeţia n-a fost niciodată adusă prin voinţa omului, ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, fiind purtaţi de spiritul sfânt." (2 Petru 1:21)
Biblia vorbeşte despre un singur Dumnezeu. (Deuteronomul 6:4) Elohim (pluralul lui El) este folosit ca plural al maiestăţii şi a demnităţii Creatorului. În engleză când spunem cuieva "you"(tu), noi spunem în realitate "voi", chiar dacă ne referim la o singură persoană. Acelaşi lucru se poate spune despre "elohim". Demn de remarcat că acest termen este însoţit mereu de un verb la singular, de exemplu: "Şi Dumnezeu a (nu au) zis"
Cât despre dovezile care vin în favoarea Bibliei, iată câteva pe scurt:
1. Este exactă din punct de vedere istoric. Ea vorbeşte despre oameni şi evenimente care sunt cunoscuţi şi din sursele istorice laice, sau în urma descoperirilor arheologice.
2.Sinceritatea scriitorilor. Spre deosebire de alţi istorici, ei vorbesc deschis atât despre greşeli personale, cum ar fi cazul lui Moise, cât despre greşelile naţiunii lor.
3. Armonia internă. Chiar dacă a fost scrisă de aproximativ 40 bărbaţi diferiţi pe parcursul a 1600 de ani, ea vorbeşte despre aceiaşi temă centrală a Scripturilor.
4. Exactitate ştiinţifică. BIBLIA nu este un manual de ştiinţă. Totuşi, în privinţa chestiunilor ştiinţifice, Biblia se distinge nu numai prin ceea ce spune, ci şi prin ceea ce nu spune.
5. Profeţii împlinite. Scriitorii ei au făcut zeci de profeţii care s-au împlinit cu exactitate.

| dragos38 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

I-mi pare rau, dar te contrazic, oamenii de pe vremea aceea pe dumnezeu l-au numit elohim care in ebraica veche inseamna zei.ori D-zeu este unul nu sunt mai multi.deci iahve, savaot, adonai =elohim
cat despre personajele biblice nu sunt cunoscute sau reamintite in izvoarele istorice decat (Regele David) care apare si in cartiile de Istorie in rest pauza nu apar decat in Biblie sau cum zici tu surse laice.
(stiu ca cuvantul you poate fi folosit si la plural si la singular)

| dragos38 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Mai exact 39 de evanghelii din cele 39 doar 4 au fost canonizate, restul sunt tinute la muzeul national din Egipt.
si ma rog care profetii s-au implinit?

| dragos38 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Lumea aceasta a fost facuta in 6 zile iar a 7 zi s-a odihnit. daca aceste idei vin de dimnezeu hm.eu sunt de alta parere personele care au inventat ceva sau au facut descoperiri si au ajutat ca lumea aceasta sa persevereze/acolo putem zice ca a fost inspirati(ajutati de divinitate sa devina genii)ori cei care au scris evangheliile nu au fost niste genii.ba din contra stiinta ia contrazis/nici macar nu aveau ideea ce forma are pamantul.nici de miscarea pamantului nu stiau in biblie scrie ca pamantul sta pe loc(o alta idee venita de la elohim?)
aceste idei veneau de la ei.nu de la d-zeu.mai sunt si alte pasaje care sunt in contradictie cu realitatea pe care le-am gasit in biblie.cat despre profetii care s-au implinit probabil te referi la razboaie care au avut loc(pai razboaiele au fost sunt si vor mai fi)

| dragos38 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

A nu confunda (pe dumnezeu, divinitatea sau o energie divina), care este deasupra tuturor religiilor, cu elohim=zeii salbatici la care se inchinau evreii acum 2000 si ceva de ani.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru dragos38):

"nici macar nu aveau ideea ce forma are pamantul.nici de miscarea pamantului nu stiau in biblie scrie ca pamantul sta pe loc"

Iată câteva versete care dovedesc contrariul:

Isaia 40:22 - "El este Cel care locuieşte deasupra CERCULUI PĂMÂNTULUI şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste, Cel care întinde cerurile ca un văl fin, care le desface ca pe un cort de locuit"
Iov 26:7 - "El întinde nordul peste spaţiul gol, suspendă pământul PE NIMIC"

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru dragos38):

"cat despre personajele biblice nu sunt cunoscute sau reamintite in izvoarele istorice decat (Regele David) care apare si in cartiile de Istorie in rest pauza nu apar decat in Biblie sau cum zici tu surse laice."
Sincer sunt surprins de acest comentariu deoarece există zeci de descoperiri arheologice ce dovedesc existenţa unor personaje biblice. Îţi dau doar un exemplu:
Unii critici ai Bibliei au pus la îndoială existenţa lui Pontius Pilat, guvernatorul roman care a ordonat uciderea lui Isus (Matei 27:1, 22–24). Cu toate acestea, în 1961 s-a descoperit în apropierea oraşului Cezareea, din Israel, o piatră pe care era gravat numele lui Pilat şi funcţia acestuia.

| anonim_4396 explică (pentru dragos38):

Mi se pare foarte corect ce ai spus sunt de acord cu tine

| dragos38 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

E bravo lor, deci inca o dovada ca in biblie este vorba despre relatarea unor evenimnente istorice care sau petrecut cu mii de ani in urma pe teritoriul israelului cand era sub ocupatie romana deci nici o legatura cu divinitatea.
nu uita elohim= iahve, savaot, adonai deci zeii la care se inchina si Joshua zeificat sub numele de Isus Hristos.

| anonim_4396 explică (pentru dragos38):

Totusi nu se poate spune exact ce au facut israielitii in acele timpuri pentru a ne indoi de adevarul bibliei, pentru mine biblia ramane un mister.

| dragos38 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Iar tu zici ca crestinismul nu are legatura cu secta ''notri''
daca te uiti un pic in istoria religiilor vei vedea ca toate cele 3 mari religii sunt religii monoteiste iudaismul, crestinismul, si islamismul. monoteismul inseamna credinta intru-un singur zeu sau in unitatea lui dumnezeu spre diferenta de politeism credinta in zeitati multiple deci a nu confunda divinitatea cu elohim = zeii.
pe teritoriul izraelului erau triburi religioase secte. iar religia iudeo -crestina adica iudeo de la Iuda si crestina de la Christos deriva din secta notri si s-au despartit in 20 sau 22 de secte.
sti cum sta traba ca in politica toate partidele astea care sau inmultit ca ciupercile isi au originea din marele F.S.N. si acum se cearta intre ei.
deci cam asa si cu sectele si religiile toata seva si-o trage din biblie cartea tuturor porcariilor.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar exista izvoare istorice care relateaza evenimentele petrecute in acea perioada chiar si in biblie sunt relatate evenimente istorice ocuparea israelului de catre imperiul babilonian, Regele David cand sa luptat cu goliat si alte relatari.dar de acolo si pana a confunda divinitatea cu zeii salbatici hm.este o manipulare la scara mondiala.religiile nu reprezinta inspiratie divina. ele reprezinta credinta in zeii corpuri ceresti, pietre apropo Sf.Petru talmacit inseamna piatra. deci ne inchinam la piatra.happy

| dragos38 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

El este cel care locuieste easupra cerului pamantului iar noi suntem ca niste lacuste? cerurile bla, bla, bla si le desface ca pe un cort de locuit?
el intinde nordul peste spatiul gol, si pamantul e suspendat pe nimic? ma umfala rasul.
acestea sunt niste metafore, scrise de niste oameni primitivi probabil si semianalfabeti in acele timpuri majoritatea oameniilor nu stiau sa scrie.

| anonim_4396 explică (pentru dragos38):

Da religia nu reprezinta inspiratia divina, cine a zis ca o inspira? dar ce e scris in biblie nu e scris de oamenii religiosi

| anonim_4396 explică (pentru dragos38):

Crezi ca un semianalfabet era in stare sa scrie asa ceva? bun atunci laughing imi explici si mie capitolul cu proverbele? de ce se potriveste atat de mult cu caracterul omului si cu ce simte el? doar e scrisa de semianalfabeti? laughing))

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pretinde a fi carte sfanta deci scrisa dupa cuvantul lui d-zeu.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu m-am referit la proverbe, ma refeream la descrierea formei pamantului cei care au descris forma pamantului ori erau semianlfabeti ori au folosit metafore nestiind de fapt ce forma are pamantul.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Solomon nu era un semianalfabet el a scris Proverbele, Ecleziastul, si cantarea cantariilor.

| anonim_4396 explică (pentru dragos38):

Pai asta ziceam si eu, si cum ti se par?

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt bune le poti aplica in viata

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu degeaba se zice ca acest secol ori va fi un secol religios ori nu va fi deloc/

| dragos38 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pamantul nu este supendat pe nimic, este inconjurat de materie, dar aceasta materie nu se vede.iar cerurile care le desface ca pe un cort de locuit.in vechime oamenii asa considerau ca cerul este tare.nici nu aveau de unde sa stie pentrtu ca pe atunci stiinta nu era asa dezvoltata.acum se stie ca ploaie provine din apa evaporata de pe pamant., vaporii de apa se condenseaza formandu-se nori iar umezeala cade pe pamant sub forma de precipitatii.(circulatia apei in natura)asta ar fi trebuit sa o sti, dar probabil nu te intereseaza faci parte din acei ignoranti care citesc biblia de dimineata pana seara si tot nu inteleg nimic. pune mana pe o carte de geografie citestio si vezi cum sta treaba cu circulatia apei in natura/vezi daca nu citesti ce usor poti fi manipulat. daca vrei sa citesti ceva bun din biblie citeste proverbele lui solomon.sa-ti dezvolti intelepciunea si ceva carti de stiinta sa-ti deschida mintea.biblia iti inchide mintea nu ti-o dezvolta.

82 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Pana si basmele contin un sambure de adevar.
Dar ateii nu au citit nici macar basme, ei s-au nascut cu mana pe stiinta.

| Rapplex a răspuns:

O carte de luat în seamă, ce-i drept. Doar că e o explicaţie metaforică a ceea ce s-a întâmplat de fapt!

NOname
| NOname a răspuns:

O colecţie de basme cu un strop de adevăr istoric (relativ).

- http://www.tpu.ro/......erican-al/

- http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru NOname):

As numio o colectie de legend, pentru ca povestile pleaca de la niste fapte care s-au intamplat candva, dar sunt exaggerate, pentru a scoate in evidenta tresaturile zeului, un zeu fabulos

| anonim_4396 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Normal,pentru ca e scrisa de om, si omul se stie ca exagereaza, numai ca si vorbele astea nu ies din nimic, daca nu faci foc nu iese fum, Eu cred ca e cuvantul Lui Dumnezeu insuflat oamenilor in biblie, biblia e o carte foarte inteleapta si mai ciudata e faptul ca desi e considerata o carte de basm, mai toate cartile se inspira din ea, sin versetele ei.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce-ai zis tu in raspunsul tau, pentru cineva care gandeste in afara cutiei, suna asa: "Stiu ca biblia a fost scrisa de niste dobitoci care au exagerat, dar eu am fost indoctrinata de mica si nu am cum sa nu cred in ea, pana la urma, fara foc nu iese fum.Chiar daca n-am nicio dovada ca Biblia e adevarata, trebuie sa credem in ea."

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

Mai inteles gresit happy

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleapta zici? femeie care inseala trebuie omorata cu pietre in fata tuturor? hai sa fim seriosi

| anonim_4396 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Inainte era omorata cu pietre, iar acum e vorbita de rau, e judecata moral, lumea nu era asa evoluata, tinand cont de faptul ca era in evul mediu, alta masura nu stiau oamenii sa ia, ei considerau pe vremea aceea ca procedeaza corect, nu biblia condamna acea femeie ci insasi oamenii, in biblie e doar o relatare despre oamenii dinaintea noastra, despre cum traiau ei, despre pedepsele pe care le puneau celor ce greseau in societatea lor, cata cruzime era printre oameni, biblia in nici un caz nu incurajeaza aceasta purtare, si mentin in continuare ca e o carte inteleapta, numai ascultand proverbele iti poti da seama de intelepciunea ei, ati trimit linkul audio sa asculti macar 5 minute din timpul tau, si sa incerci sa intelegi macar primele 5 proverbe. https://www.youtube.com/watch?v=ttHsUj6LZ4s&list=PL1878737ED16BE80E

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci imi plac intrebarile tale, mult de tot! laughing laughing
Mama soacra ce face? laughing laughing laughing laughing

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare tara are proverbele sale propii.chinezii au proverbele lor, japonezii de asemenea iar izraelitii pe ale lor.chiar si noi avem proverbele noastre.

| anonim_4396 explică (pentru dragos38):

Pai toate proverbele din biblie sunt scoase si formulate cu alte cuvinte dar acelasi inteles il au

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

In fine, sa zicem ca budisti sau mahommedani sau luat dupa proverbele din biblie formulate cu alte cuvinte dar avand acelasi inteles.cu toate acestea in biblie sunt relatari ale unor evenimente istorice care au avut loc inainte de aparitia lui Jesus, evangheliile au fost scrise pe parcursul a 1500 de ani, si tot in biblie apare si geneza, proverbe, epistole e.t.c.este o carte religioasa.nu ne ofera informatii vitale, cand si cum a aparut finta umana, cum s-a format pamantul, e.t.c. in biblie gasim metafore amestecate cu evenimente istorice si proverbe.

| FemeiaPisică a răspuns:

Depinde de credinta. Aici este vorba de o dogma.

| milan9 a răspuns:

"Cărţile" Bibliei au fost scrise chiar de apostoli, iar pe lângă aceştia, au mai transpus în scris şi unii ucenici direcţi ai lor sau ai Mântuitorului Hristos.
Având la dispoziţie toate dovezile istorice, biblia creştină a rămas neschimbată de 2000 de ani (cel putin in Biserica asa s-a intamplat!).

Cu totul alta este situaţia textelor apocrife, a pseudo-evangheliilor, aşa-ziselor evanghelii, care pur şi simplu nu s-au încadrat în PERIOADA APOSTOLICĂ.

Toate aceste texte apocrife au apărut cel mai probabil târziu, în sec III- IV! canonul Bibliei era deja încheiat de vreo 200 de ani, aşa cum azi e încheiat de vreo 1800. Din mai multe motive deci, orice text apocrif, apărut la 200 sau la 1800 de ani după încheierea canonului biblic, nu mai poate fi "ataşat" acestuia din motive lesne de înţeles. Apostolii nu erau singurii care ştiau să scrie. Existau mulţi alţii, plus o serie întreagă de "neprieteni" cu alternative sectante, gen gnostici...

Unele dintre texte (Epistola lui Barnaba, Păstorul lui Hermas), sunt cunoscute de Biserică şi chiar recomandate ca lectură patristică prin diferite ediţii tipografice, dar din motive obiective certe nu pot fi considerate a avea aceeaşi valoare cu Sfânta Scriptură.

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Sfanta scriptura nu are nici o valoare te punea sa juri cu mana pe falus.bine inteles ca au scos din biblie acest pasaj.iar de profetii nu se ocupau decat vrajitoarele, popii si delirantii.ca sa citesti viitorul trebuie sa ai anumite calitatii extrasenzoriiale pe care trebuie sa ti-le dezvolti/nu oricine poate sa faca profetii. orice scrantit sau dusi cu pluta

| milan9 a răspuns (pentru dragos38):

?!?
Tu ai căzut când erai mic? happy

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Nu,ce nu ai auzit de clarviziune sau telechinezie/sau te depasesc aceste informatii?

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Toti suntem dotati cu calitati motrice si psihice asa cum iti poti dezvolta muschii asa se pot dezvolta si calitatiile psihice.dar puturosi prefera sa citeasca basme si sa creada in ele inloc sa-si foloseasca mintea, si te mai pot uimi cu ceva informatii/chiar si plantele, floriile, simt cand vrem sa le facem rau/poate sti sau nu sti dar noi oamenii suntem legati de viu vegetal si influentati in acelasi timp de vegetal.
eu cred ca tu ai fost prea mult intoxicat incat crezi orice scie in biblie.

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Apropo chiar si isus se zice ca ar fi fost liderul unei secte religioase nu mai stiu cum i zice in urma caruia a luat nastere religia crestina care vine de la cristos si in numele caruia au fost macelariti, decimati. aproape toti amerindienii.razi dar razi a paguba, esti cam depasit de evenimente probabil faci parte din acei ignoranti (multi ) care iau biblia drept adevarul, adevarat si nimic nu te mai intereseaza? eu zic ca mai repede sa le multumesti oameniilor de stiinta care care ne-au ajutat sa perseveram caci daca nu erau ei (giordano bruno, leo taxil(asta nu a fost om de stiinta) ciudat a fost un cardinal care a lucrat la Vatican iar dupa ce a studiat biblia, vechile scipturi e.t.c. si-a dat seama de minciuniile care sunt scrise acolo a fost dat afara din Vatican si a fost numit eretic.pentru ca a dezvaluit adevarul.si anume ca suntem manipulatii si intoxicati cu tot felul de prostii transmise din generatie in generatie de mii de ani.probabil ai fost si la moastele unui sfant.vezi ca unii au luat teapa pupand oase de caine happy turma e mare, sper ca nu faci parte din ea.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ceea ce spui tu sunt lucruri aberante cu nu ştiu ce sectă din care ar fi făcut parte nu ştiu cine... Biblia spune altceva. E clar că tu nu dai 2 bani nici pe biblie şi nici pe întreaga istorie.

Pentru tine, zeci şi zeci de miliarde de oameni ce au existat în lume au fost nişte proşti care n-au ştiut să transmită informaţia mai departe…

Informaţia s-a transmis şi ea relevă secte în primele secole ale creştinismului, dar aceia sunt "gnosticii", cei care erau împotriva învăţăturilor creştine, împotriva mesajului evanghelic pentru autenticitatea căruia şi-au dat viaţa sute de mii de creştini!
Creştinismul şi Biserica nu au avut nici o legătură cu secta aceea care promova idea că treupul este un principiu dual al răului şi că trebuie distrus…!

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Secta notri din care a derivat iudeo -crestinismul si sau divizat in 15 sau 20 de culte secte si se confrunta intre ei.din acea secta a facut parte si isus. da bine inteles acum 2000 de ani oamenii erau semi-analfabeti si bine inteles ca de 2000 de ani incoace miil.de oameni sunt intoxicati cu informatii eronate.
cei care au ajutat la progresul omenirii au fost putin la numar care au refuzat sa faca parte din turma indobitocita. leo taxil, giordano bruno galileo galilei.eu pretuiesc.eu pretuiesc istoria dar ceea autentica.scrisa de istorici adevarati nu de preoti sau mai stiu eu cine.in izvoarele istorice nu apare nici un personaj biblic in afara de Regele David.ce zici tu cu istoria laica nu dau 2 bani.iar biblia ce sa zic o carte religioasa si atat.

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Si nu uita, ca in numele lui Cristos au fost omorati peste un miliard de pamanteni.pe cand comparandul cu un om de stiinta peste un miliard de pamanteni beneficiaza de curent electric, aparate zburatoare e.t.c.si nu a mai murit nimeni in numele lui giordano bruno, Tesla, Leo Taxil acesti oameni ne-au deschis mintea.pe cand biblia ne inchide mintea, ne facem sa credem in tot felul de prosti. ''crede si nu cerceta'' sau mai sunt si alte informati stupide de tot.

| milan9 a răspuns (pentru dragos38):

Există în lume "n" interese de manipulare, şi iată că tu ai devenit victimă chiar şi a celei mai smple manipwlări. Nu există legături între creştinism şi nu ştiu ce secta "notri". Nu atât timp cât 95% din mass-media mondială e deţinută de acelaşi popor, aceeaşi credinţă (care nu e una creştină!). Foloseşte-ţi discernământul din dotare!

În istoria în care există unanimitate a mai multor factori diferiţi (sute de popoare, mii de mărturii care concordă, mii de factori DIFERIŢI de OBIECTIVITATE) nu poate exista aşa uşor subiectivism, lucruri ascunse şi date la o parte…

Este pueril (grupa mică la grădiniţă) să consideri că mii de factori din milioane de localităţi au consimţit simultan prin telepatie, în milioane de locuri diferite din lumea asta să simulteze mărturii istorice, ca şi când ar fi avut un interes obscur, unul singur şi nu interese diferite în parte, aşa cum e normal. Nu a existat interes pentru ca "mii de factori" să conspire simultan. NU EXISTĂ "teorie a conspiraţiei" prin "coincidenţa" a mii de factori la distanţă. În afara ei rămâne ADEVĂRUL.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Multitudinea şi varietatea mărturiilor istorice relevă adevărul. Dar tu poţi prefera în continuare să-ţi iei teoriile conspirative de pe un singur post, 100% subiectiv, 100% proprietate a necreştinilor! Te aştepţi probabil ca un necreştin să ajungă prost precum românul şi să nu-şi susţină cu orice preţ credinţa pe care o are. Iar credinţa aceea nu ştiu să aibă simpatie prea mare faţă de creştinism! Şi atunci, dacă e nevoie, politica posturilor "Discovery" sau "National geographic" sau a nu ştiu cărei "Academii" (conduse de "cine trebuie") nu vor avea nici o tangenţă cu adevărul… happy (ar fi proşti să nu manipuleze dacă pot s-o facă şi au TOATE frâiele…)

Când "mărturia" vine dintr-o singură "direcţie" nu este validă! Ea este SUBIECTIVĂ. Când mărturia vine din mii de direcţii (creştinismul) nu ai motive obiective să-ţi pui singur beţe în roate…

| milan9 a răspuns (pentru dragos38):

''Crede si nu cerceta'' NU ESTE AFIRMAŢIE CREŞTINĂ! Ea este o afirmaţie care culmea, aparţine unui "om de ştiinţă" NECREŞTIN, Paracelsus.

Creştinismul are în schimb "caută şi vei găsi", "bate şi ţi se va deschide", etc...

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Becul,a fost inventat de o singura persoana, nu de mai multe persoane. evangheliile au fost scrise de mai multe persone n-au fost scrise de o singura persoana dar cei care si-au dat seama ca biblia nu reprezinta adevarul si nu este de inspiratie divina au fost putine la numar.Leo Taxil, Giordano Bruno, Galilei Galilei, Copernic. e.t.c.mai sunt si din astia care au fost intoxicati s-au s-au lasat intoxicati ''Paracelus'' nu toti oamenii de stintinta sunt de buna cuvinta/dar daca nu sti sa faci diferenta intre minciuna si adevar te pot manipula/cum vor ei.

| anonim_4396 explică (pentru dragos38):

In unele privinte ati dau dreptate dar in unele nu, biblia e o carte folositoare, important e sa nu tratezi tot ce scrie in carte ca fiind de la Dumnezeu pentru ca nu e, au fost strecurati in ea si virusi printre care si multa intelepciune in anumite capitole, intelpciune pe care cred ca omul primitiv nu era in stare sa o aiba decat insuflata de o forta puternica si superioara lui, si un motiv in plus e sa credem ca ceva e la mijloc dat fiind ca e scrisa de mai multe persoane care par sa spuna acelasi lucru, daca era scrisa de unul singur si mai mult erau puse la indoiala ce scrie in biblie, ar fi fost considerta nebuna persoana respectiva, dar asa sunt mai multi scriitori in ea, toti sunt oare semianalfabeti si nebuni? spalare de creier crezi ca e? ce tari erau in psihologie oamenii de atunci laughing)) cand nici macar nu exista domeniul asta laughing) nu crezi ca pentru o carte "basmica " are prea mult impact asupra omenirii, toti au interpretat biblia cum au vrut ei, de aici si religiile

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este trebuie sa alegem ce este bun in cartea aceea, proverbele. dar pentru a persevera spiritual nu cred ca avem nevoie de biblie. si nici de 1 biserica la 3 zile.sf.stefan sti ce a zis nu? d-zeu nu incape in cladiri construite de mana umana.
divinitatea nu cred ca are nevoie de intermediari (popi)si nici de religie.ci cred ca are nevoie de intelepciune din partea noastra. si sa studiem sa cunoastem mediul inconjurator, prin intermediul stiintelor.biblia nu ne explica cum a aparut cele 4 rase ea zice de (adam si eva) nici cum s-a format pamantul biblia ne povesteste de facerea lumii in 6 zile si in cea de a 7 d-zeu s-a odihnit/si de mici suntem intoxicati cu informatii de asemenea gen.norocul nostru a fost cu oamenii de stiinta care putem zice ca au fost inspirati de divinitate.caci altfel daca nu existau asemenea oameni ci doar biblia si proverbele lui solomon.traiam in pesteri sau prin paduri.eu nu zic ca proverbele nu sunt bune sunt bune.dar eu consider ca biblia ne departeaza de adevar, si cei care o slujesc nu uita ce a facut inchizitia. daca mai existau si acum nu mai sciam noi chesti din acestea.capul nostru era langa picioare.asa ca pana la urma adevarul il vom afla tot de la oamenii de stiinta si in nici un caz de la preoti.care nu fac decat sa istoriseasca aceleasi cuvinte sa citeasca evangheliile lui Marcu e.t.c. de mii si mii d ani nu ti se pare ca seamana a intoxicare.

| anonim_4396 explică (pentru dragos38):

Asa e! dupa cum am mai zis, biblia are si lucruri bune important e sa stii sa le deosebesti

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi pana si solomon specifica de stiinta ''ochii Domnului pazesc pe cel ce are stiinta, dar infrunta cuvintele celui stricat.
deci putem zice oamenii de stiinta care au contrazis relatariile biblice au fost intr-adevar sprijiniti inspirati de catre divinitate.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca acest secol va fi un secol al stiintei biserca a cam ramas in urma bate pasul pe loc.iar turma care se duce la biserica sau la moastele unui sfant acei oameni sunt religiosi ei cred in biserica in popa nu in divinitate.

| sublime89 a răspuns:

Este o legenda, adica bazata pe un sambure de adevar istoric. Insa toate miracolele, toate povestile supranaturale sunt doar inventii.

| ErrorFound a răspuns:

Pai normal ca-i autentica, ca doar e reala. Cert e ca Biblia a fost, a existat, a fost scrisa de cineva. happy Acum depinde daca si ce e scris in ea e adevarat sau nu.

| Maxim96 a răspuns:

Depinde de fiecare om.Fiecare trebuie sa cerceteze si sa ajunga la o concluzie.Cine a spus:"Crede si nu cercete" a fost vrajmas al Evangheliei.Credinta nu e un lucru orbesc.

| NGheorghe a răspuns:

Sa pui o intrebare de asta inseamna ca inca nu iti cunosti limitele; limite ce le poti vedea cu ochii tai: http://www.tpu.ro/......a-in-frau/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia este un roman fantasy.

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci unde sunt vampiritele, varcolacii, tipele sexy si tipul asta:http://imagexsotic.com/......lpaper.jpg
Haaaa?

| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

Adica basmul e o naratiune mai simpla nu te-ai prinslaughing

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un basm înspăimântător, pentru idioți.

| dragos38 a răspuns:

In biblie sunt relatate niste fapte istorice, ale unor triburi izraelite, care au avut loc cu mii si mii de ani in urma, pe vremea aceea oamenii se inchinau la zei carora le aduceau jertfe deci erau salbatici.biblia nu este de inspiratie divina, acolo este vorba de zeii deci mai multi zei la care se inchinau triburile acelea.

Răspuns utilizator avertizat
| Andr3y25 a răspuns:

Biblia care se cumpara din biserici si de prin alte parti prezinta mai putin de 25% din adevar..Sunt unele lucurui pe care biserica si alte instituii religioase nu le vor face publice prea curand.Biblia care o avem cu toti in casa te induce in eroare ..Este ca si cand ai spune ca 2+2=5,tu stii ca nu este adevarat si este = 4 dar biblia te face sa crezi ca este =5.Ne induce in eroare.Mai pe scurt toti care credem in Dumnezeul din biblie putem fi asimilati cu oile..La gramada.Multi isi pun intrebarea de ce daca D-zeu este asa iubitor trimite sufletele care au pacatuit in iad..Cum poti trimite pe vecie un suflet sa sufere...Aia nu e iubire.

| anonim_4396 explică (pentru Andr3y25):

Pai daca nu am cunoaste raul nu am mai aprecia binele, la fel cum sunt 4 anotimpuri,au nevoie unele de altele se completeaza, cat despre biserici sunt cele mai false dupa parerea mea, nu fac decat sa stoarca lumea de bani, cea mai buna biblie nu se cumpara din biserici, cea mai buna traducere e de Dumitru Cornilescu, recomand cu caldura celui ce nu a citit biblia, sa citeasca macar proverbele si ecleziastul, va dau linkurile audio: https://www.youtube.com/watch?v=ttHsUj6LZ4s&list=PL1878737ED16BE80E

https://www.youtube.com/watch?v=fGwXFwFmh7s&list=PL1878737ED16BE80E

https://www.youtube.com/watch?v=QUPDeep-Quo&list=PL1878737ED16BE80E

| 22SWAG22 a răspuns:

Oamenii care au scris cartea aia chiar is prosti...

| anonim_4396 explică (pentru 22SWAG22):

Prostii nu scriu o carte atat de inteleapta, nu vorbi din necunostiinta de cauza.

| adrian1419 a răspuns:

In biblie sunt peste 6000 sau ceve de genu paradoxuri, doar daca vorbeste de locuri reale nu inseamna ca e adevarta toate religiile vorbesc de locuri reale

| Andiiii a răspuns:

Păi într-un fel e realitate, dar în alt fel basm. Depinde de credința pe care o ai.

| dragos38 a răspuns (pentru Andiiii):

Lumea aceasta a fost facuta in 6 zile, iar in a 7 zi s-a odihnit.''crede si nu cerceta'' aici este un basm nu-e vorba de credinta.un om care isi foloseste logica nu are cum sa creada asa ceva.

| TheFuture a răspuns:

Fiecare tara in vechime a avut povestea sa despre Dumnezeu si au pus cap la cap si au vazut ca e aceeasi poveste... biblia de azi

| nonameforever a răspuns:

Inainte citeste-o si dupa ai sa iti raspunzi singura la intrebare!

| anonim_4396 explică (pentru nonameforever):

Am inceput sa o citesc, nu am terminat.o, sunt capitole care imi plac foarte mult, ca de exemplu proverble, ecleziastul, epistola lui iacob si petru. intr.adevar ai ce invata din capitolele astea, e adevarat ca am luat.o un pic pe sarite si am citit cele mai utile capitole, am mai citit si unele care se cam contrazic, si acum ma gandesc: da exista Dumnezeu! dar nu cum e descris in biblie, cel putin nu tot ce spune despre El pentru ca el este iubire si pace si pedepsele nu vin de la el ci din rodul faptelor noastre, cuvintelor noastre si tot ce ne inconjoara.

| nonameforever a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa mine, Dumnezeu este in noi, in tot ce ne inconjoara! Credinta oarba ne da puterea sa ne atingem scopurile! Nu trebuie sa urmezi pe nimeni si nimic din ceea ce fac altii si din ce zic, trebuie sa te urmezi pe tine cu parerile si ideile tale, sa fii unic! Prin unicitate nu ma refer ca trebuie sa faci cu totul altceva decat ce fac altii, ci ma refer la sfera ta spirituala, ea nu trebuie tulburata de nicio critica si de nicio idee straina de tine! Toti suntem capabili sa ne facem o parere despre lume, despre spiritualitate, si fiecare suntem liberi sa credem ce vrem. Prin aceasta libertate putem fi filosofi, preoti sau oameni de stiinta. Eu una ador religia si ma uimeste cum poate sa-nalte sufletul omului, sa te faca sa crezi orice pe moment si desigur cum poate sa blocheze orice urma de ratiune. Eu asta simt de fiecare data cand intru intr-o biserica si ascult slujba, simt parfumul lumanarilor si atmosfera de sacru. Cat timp stau acolo reusesc sa ma eliberez de lumea de afara si de ceea ce sunt in societate, acolo sunt doar eu si cu mine.Si acum iti raspund la intrebarea ta: Cand ai sa gasesti raspunsul la intrebarea,, Ce a fost mai inainte oul sau gaina?" atunci ai sa poti sa raspunzi si la intrebarea,, Ce e Biblia: basm sau realitate!" Cred ca asta e tot farmecul ei ca nu stim daca e basm sau realitate, si daca nu stim in ce categorie sa o punem, mintea noastra e agitata. suntem ca un computer care catalogam totul...asta e real deci am voie sa o gandesc, sta e imaginar deci nu are ce cauta in sfera gandirii...mai simplu de zis: cand iti e frica de intuneric treci imediat pe modulul: Asta e doar in imaginatia mea si frica/teama de necunoscut dispare!
laughing)M-am lungit prea mult si nu stiu daca m-am facut inteleasalaughing daca vrei lamuriri lasa commbig grin O zi faina!

| dragos38 a răspuns (pentru nonameforever):

Pai vezi recunosti ca religiile iti blocheaza gandirea (sa te faca sa crezi in orice pe moment. si desigur cum poate sa blocheze orice urma de ratiune)hm

| nonameforever a răspuns (pentru dragos38):

Da recunosc ne blocheaza gandirea...ne blocheaza privirea cu o perdeluta FINA De dantela

| dragos38 a răspuns (pentru nonameforever):

Da, de dantela? wowwwwwww

| dragos38 a răspuns (pentru nonameforever):

Eu zic sa mai citesti si alte cartii de stiinta sa-ti deblochezi gandirea happy