| mimi10mimi a întrebat:

De ce credeti ce vaticanul nu arata niciodata biblia autentica?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nu ma intereseaza absolut nimic din ce face Vaticanul, acea rusine a istoriei. Cand ii vad pe indoctrinatii aia cum il preaslavesc pe Papa Francisc, si devin mai credinciosi datorita lui. Cum naiba sa devii mai credincios datorita unui om? Face el cumva biblia mai adevarata? Il face el pe d-zeu mai adevarat? Asta arata cat de usor sunt oamenii de manipulati. Tot ce-ti trebuie e un om mai carismatic.

5 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns:

Cred ca o arata. Sau cel putin ce inteleg catolicii ca fiind autentica.

Se cheama "Codex Vaticanus" si paginile sale au fost accesibile in lumea academica, cateodata pot fi gasite parti chiar online: https://archive.org/details/CodexVaticanusbFacSimile

Cealalta biblie deshcisa pentru public e Codex Sianaiaticus (scris in greaca) ce la fel este accesibila online.

Puteti citi mai multe despre ea aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Codex_Vaticanus

Nu-s catolic, sunt ateu, deci cred ca tin o pozitie non-partizana.

| mimi10mimi explică (pentru KhludCiprian):

Eu stiu ca sunt doar copii dar biblia adevarata cea veche de mii de ani o tin inchisa si ce ne arata ei sunt copii si nu stim daca spun ceea ce scrie cu adevarat in biblie...eu nici nu stiu ce sunt.sunt crestina dar..nu ma inchin la icoane nu cred in biserici in popi..cred ca mi am creeat propria mea credinta

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Mai exista Biblia originala?!?!

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Pai de unde stii ca exista asa ceva, ce, s-a dus cineva vreodata "ba vreau sa vad si eu biblia aia autentica" " nu ti-o aratam ba, pleaca de aici"
eu cred ca ce e pe piata e deja autentic (copii dupa originala, evident) adica nu au niciun motiv sa o ascunda. doar nu intr-o biblie autentica ar scrie ceva de rau despre preoti si religie iar ei nu vor sa-i dea drumul ca le scade lor imunitatea si omniprezenta.

| larylarysa a răspuns:

Pentru ca viseaza doar bani!