Întrebare recomandată | Anonim3x a întrebat:

Este biblia o carte autentica? Sau e inventata pentru a tine lumea in frau?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Biblia nu este autentica, ci este scrisa si rescrisa, completata si imbogatita. Inca de la inceput: Geneza este alcatuita din doua surse complet diferite: una in care D-zeu creaza cerurile si pamantul si pe om il pune stapan peste pamant si animale; si cealalta versiune in care D-zeu creaza o gradina iar Adam si Eva o ingrijesc si traiesc bine... ca-n rai.

Sau e inventata pentru a tine lumea in frau?
Nu chiar, are si o parte foarte utila:
(pe prima pagina din Geneza)

D-ze le-a zis: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"

Gresala pe care o fac ateistii(si alti religiosi-creduli) este sa isi depaseasca limita si sa inceapa sa stapaneasca peste alti oameni.
Tu nu ai auzit de sclavi? de robi? de slugi? de iobagi lipiti pamantului?
Tu nu ai auzit de soldati? Tu nu sti ca soldatii moderni nu au voie sa gandeasca? Tu nu sti ca soldatii nu au voie sa dispuna de informatii despre ceea ce se intampla, exact ca sa nu poata lua decizii!
Tu nu ai auzit de Hitler? Sau tu nu sti ca el a vrut sa stapaneasca peste lumea intreaga?
Tu nu vezi ca scopul bancilor este sa creeze falimente?, si cel al societatilor de asigurarare este sa creeze cati mai multi hoti?

Unii vin la tine si te conving sa pui botu ca vei devenii sef de trib daca asculti de ordinele lor, alti asteapta sa mergi la ei sa le dezvaluiesti planurile tale profitabile si ei au grija sa dai faliment punandu-te sa il si semnezi.

Te-ai prins? Tuturor le-ar convenii ca tu sa le fi sluga si traiesc cu impresia ca este posibil, inclusiv proprii tai parinti pot sa aiba impresii ca fara iei tu nu stii sa gandesti. Dar poti sa le faci surprize... iar daca ti se nazare ca vrei sa devii un mic Hitler prin cartier, s-ar putea sa ai surpriza ca nu mai ai nici ceea ce ai.

Nu stapanii peste oameni ca vei avea de pierdut, si arata-le "sefilor de trib" ca nu pui botu la afacerile lor de milioane imaginare si responsabilitati mai multe ca populatia Chinei.

| DavidOsam a răspuns (pentru NGheorghe):

Ti se potriveste numele de Gheorghe. Oricat de rescrisa ar fi Biblia, singurele greseli fata de manuscrisele originale ar fi de cateva litere (ca si cum ai scrie "inpodobit" in loc de "impodobit").
Documenteaza-te inainte sa faci o afirmatie.

| NGheorghe a răspuns (pentru DavidOsam):

Te referi la acele doua mituri complet diferite?
" Geneza este alcatuita din doua surse complet diferite: una ELOHISTA in care D-zeu creaza cerurile si pamantul si pe om il pune stapan peste pamant si animale; si cealalta versiune YAHVISTA in care D-zeu creaza o gradina iar Adam si Eva o ingrijesc si traiesc bine... ca-n rai."

Dar trebuie sa fi orb ca sa nu observi ca "creatia" se produce de doua ori in geneza pentru ca aceste mituri difera atat de mult incat evreii nu le-au putut rezuma intr-o singura idee, dar mai multe detalii gasesti in "Istoria credintelor si ideilor" de M Eliade... el nu ii Gheorghe
Si inca ceva aici nu este vorba despre "greselile fata de manuscrisele originale" (manuscrise care nu mai exista demult) ci este vorva despre sursele arhaice folosite la redactarea acelor (prime) manuscrise si evident ca erau si "originale".

| DavidOsam a răspuns (pentru NGheorghe):

In Biblie e o singura creatie a Pamantului. Gradina Eden fiind un loc de pe Pamant in care cei doi oameni au fost "pusi".
Evident ca nu mai exista originalele in intregime, dar exista copii ale acesotra si dovezi stiintifice cum ca ele sunt autentice.
O sa-mi fac timp sa citesc ce mi-ai recomandat.

19 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Ateii au aceeasi parere despre Biblie ca manelistii despre muzica clasica.

| Inferno a răspuns:

Ai gresit categoria amice.

NOname
| NOname a răspuns:

Este o culegere de basme cu un strop de adevăr istoric, scrisă şi rescrisă de mii de ori, de mii de autori, patetică şi manipulatoare (pentru minţi fragede).

- http://www.tpu.ro/......erican-al/

- http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E cuvantul lui Dumnezeu; scrie tu o alta carte in afara de codul penal care sa te tina in frau; nu se merge pe premiza nu stiu inseamna ca nu voi fi pedepsit

| Wøodenpints a răspuns:

Biblia nici măcar nu este o carte. Este o culegere formată din mai multe texte adunate în câteva secole de la diverși consumatori de substanțe halucinogene.

| Lizzu a răspuns:

As tinde spre a doua varianta eu.

Dar, pe de alta parte, ma gandesc ca orice pleaca de la un sambure de adevar... deci s-ar putea sa contina unele evenimente reale, dar sunt atat de rare incat nu alcatuiesc 10%.

--Iar cei care spun ca multe intamplari sunt descrise sub forma de metafora, sa se gandeasca inca o data si sa raspunda la intrebarea : daca bilbia a fost inspirata de duh sfant atunci de ce ar contine metafore? de ce INTERPRETABILA? orice e interpretabil nu este autentic.
Deci biblia nu e autentica in mare masura.

Orice e clar si concis are o credibilitate mult mai mare decat ce e interpretabil.

| ErrorFound a răspuns:

No, no, Biblia nu e carte. Biblia e culegere de filozofie. rolling on the floor

| ZigZagMTFK a răspuns:

Nu e autentica big grin

| MariusGomoi a răspuns:

Pai din ce stiu de biblie cartea a fost scrisa de robi lui Dumnezeu asa ca este foatre autentica

| sabrina103 a răspuns:

Vechiul Testament este considerat autentic datorita manuscriselor de la Qumran. Noul Testamnet este in continuare contestat, insa majoritatea istoricilor recunosc veridicitatea ei. Ma refer la nivel istoric nu teologic, majoritatea considera ca Noul Testament adica capitolele au fost scrise in secolul I insa capitolele au fost alese in secolul III.

| Pisicanazdravana a răspuns:

Biblia este doar o carte scrisa de om, nu cum spun altii, de CER. Parerea mea e ca e o carte autentica.

| Nedea_Marius_1994 a răspuns:

Biblia e o carte care a fost scrisa de niste secte de oameni credinciosi nu a scris-o Dumnezeu deci stii ca timp de 500 de ani tot ce s-a intamplat se transimtea pe cale orala ( sa nu te gandesti la prostii cand spun cale orala adica spusa nu scrisa) faptele se pot altera putin ca in joculetul telefonul fara fir unu spune ceva si ultimul spune altceva intelegi?

| SpecialOana06 a răspuns:

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu. Ea a fost rescrisa pentru ca si noi sa avem una in zilele astea, ca sa o citim si sa intelegem ce Dumnezeu vrea sa ne vorbeasca prin ea.

| plesalex100 a răspuns:

E mai mult o carte autentica mai exact este ca si o carte de istorie

| 123456789000hugs a răspuns:

Biblia nu e in nici intr-un caz inventata! Ea a fost scrisa de oameni ca si noi dar insuflati de Dumnezeu. Biblia este TOT ce ai nevoie pentru a avea o viata normala si fara probleme(o viata dupa placul lui Dumnezeu). Aceasta carte a fost supusa de-alungul timpului la mii de probe si s-a dovedit de fiecare data adevarata. Deci biblia nu minte iar in ea nu sunt scrise povesti. Dupa parerea mea este o carte autentica!

| MaguIonalluiAndreidinVadulRascovsoldanesti1957 a răspuns:

"Religia e-o frază de dînșii inventată. Ca cu a ei putere, Să ne înfingă-n jug..."Mihai Eminescu. Răspunsul este evident.