| soffie a întrebat:

Biblia este aceeasi pentru toate religiile?

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.Chiar daca cuvintele sunt diferite, esenta este aceeasi. Difera doar modul de exprimare.

| eucumine010 a răspuns:

Nu.

| FantasyAngel a răspuns:

In religiile crestine biblia e aceeasi peste tot.

| ghiolbitza a răspuns:

Biblia e bazata pe Tora, cartea sfanta a iudaismului. Traducerile Septuaginta si Vulgata ale Bibliei, dupa care s-au tradus si adaptat Bibliile contemporane, s-au facut dupa manuscrisele Torei si o parte din Talmud. Daca vorbim de ideile prezentate in aceste carti sfinte ale fiecarei religii - in lume exista 3 religii mari si late, crestinismul, islamul si iudaismul, celelalte sunt definite ca denominatiuni crestine, iar budhismul ca stil de viata, atunci putem afirma ca seamana in mare parte. Doar crestinii, catolici sau ortodocsi, si denominatiunile care au derivat din catolicism, au Biblia- carte sfanta. Islamul are Coranul iar iudaismul Tora si Talmudul ( talmudul reprezinta talmaciri si adaosuri la invataturile din Tora, ale unor diferiti rabini de-a lungul timpului, in timp a devenit mai apreciat decat Tora). Sper ca te-am lamurit.

| qwerty21 a răspuns:

Nu

dar Dumnezeu exista,si asta nu tine cont de religii. tine cont de credinta.

Dumnezeu nu e la ortodocsi,nici la catolici, nici la nimic
e la oricine crede in El, se boteaza si traieste dupa voia Lui. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.biblia este pentru toti oamenii.

| DanielDaniel13 a răspuns:

Nu,evident ca nu

| AnAnGeLWiThOuTnAmE a răspuns:

Nu

| FISIERULMEU a răspuns:

Nu ma zanaticule