| Anna8812 a întrebat:

Hei,credeți ca Biblia are la baza falocratia? Eu da, de aia mi-e scârbă de toate religiile

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Crezi cumva ca nu ati depasit demult limita bunului simt si doresti o revenire la epoca matriarhatului? Ce va mai trebuie ca demult v-ati pus chilotii pe garduri in loc sa-i puneti unde este natural. Nimeni nu te-a inregimentat obligatoriu in vreo religie. Singurul loc unde esti egala cu barbatul este in ochii lui Dumnezeu ca pentru barbati niciodata nu vei fi, nu te lua dupa aparente, traiesti intr-o lume a barbatilor, vrei sau nu vrei tot aghiazma bei (era o vorba populara).

| ania a răspuns:

Nu, teocrația.

| RAY a răspuns:

Trebuie inteles Anna ca basmele biblice au fost scrise in alte vremuri iar in acele vremuri era foarte mult misogism, nu doar religile avramice sunt misogine si cam toate sunt misogine pentu ca barbatul mereu se credea superior femei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da? Pai si daca sa presupunem ca ar fi invers, dominatia femeilor, nu iti mai era "scarba" si erai adepta tuturor religiilor?

Dar oricum, acesta este motivul tau, care nu prea are legatura cu toate religiile. Nu, nu cred asta, personal. Nu pot sa ma pronunt ca este sau nu asa, nici tu nu cred ca poti, pentru ca la cate dovezi se aduc sa confirme acest lucru... atatea se aduc pentru a dovedi contrariul.

Chestia cu barbatul si femeia, sa faca aia sau cealalta, s-a impus ca urmare a unor reguli, pentru o buna intelegere si dezvoltare a familiei, pentru o viata mai lunga. De unde legatura cu viata? Pentru ca daca am trai intr-o lume ideala, femeia nu ar trebui sa incalce nu stiu ce cuvand al barbatului. Dar intr-o lume ideala, barbatul ar stii ce sa faca si cand sa faca, ar trebui sa respecte femeia. Insa, lucrurile au degenerat, lumea s-a schimbat si drept urmare acele reguli nu au fost "actualizate". Pana la urma te asigur ca un om care insala si nu respecta femeia, nu poate fi considerat barbat. Lucrurile astea sunt intr-o mare masura niste ideologi, adaptate de la cult la cult.

Unele lucruri nu ar trebui respectate deloc, femeia si barbatul sunt egali, la fel ca orice vietate de pe lumea asta, pentru ca toti traim pe ea si ajutam la dezvoltarea ei. Dar revolta ta fata de acest aspect... nu ar trebui sa duca la credinta ta in Dumnezeu sau in orice altceva.

Daca eu zic acum, ca telefonul pe care il ai in buzunar acum este facut exclusiv numai de barbati, esti "scarbita" de toate telefoanele din lume?

| Anna8812 explică (pentru DoarBogdan):

Nu am spus ca urăsc bărbați, însă cred ca Biblia are la baza falocratia scrie multe lucruri in biblie ca femeia trebuie sa supună bărbatului și sunt multe altele Nu doar in creștinism și iudaism și Coran

| DoarBogdan a răspuns (pentru Anna8812):

Dar nici eu nu am zis ca urasti barbatii :/, ci doar aceasta diferenta in randul religiilor intre cele doua sexe.
Si inteleg acest lucru, si da... in zilele noastre unele lucruri din religie suna cam ciudat, dar asta este situatia. Din aceasta cauza se produc multe conflicte. Poate candva o sa fie mai multa pace happy

| Celcestietot a răspuns:

Fiecare perioadă sub legea ei. În momentul de față, Biblia nu are la bază falocratia. Crezi că femeia este sclava bărbatului, sau la ce te referi, îmi poți da un exemplu?

| Anna8812 explică (pentru Celcestietot):

Am
Văzut pe YouTube un pastor care zicea femeia sa se teme de bărbat Și femeia sa supună bărbatului

| Celcestietot a răspuns (pentru Anna8812):

Biblia nu discrimineaza femeia. In viata reala, cu ce crezi ca este discriminata femeia din Romania? Crezi ca are Biblia vreo legatura?

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

"În momentul de față, Biblia nu are la bază falocratia."

In momentul de fata Biblia e aproximativ aceeasi de acum 2000 de ani. Nu e nici o modificare semnificativa cel putin in ce priveste relatia barbat-femeie, stapan-sclav, etc. Sau la tine a aparut vreun update?

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Da, Joseph Smith a updatat Biblia, ha, ha, ha!

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Nu cred ca mai avea rost sa spun : În momentul de față ca si acum ~2000 de ani, Biblia nu are la bază falocratia.

Iisus a discriminat femeia? El nu a facut asta.

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

"Iisus a discriminat femeia? El nu a facut asta."

Adica vrei sa spui ca doar tac-su a facut asta? Care tac-su de fapt e tot el...ca doar nu aveti doi zei. Grr, din rahaturile biblice.

Dar sa vedem ce zice si Noul Testament, care cica e inspirat de schizofrenicul Isus:

1 Timotei 2:11-12

"11 Femeia să înveţe în tăcere, cu toată supunerea.
12 Femeii* nu-i dau voie să înveţe pe alţii, nici** să se ridice mai presus de bărbat, ci să stea în tăcere."

1 Corinteni 14:34-35
"34 Femeile* să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să** fie supuse, cum zice şi Legea
35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă, căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică."

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Dar urmatoarele 2 versete din Timotei nu le-ai vazut?

In Corinteni, se refera strict la adunarile cu tenta religioasa, in special la cele din Biserica (nu mai intru in multe detalii. Cine este facut sa inteleaga, intelege).

Dumnezeu Tatal si Dumnezezu Fiul sunt 2 "fiinte" independente. Nu ai nicio dovada ca Iisus a fost schizofrenic, ba chiar prezenta martorilor si incelepciunea Sa, ne demonstreaza exact contrariul a ceea ce ai spus. Nu poti veni macar cu argumente mai bune daca chiar vrei sa minti in ultimul hal?!

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

"Dar urmatoarele 2 versete din Timotei nu le-ai vazut?"

Ce treaba au urmatoarele? Cu atat mai mult, din start femeia e considerata de voi cauza la diverse lucruri. Deci intareste doar ideea ca e inferioara. Desi daca ar fi sa luati logic propria voastra poveste, femeia a fost prostita de Satana, o chestie mult superioara omului, iar barbatul de catre femeie...in concluzie, daca e sa ne luam dupa povestea voastra, din astia trei, barbatul e cel mai prost.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

N-a fost schizofrenic:

"And he may well have thought (I think he did think) that he would be made the messiah in the future kingdom. That may have been a rather exalted view of himself, but I don’t think it makes Jesus crazy. It makes him an unusually confident apocalyptic prophet. There were others with visions of grandeur at the time. I don’t think that makes him mentally ill. It makes him a first-century apocalyptic Jew." Bart Ehrman.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Au treaba urmatoarele versete, deoarece ne ajuta sa ajungem la o concluzie pe acel capitol.

,, Deci intareste doar ideea ca e inferioara'' -> nu ai inteles nimic. Noi nu consideram femeia inferioara, ci doar ca nu are voie sa vorbeasca in biserica in preajma barbatului sau, atata tot, nu adauga mai mult. Fiecare cu datoria si cu legea sa, la fel cum barbatul nu poate lucra ca si menajera, desi noi ne vrem "egali in toate".

Ce stiu eu cum a fost, probabil ca barbatul nu a auzit sau nu a vazut ceea ce s-a intampla intre femeie si Satana. In fine, nu am eu cum sa schimb linia timpului si lucrurile asa raman, iar noi nu trebuie sa judecam pe barbat pentru ca repet : nu stim ce a fost in gradina cu el.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Daca ar fi asa cum il descrie Ehrman, ar suferi de Grandiose Delusional Disorder, care de asemenea e insotita de cele mai multe ori de schizofrenie, dementa sau bipolaritate. Deci oricum ai da-o, tot nu a avut toata tigla pe casa.

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

"Fiecare cu datoria si cu legea sa..."

Pai asta zic si eu, femeia are datoria sa taca. laughing

"Ce stiu eu cum a fost, probabil ca barbatul nu a auzit sau nu a vazut ceea ce s-a intampla intre femeie si Satana."

Tu te auzi ce spui? Chiar devine jenanta discutia...ce are sula cu prefectura?! Bine, las-o asa ca ai pierdut firul discutiei.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

,,Tu te auzi ce spui? Chiar devine jenanta discutia...ce are sula cu prefectura?! Bine, las-o asa ca ai pierdut sirul discutiei.'' -> eu ti-am raspuns la asta, de ce nu intelegi :,, Desi daca ar fi sa luati logic propria voastra poveste, femeia a fost prostita de Satana, o chestie mult superioara omului, iar barbatul de catre femeie...in concluzie, daca e sa ne luam dupa povestea voastra, din astia trei, barbatul e cel mai prost.''

Sirul nu a fost pierdut, doar ca tu nu intelegi ceea ce scriu.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Ca era cam grandoman sunt de acord: pentru un paria ca el era o sustinere prea mareata ca ar fi sau va fi pus regele evreilor.

| Holiday a răspuns:

Religiile avraamice, iudaism crestinism, islamism, intr-adevar promoveaza ideea asta, dar si alte religii fac/au facut la fel. Nu e singura idee cel putin indoielnica promovata. De exemplu sclavia e o situatie normala, reglementata clar, nu exista nici o condamnare a ei, sau macar un indiciu ca n-ar fi ok.

| Algo098 a răspuns:

Povestile isi au locul lor. Realitatea e mai puternica si nu poate fi neglijata, oricat de mult ne-am dori sa traim intr-o fantezie care are raspuns la toate.

| Anna8812 explică (pentru Algo098):

ȘI ce fac, dacă nu am, oricum nu cred ca am un iq ridicat In niciun caz poate am inteligenta bordeline sau ușoară

| Irinel15123532 a răspuns:

Versetul la care faci referire se afla in (Efeseni 5:33) „Iar femeia să se teamă de bărbat''
Nu cred ca ai citit acest verset in contextul sau, si nu cred ca l-ai inteles.
Cuvantul folosit in limba greaca aici, pentru frica, inseamna ''respect'' un respect profund fata de barabatul ei, si barbatului ii este spus mai departe ''Sa iti iubesti sotia ca pe tine insuti''
Dumnezeu a pus o ierarhizare in casatorie, femeia sa asculte de barbat, si barbatul sa asculte si sa fie supus Lui Hristos. Nu inseamna ca femeia nu are dreptul la opinie sau ca este sluga, ci inseamna ca trebuie sa aiba respect fata de barbatul ei si sa il asculte, si barbatul are datoria sa isi iubeasca femeia ca pe sine insusi, si sa asculte de Hristos, desigur, amandoi trebuie sa asculte de Hristos.
Hristos in biblie dadea demnitate femeii, cand El se adresa femeilor cu ''Femeie'', in timpurile noastre poate parea ciudat, dar pe vremea Lui, insemna o forma de respect, dadea demnitate.
Iisus spune cateva pilde cu barbati si apoi doar cu femei, pilda cu aluatul, pilda cu fecioarele in templu, pilda cu banutul pierdut, nicaieri in biblie Iisus nu denigreaza vreo femeie, Iisus s-a aratat prima data dupa inviere cui? Unui barbat? Nu, ci unei femei, lui Maria Magdalena. In fata Lui Dumnezueu suntem egali, desigur, o femei nu are voie sa fie pastor sa predicator, Dumnezeu a randuit unele lucruri doar pentru femei si unele lucruri doar pentru barbati.
Te sfatuiesc sa cercetezi sfintele scripturi, citeste noul testament, sunt convins ca ai multe intelegeri gresite. Hristos te iubeste.
Recomand urmatorul video :

https://www.youtube.com/watch?v=fOwMhg28xH4&t=29s

| DarthNiger a răspuns:

E cel mai stupid motiv sa urasti religiile, parca ai fi o feminazista, Hinduismul spre exemplu are zei oameni, animale, femei, barbati si tot ce vrei, daca te simti atat de revoltata din aceasta cauza atunci converteste-te la hinduism si gata, dar din nou zic, e cel mai retardat motiv sa urasti religiile, in religia crestina nu exista asa ceva, cred ca ai confundat cu islamul.

| doctorandus a răspuns (pentru DarthNiger):

Biblia ai citit-o?

| alex598 a răspuns:

Galateni 3:28(VDC) :"Nu mai este... nici parte barbateasca, nici parte femeiasca, fiindca toti sunteti una in Hristos Isus". Nu, nu cred ca biblia se bazeaza pe falocratie