| RAY a întrebat:

Mai grav e faptul ca religiile,sectele abereaza la greu in ceea ce priveste biblia, de multe ori vad asta, nu citesc biblia si doar asculta de preot, pastor, pai avem nevoie de ei?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Orice turma are nevoie de un pastor. Fara pastor, lupii vor sfasia turma.
"Si El a dat pe unii apostoli; pe altii, proroci; pe altii, evanghelisti; pe altii, pastori si invatatori,
pentru desavarsirea sfintilor, in vederea lucrarii de slujire, pentru zidirea trupului lui Hristos
pana vom ajunge toti la unirea credintei si a cunostintei Fiului lui Dumnezeu, la starea de om mare, la inaltimea staturii plinatatii lui Hristos;
ca sa nu mai fim copii, plutind incoace si incolo, purtati de orice vant de invatatura, prin viclenia oamenilor si prin siretenia lor in mijloacele de amagire..."(Efeseni.4:11-14)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Nu, are nevoie de un singur pastor, care este Biblia.
El a dat pe unii apostoli, pe altii... atunci a dat, nu acum, si atunci a fost dat si Duhul Sant, spre a intelege Biblia si nu dogma voastra.
Fariseii si Saducheii erau religiosi, adica mai pe intelesul tau tineau de dogma mai mult decat de Adevar.

| Celcestietot a răspuns:

Intr-o parte mai mare, sectele, nu religiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E indicat să luăm exemplul creștinilor din Berea. Ascultăm, apoi trecem la "sita" Cuvântului. Ce nu corespunde, nu ne însușim. Mai scrie să cercetăm toate lucrurile și să păstrăm ce este bun. Și pentru asta este nevoie de studierea Bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cu cine sta de vorba.
Fiecare crede ce a zis cutare si cutare, nimic studiat pe cont propriu.

| badpanda a răspuns:

Sa mai mentionam si faptul ca Biblia este doar o culegere de legende modificate de-a lungul timpului pe ici pe colo in punctele estentiale ca sa dea bine cu doctrina.
Ma refer la Vechiul Testament, ca noul este doat o nuvela siropoasa despre 3 ani din viata unui evreu razboinic.

| AG777 a răspuns:

Pui bine problema, insa vreau sa mentionez ca atat blibia cat si coranul, talmudul sunt niste aberatii inepte, fiecare religie are cartea sa, chiar si satanismul, insa daca lasi putin emotia la o parte si gandesti doar logic, o sa-ti dai seama ca de fapt multe lucruri din cartile alea nu se leaga, asta sunt o dovada clare ca acele carti sunt facute de om si atat. Caci despre popi, doar lumea inculta si profund religioasa se ia dupa ei, religia spune sa crezi si sa nu cercetezi, dar a crede fara sa gandesti inseamna ca-ti bati joc de tine insuti, natura ne-a inzestrat pe toti cu creier, dar nu toti stim sa-l folosim.