| itscloudyoutside a întrebat:

Biblia este doar o carte ca oricare alta (care nu înseamnă nimic), dar cu timpul, oamenii au început s-o ia în serios? Voi ce credeţi?

40 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Biblia nu este doar o carte, ea este Cuvântul lui Dumnezeu.
Ce scrie în ea se împlineşte azi, ea ne învaţă şi ne este de folos.
Cuvintele din Sfânta Scriptură sunt cuvinte vii care prind viaţă, pentru că sunt cuvintele lui Dumnezeu!
Dacă e doar o carte de ce mă simt atât de bine când o citesc, eliberată, uşurată?
De ce mă regăsesc în ea şi de fiecare dată aflu răspuns la întrebările mele?

| Paulla a răspuns (pentru Esperança):

Tu de autosugestie ai auzit?

| Esperança a răspuns (pentru Paulla):

Hai nu mai spune happy

| Paulla a răspuns (pentru Esperança):

Ce fel de răspuns e ăsta?laughing Ţi-am pus o întrebare -retorică- care reprezenta un răspuns la întrebările tale.
Un sfat: când n-ai argumente mai bine taci, că altfel arăţi penibil.

| Esperança a răspuns (pentru Paulla):

La o întrebare penibilă doar nu te aşteptai să primeşti un răspuns bun.hee hee

| Paulla a răspuns (pentru Esperança):

E clar, îţi lipseşte simţul penibilului.

| Esperança a răspuns (pentru Paulla):

Vezi ca corect este "penibilului".

| Paulla a răspuns (pentru Esperança):

L-am articulat ca să fii fericită(se înţelege că e o greşeală din neatenţie, nu? Că de obicei nu las cuvintele nearticulate...).
Oricum, tot îţi lipseşte.

| Esperança a răspuns (pentru Paulla):

Fiindcă orice nebun se crede înţelept în lumea lui nu vreau să îţi spulber visul. Eu ţi-am răspuns aşa deoarece ştiu un lucru "răspunde nebunului după nebunia lui"

| Paulla a răspuns (pentru Esperança):

Asta-i ceva de genul 'inteligentul cedează înaintea prostului'. Replică folosită de de cel din urmă când nu mai are argumente. Da' pe tine te văd că discuţi de la început fără argumente, bănuiesc că poţi trece cu vederea...
P. S: Conform teoriei tale, întrebarea mea a fost pe măsură răspunsului tău...

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Esperança):

Sa omori 42 de copii pentru o jignire nu e cam prea diabolic?

| itscloudyoutside explică (pentru Esperança):

Te rog frumos să nu te mai cerţi cu lumea la întrebarea mea.

| Esperança a răspuns (pentru Paulla):

Draga Paulla, eu aduc argumente la intrebari serioase!
Nu te-a obligat nimeni sa citesti raspunsul meu, dar nah sa te bagi si tu in seama, ca musca.

| Esperança a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Eu nu ma cert cu nimeni, daca nu vezi cine a inceput e problema ta.
Aaaa am uitat, sunt atei de-ai tai deci au voie. Ma scuzi, hai ca ma retrag.

| Paulla a răspuns (pentru Esperança):

Parcă era ultimul răspuns. Al naibii orgoliu, nu?
Eu pun întrebări serioase doar ălora care le-ar putea îneţelge.

| Paulla a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Scuză-mă pentru chat, da' nu m-am putut abţine...

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Esperança):

Cum poti crede in acest zeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Cum ai crezut și tu până de curând, desăvârșitule...

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am crezut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Boss, tu nu ai în spate mai mult de 2-3 ani de ateism, asta la cei 23 de ani ai tăi. Nu mă întreba de unde știu, asta se observă foarte ușor, nu din fanatismul tău, ci din tipul tău de fanatism prozelitist, în spatele căruia se simte și acum îndoiala. Tu nu ești ateu până în măduva oaselor, nu ești în totalitate convins de inexistența lui Dumnezeu. Speri doar ca în periplul tău în lumea științei (din care oricum nu înțelegi mare lucru) să zărești o oază de lumină care să te scoată din negură. Să fim serioși, ce e cu avatarul ăla?laughing
Îți apreciez setea de cunoaștere, dar siguranța pe care o afișezi aici e doar de fațadă. Și e, după cum ai zis și tu, și singurul mediu în care ai curaj să-ți recunoști așa-zisele convingeri.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Că nu trebuia să pui întrebarea, dacă tot cunoșteai răspunsul :
Biblia este doar o carte ca oricare alta (care nu înseamnă nimic).

| itscloudyoutside explică (pentru MMihai):

Nu contează dacă ştiu răspunsul sau nu, pentru că nu ăsta a fost scopul întrebării.

| Raniia a răspuns:

Toate lucrarile omenesti pier, dar Numele si lucrarea Mantuitorului raman pentru vesnicie.Numai credinta adevarata in Mantuitorul ne scapa de condamnarea vesnica si ne daruieste o comoara nepieritoare, vesnica.Descrierea acestei comori nu o gasim intr-un ghid despre arta, ci doar in Biblie. Ea este adevaratul ghid. Poti si tu sa-l folosesti!

| ramona30 a răspuns:

Da.Biblia e o carte veche si depasita. Cand o citesti te umfla rasul. mai mult ma amuza faptul ca mai exista oameni care cred in ea. laughing)))))))))

| mrjohanys a răspuns:

De ce toate religile care au fost demult au disparut care nu au crezut in D-zeu? de ce EVREI sunt de secole(mileni) si nu au disparut? crestinii sunt de 2000de ani si nu au disparut, nu ti se pare ca BIBLIE NU MINTE?

| Azµre a răspuns:

Pai cam asa este laughing

| ateuNEGATIV a răspuns:

Biblia e o carte care ofera un raspuns lipsit de ratiune, dovezii si logica, au luat-o in serios pentru ca oferea multe lucruri fie ele lipsite de ratiune in timpul acela ceva era obligatoriu sa explice natura, universul

| itscloudyoutside explică (pentru ateuNEGATIV):

M-ai uimit pu şi simplu cu versetele alea, pentru că eu, sincer, nu am citit biblia.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Sa omori tu 42 de copii pentru o jignire adusa la un chelios putini citesc biblia

| Godgodadi43 a răspuns:

Nu este o carte ca oricare alta am auzit ca unii o si fumeaza... ceea ce o sa fac si eu daca imi zice cineva
"piei drace" @_@ ....satana si 'niezoo hai la culcare cu voi

| Thea a răspuns:

Dood...lucrurile propovaduite in Biblie s-au intamplat, se intampla si se vor intampla pana in ziua Judecatii. Daca asta nu iti e de ajuns haide sa privim totul dintr-o alta lumina.Banuiesc ce esti ateu, nu-i asa? Asa ca probabil crezi in teoria evolutiei.Chioar daca, prin apsurd, noi am provenit din maimute sau din oameni preistorici(cine stie?) cine trebuie sa creeze si maimutele sau pe acei oameni.Trebuie sa fi existat candva un prim om care nu a aparul din neant(sau big bang). Gandeste-te la asta.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Thea):

De ce afirmi ceva fara dovezii nu sti daca e atee poate fi de alta religie sau doar a ta e reala din 6500 existente pe pamant, oamenii sunt homonoizii au stramos comun cu al cimpanzeilor, si da evolutia explica multe despre viata si chiar aparitia vietii putea fi dusa de pe alta planeta prin meteoritii o sa razi dar apa din oceane nu ele o aduso? big bangul s-a produs exista dovezii tu ai vreo dovada ca exista dumnezeu? desigur dovada stiintifica nu filozofie

| calusarul a răspuns:

E invers: Biblia nu e o carte ca oricare alta, iar oamenii o luau mai în serios mai demult față de acum.

| vlad4game a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=23pm09CRldU&feature=related uite aici sa te convingi, la ultimul om razi de moriiii:))))

| melimelisa2000 a răspuns:

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu