| anonim_4396 a întrebat:

Biblia proclamă faptul că oamenii nu au nici o scuză pentru a nu crede în Dumnezeu Creatorul lor "În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi" (Romani 1:20).
Credeti ca Dumnezeu este Creatorul tuturor lucrurilor?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Fără o mâna Creatoare, fără o inteligentă supranaturală totul ar fi fost haotic.
Nu am mai fi avut mâini, picioare, de ce le-am mai avea, doar pentru a mânca, bea şi umbla?
Oare cum puteau organele apărea în noi aşa la întâmplare fiecare având câte o funcţie?
îmi vine şi să râd când îi aud pe ăştia că ei sunt oameni logici, raţionali unde e logica în ce spun ei? laughing

16 răspunsuri:
| William a răspuns:

Normal ca este, ai uitat ce zice in crez? ''cred intr-Unul Dumnezeu Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, tuturor vazutelor si nevazutelor...''.

| Parintele a răspuns:

Nu. D-zeu este creat de om si nu invers.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Daca dumnezeu mi-a dat ratiune si prin ea nu-l gasesc pe dumnezeu nu vad vreun motiv pentru care as crede

| MasterYoda a răspuns:

Numa lumina, restul a fost facut in china

| pinkpityc a răspuns:

Deinde ce lucruri ca o parte din ele le-au creat si oameni de ex:telefonul

| AlExAlExAnDrU a răspuns:

Fata inebunisi esti pocaita sau ce?!

| sEEk8 a răspuns:

Bineinteles el a creat tot ce e BUN.
Dar cateodata bunul devine si rau ideea este ca el a creat totul din nimic dar ca sa creeze totul mai intai a creat NIMICUL.
Deci daca el a creat pana si NIMICUL a putut crea totul numai ca unii au vrut sa fie peste Dumnezeu.
Deci concluzie: Dumnezeu a creat tot ce e bun happy!

| A19 a răspuns:

Eu sincer nu cred in Dumnezeu.Mai demult credeam, dar dintrodata nu mai cred...nu am o dovada sa cred si mam rugat foarte mult pentru ceva si am incercat sa ma comport mai frumos mai bine, sa fiu bun cu alti... dar nu mi s-a indeplinit.Si nu-mi mai vine sa ma rog, sa merg la biserica etc.

| EmaS a răspuns (pentru A19):

Aha, deci tu esti crestin numai de vreme buna. Tu ai auzit de neprihanitul Iov?

| A19 a răspuns (pentru EmaS):

N-am auzit si nici nu vreau sa aud.Parerea mea este ca si Dumnezeu ca toti ceilalti zei(Zeus, Posseidon si nu mai stiu eu cine)e o creatie.Si de ce sa mai cred.Ca zice biblia? Biblia e scrisa de niste simpli oameni...de ce sa cred eu ce zic ei? Au scris acolo ce lea venit prin cap.Si iti dau un exemplu:am auzit ca multi crestini au zis ca in 11. 11. 2011 va veni sfarsitul lumi. A fost? N-a fost.Doar lea venit prin cap lor ceva.La fel cum a fost si cu biblia(nu stiu eu dar asta e parerea mea)

| A19 a răspuns (pentru EmaS):

Si vreau sa te intreb cevabig grinaca D-zeu a creeat totul atunci de ce animalele nu au aceeasi minte ca noi.De ce lor nu le-a dat atata inteligenta cat ne-a dat si noua? El vrea pace doar la oameni?

| A19 a răspuns (pentru EmaS):

Si da...sunt crestin numai la vreme buna.Pentru ca nu mai vreau sa fiu criticat pentru dezavantajul meu(in timp ce eu incerc sa fiu prietenos cu ceilalti si sa nu-i fac sa sufere din vina mea straight face )Asa ca ma doare-n **** de credinta, rugaciuni si ma doare-n **** de ce crezi tu sau ce crede restul lumii.

| EmaS a răspuns (pentru A19):

Animalele le-a lasat ca noi sa ne folosim de ele.

| EmaS a răspuns (pentru A19):

Imi pare rau pentru ca te doare atat de tare!

| A19 a răspuns (pentru EmaS):

Asta ai citit in biblie? Si animalele sunt fiinte si simt durerea.Nu cred ca tie ti-ar placea sa te omoare sa te bata( mulga laughing ) cineva. Dar ma rog nu ma mai contrazic cu tine ca n-are rost.Fiecare face ce vrea si crede ce vrea.

| mEr4ever a răspuns:

Dar cum sa nu. El a facut omul i-a dat gandire, ratiune si l-a ajutat sa descopere si sa inventeze