| anonim_4396 a întrebat:

Biblia-si-stiinta—Daca suntem doar materie, atunci cum se explica logosul divin sau mişcarea din ea(materie)? ".şi Duhul lui Dumnezeu se mișca pe deasupra apelor" (Geneza 1:1-2)

Oamenii orbi din nastere au vise?
Știința: Se pare că da.
Creierul uman ar putea aprinde un bec?
Știința: Mda.
Lumina se mișcă? Bu-hu-hu! fantomee.
Știința: Biblia spune ca da, dar am aflat și noi de curând.
Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?
Știința: ×_×
Întrebări grele pentru oameni ușori. = "i-a suflat în nări suflare de viață"
Las și eu aici cugetarea asta, poate vă treziți din "somnul cel de moarte" ×_×
"Dumnezeu este o şoaptă a Universului pe care s-ar putea s-o auziţi, dacă terminaţi odată cu gălăgia aia!"

Răspuns Câştigător
| CataCatalin994 a răspuns:

Cand esti prost este ca atunci cand esti mort, nu te doare pe tine, ii doare pe cei de langa tine.

133 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Stai așa, tu ai înțeles că am zis că "Isus facea păcat"? Lol, eu nu am zis asta..Eu am zis doar că era un om mai puțin înțelept, sau mai bine zis "neștiutor" de multe lucruri.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea ta e de genul: "stiinta e o prostie inutila fara valoare, religia e adevarul suprem cre iti da tot ce ai nevoie" Raspunsul meu e: religia e o fantezie care suplineste lipsa cunoasterii reale, o fantezie care nu e buna la nimic. Stiinta e singura care te ajuta. Religia e o amagire. Daca citesti biblia o faci ca sa iti pierzi timpul cu povesti ca nu obtii nici un rezultat. Nu vei sti nici macar sa dai cu sapa, cu toata biblia citita de la un capat la altul. Biblia e o poveste, o amagire care iti manaca timpul si viata pe care o ai, ca alta n-ai sa vezi de la Dz-ul cel inventat, atotputernic si invizibil care de tare ce te iubeste te lasa sa mori si dupa aceea ai moartea vesnica asigurata. Nu are sens sa compari fanteziile primitive cu stiinta. Daca e asa de buna biblia, poti renunta la tot si ramai cu biblia si cu minunile din ea. Vei vedea ca nu ai nimic, decat o poveste falsa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Mă doare capul cu tine. Unde am zis eu că știința nu are loc de religie? Are și ea rolul ei, dar la întrebările acelea știința e pe lângă.De ce? Fiindcă nu operează pe partea asta de spirit/duh/mișcare. Singura dată când a operat știinta pe partea asta de spirit a fost atunci când a descoperit că "lumina se mișcă" asta când biblia a făcut afirmatia asta de 2000 de ani. Ești întreg la minte?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

"Nu are sens sa compari fanteziile primitive cu stiinta."

Cum adică nu are sens?

Dacă știința e de acord cu biblia, nu are sens pentru tine?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Las și eu aici cugetarea asta, poate vă treziți din "somnul cel de moarte" ×_×
"Dumnezeu este o şoaptă a Universului pe care s-ar putea s-o auziţi, dacă terminaţi odată cu gălăgia aia!"

"Copile", singurul meu somn este cel de frumuseste de la ora 00 la 09.
Esti de un imbecilism penibil sa "pui punctul pe i" cu o astfel de replica in special pentru ca te favorizeaza pe tine.
Ai cumva vreo certitudine ca eu ma aflu intr-un minunat "somn de moarte"?
O spui subiectiv, pentru ca tu esti dincolo de gard, iar d-acolo numai popa te sustine; nu mai face atat exces de filosofie infantila daca tu nici macar nu detii ratiune obiectiva pentru ca apoi sa vii ca un "mare" luminator sa ne "trezesti dintr-un somn mirobolant de moarte". Moartea asta este subiectiva si aplicabila numai pentru tine, ca vezi non-crestini drept fiinte sub-umane, care nu cunosc "adevarul" tau, ai?

"dar la întrebările acelea știința e pe lângă.De ce? Fiindcă nu operează pe partea asta de spirit/duh/mișcare"
Sa-nteleg ca pe tine nu te trasneste deloc prin capul ala ca poate exista motive pentru care "stiinta e pe langa"... mai exact ca... nu exista spirit, duh, "miscare", samd, simplu spus.
Stiinta este reala, caci poate fi practicata, iar rezultatele sunt palpabile, in timp ce nu ai nicio dovada ca extista ceea ce numesti tu "spirit", nu il poti practica, iar rezultatele nu sunt palpabile.
Ca sa nu fiu nesimtit ne-zicandu-ti si de ce: "sufletul" prin senzatie este reprezentata de actul cognitiv constient in prezenta stimulilor. Nu ingerasi in zona inimii, nu "materie inexplicabila" undeva in zona gatului, doar senzatie derivata din constiinta si cognitie in termeni de activitate sociala.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca cineva imi spune ca dupa ce mor ma face cel mai tare din parcare, normal ca acel cineva e un mincinos si eu un individ fara minte daca il cred. Stiinta nu e de acord cu biblia pentru ca nu are cu ce sa fie de a cord. Stiinta inseamna lucruri care se verifica, iar biblia e o poveste falsa scrisa de oameni pentru oameni creduli care nu se obosesc sa vada adevarul care ii inconjoara si prefera adevarul din poveste ca le da stisfactie si impresia ca sunt ceva deosebit, o creatie divina si ca daca vor crede in poveste si vor mai practica si cateva ritualuri primitive vor primi viata vesnica infinita ca dupa mintea lor, atat face o viata infinita, credinta in povesti inventate si cateva ritualuri primitive.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spiritul asta e doar fantezia din biblie, ca in realitate nu se vede nici un spirit. Ai murit, ai terminat cu toate. Cu cati morti ai mai vorbit de cand au murit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

S-a trezit mormântul din mormânt?
Ieși pe ușa din spate băiatu' meu, ai greșit
portița.
Lumina se mișcă, aia nu stă, aia nu e materie, aia e duh. Sau ești atât de neghiob să crezi că lumina e materie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Algo, aberezi. lumina se mișcă!

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Lmfao rolling on the floor
Ce se misca, draga? raza de lumina pur teoretica, fotonul ca particula sau fotonul ca unda electromagnetica? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Refuz sa continui o discutie cu un fanatic religios care scrie eratic "lumina=duh" si ataca cu o mentalitate mai ceva decat a unui plod de gradinita...

Mult succes in viata, ce sa zic, spera sa nu dai de oameni cu ratiune, ca nu merita sa fie oripilati de un fanatic religios ca tine, cu 0 demnitate si un atroce temperament de gradi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

E vorba de energie, limbric. Energia la tine = materie ...culcă-te că îți e somn.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Algo098):

Lasa-l in pace, fanaticul e fanatic, iar daca nu obtii satisfactia transmiterii unei informatii veridice, pur si simplu pierzi desinenta realitatii: nebunul ne considera sub-fiinte, aka "adormiti in somn de moarte", tu chiar crezi ca mai exista sens in dezbaterea unei polemici atat de impertinent infipta in societate si asta fara repercusiuni pe plan psihic?! Nu de alta, dac creierul tau poate mai mult si mai bine altundeva, nu aici, nu acum, nu cu fanatici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Să îmi spui când te trezești că lumina este materiewinking

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treaba am eu cu lumina cand citesc carti cu povesti care nu au legatura cu realitatea? Cand astept viata vesnica ca rasplata pentru cateva ritualuri primitive, stropiri cu apa, cantece si poezii, pentru credinta in povesti nu mai am nici o treaba cu lumina. Se reduce totul la nestiinta, lipsa de ratiune si primitivism.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Lmfao, gradinito.
Nu discut cu tine relativitatea generala, si cu atat mai putin relativitatea speciala, ca nu te duce că'pșoru'... sau, ma rog, mi-e lene sa-ti scriu tie, fiind constient ca pe tine de va durea fix in c*r... pentru ca toti cre(s)tinii resimt la fel

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Și tu crezi că prăpăditul ăla că lumina e materie?

| Algo098 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asa este, e pierdere de timp happy fara nici o indoiala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Vezi lumina când se mișcă, așa-i? Ești și tu paranormal cum suntem noi credincioșii.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Singurul prapadit de aici esti tu, un fanatic, sustinand absurditati ilogice despre relativitatea generala/speciala si prea putin relevante in contextul dat.

Dar fie, materia nu este energie, lumina nu este energie iar lumina=duh, spirit si ce mai indrugai tu p-aici.
Esti prea penibil sa sustii o conversatie rationala, iar defectul tau este, vizibil, ca tu nu esti capabil sa realizezi asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Păi ori e materie ori e materie+energie, decide-te odata.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi man si invata realtivitatea generala si realtivitatea speciala, de ce sa stau eu sa-ti fac temele? Tu vrei raapunsuri, nu eu.
Eu ti-am spus scurt: lumina este departe de contextul dat de tine, tot ce faci acum e sa aberezi eratic si fara fundament coerent de context.

Mai ai altceva de comentat? Alte injurii cu fond inventat? Alte atacuri impertinente?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Dacă nu separi cele două materia de energie ești paralel cu ce zic eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Asta e materie : https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Materie

Asta e energie: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Energie

Pricepi?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Loooll energia ta este energie electrica man rolling on the floor
Se explica. Am crezut ca vorbesti de energia moleculara... adica de particula... dar tu imi dai link catre wiki cu energie electrica rolling on the floor

Si sa ma astept la coerenta din partea ta? Tu nici macar nu esti capabil sa asimilezi din informatii citite, dar altminteri de energia moleculara, care includea relativitatea generala/speciala de care am mentionat.

Ce sa pricep? Ca tu nu esti capabil sa mentii o conversatie rationala? Ca tu nu esti capabil sa fii coerent intre ceea ce crezi ca stii si ceea ce citesti? Ca tu nici macar nu ai habar de relativism? De energie moleculara? De entropie? De subiectul propus?

Sfatul meu: termina ca esti depasit, electricitatea este una, energia (moleculara) este alta. Cea din urma era subiectul tau de dicutie, nu energia electrica rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

Data viitoare nu te mai face de ras in fata celor care stiu ce vorbescwinking tongue laughing rolling on the floor

Esti mai dobitoc decat ma asteptamrolling on the floor
Sau... trebuia mai bine sa m-astept.
Tu n-ai absolut nicio tangenta cu relativitatea, tu esti doar prost si te dai cu c*ru' de pamant in fata noastra ca tu ai impresia ca stii ceva.
Inca o sub-fiinta care, uite, isi manifesta cretinatatea mentala pe TPU rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Crezi ca daca ma ignori, ai castigat ceva?
Ai admis: te depaseste relativitatea si nici macar n-ai habar la ce te referi. Ai pierdut "lupta" demult, copile. Facultatile tale mintale nu se compara cu ale unui schizofrenic sau ale unui psihopat.
Esti doar o trista, pierduta, dezolanta halca de carne in stop cerebral si nimic mai mult.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu tine, poti sa-mi amintesti cum am ajuns la subiectul asta? Parca ma contraziceai in legatura cu ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Ai au zuzit de sarcina electrică, mortule?

Ia cu lăptic : https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Sarcin%C4%83_electric%C4%83

Cât despre energia moleculară
Ia cu biscuiți :
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Molecul%C4%83
P.S. Moleculele se află într-o continuă mișcare.
Întoarce-te în mormânt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Nu m-am făcut deloc de râs.Sau poate vorbești despre tine când ai zis că energia moleculară/electrică este materie? Ai dat cu mucii în fasole.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

"Nu stagnezi atunci cand nu cunosti un anumit lucru, stagnezi atunci cand cunosti lucrurile dar nu cauti sa cunosti mai mult, adica atunci cand crezi ca tu stii destule. "
Stagnezi atunci când nu cunoști un lucru și nu stagnezi când cunoști acel lucru și cauți să cunoști mai mult

Isus n-a stagnat pana la 30 de ani, El a crescut in duh si in statura."

El a stagnat în sens că nu a început să prorpovăduiască Evanghelia fară a fi pregătit din toate punctele de vedere.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si tocmai pregatirea asta inseamna ca nu a stagnat:
A fost mai putin pregatit iar apoi a devenit pregatit, n-a stat pe loc. Nu s-a oprit la ce cunostea la 12 ani cand a propovaduit in templu. Stiu ca ma-ntelegi, cred ca intrebuintezi termenul de "a stagna" unui alt context. In fine, pana la urma suntem oricum de acord.