| anonim_4396 a întrebat:

Biblia-si-stiinta—Daca suntem doar materie, atunci cum se explica logosul divin sau mişcarea din ea(materie)? ".şi Duhul lui Dumnezeu se mișca pe deasupra apelor" (Geneza 1:1-2)

Oamenii orbi din nastere au vise?
Știința: Se pare că da.
Creierul uman ar putea aprinde un bec?
Știința: Mda.
Lumina se mișcă? Bu-hu-hu! fantomee.
Știința: Biblia spune ca da, dar am aflat și noi de curând.
Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?
Știința: ×_×
Întrebări grele pentru oameni ușori. = "i-a suflat în nări suflare de viață"
Las și eu aici cugetarea asta, poate vă treziți din "somnul cel de moarte" ×_×
"Dumnezeu este o şoaptă a Universului pe care s-ar putea s-o auziţi, dacă terminaţi odată cu gălăgia aia!"

Răspuns Câştigător
| CataCatalin994 a răspuns:

Cand esti prost este ca atunci cand esti mort, nu te doare pe tine, ii doare pe cei de langa tine.

133 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danut):

Am inteles, biblia stia de internet. Loool. Cate de mult va imbecilizeaza pe unii religia asta. Da na, fiecate cat poate gandi singur.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Pentru tine imbecil este cineva care nu este redus la minte ca tine, OK, am inteles.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danut):

Prietene....nu am sa uit niciodata cand ai zis ca fete alea se la Caracal au murit pentru ca nu s au rugat la dumenezeul rau. Atunci a fost momentul cand am realizat cat de jegos poți fi si cat te a tâmpit religia. De altfel esti cel mai bolnav din comunitatea asta. Te a tampit grav religia.

| LPCTSTR a răspuns (pentru danut):

Ce dracu spui tu acolo e pe langa subiect.
Tu nu vezi cand obsedatul spune ca lumina(fotonii)=duh? Ca energia nu e materie?
El da niste linkuri tampite despre electricitate si materie si zice "acum 20 ore | memoSS a răspuns (pentru CookieDog):
E vorba de energie, limbric. Energia la tine = materie ...culcă-te că îți e somn."
Si sa ma astept de la el la cunostinte din relativitatea generala/speciala?
Sa ma astept la un dialog elevat din partea lui cand nici n-are habar la ce se refera?

Te simti jignit, sau, ma rog, chipurile eu v-am jignit pe voi... sau asa va simtiti toti crestinii cand dati de CookieDog ateul? rolling on the floor

In al doilea rand, nici nu este nevoie de o pregatire, ca n-ar fi indeajuns un stereotip imbecil incurcat in mentalitatea romaneasca, ca daca-ti spun peripetiile mele cu barbosul, cat am indurat in copilarie rugandu-ma la "ă'l de sus" sa faca o "minune" si pana la urma am ramas numai cu rugaciunile si sechelele vizibile astazi.
"Dzeu nu uita de noi, Dzeu uita sa-si aminteasca de noi" zicea cineva si uite ca nu-i dau mai multa dreptate decat tie.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Evident prietene ca tu mi-ai atribuit merite pe care nu le am si mai faci confuzie din cand in cand dar oamenii asa inteligenti ca tine isi pot permite sa inteleaga ce vor ei. Reciteste mesjul meu invocat de tine, poate depasesti ridicolul.

| danut a răspuns (pentru LPCTSTR):

"Tu nu vezi cand obsedatul spune ca lumina(fotonii)=duh? Ca energia nu e materie?"
Unde am spus eu cele invocate de tine, faci des asemenea confuzii? lecitina este ideala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DookyDog, ești penibil omule :)))
Lasă aia cu energie=duh că nu o pricepi tu prin filtrul credinței, tu o pricepi prin filtrul unor ecuații matematice, formule (mișcarea continua/neîntreruptă a unor particule)

Hai să facem lumină ca e prea mult întuneric aici.Morminele au nevoie fe lumina în mormânt!
"De obicei, materia și energia se găsesc împreună, astfel că poate fi dificil să se facă distincția între ele"

1. Energia+materia coexista împreună, ele sunt separate prin faptul că sunt doua naturi diferite.(ex trup-duh)
2.De ce lumina nu e materie.Aici jos link pentru mormintele din mormânt:
https://www.greelane.com/......er-608352/

De ce lumină și căldură nu sunt materie:
Universul este format atât materie și energie. De conservare Legile statului că valoarea totală a materiei, plus de energie sunt constante într - o reacție, dar materia și energia se pot schimba forme. Materia include tot ce are în masă. Energia descrie capacitatea de a face munca. În timp ce materia poate avea energie, ele sunt diferite unele de altele.
O modalitate ușoară de a spune materie și energie în afară este să te întrebi dacă ceea ce observi are masa. Dacă nu, este energie! Exemplele de energie includ orice parte a spectrului electromagnetic, care include lumina vizibilă, infraroșii, ultraviolete, cu raze X, cuptoare cu microunde, radio și raze gamma. Alte forme de energie sunt de căldură (care pot fi considerate radiații infraroșii), sunet, energia potențială și energia cinetică.
Un alt mod de a distinge între materie și energie este de a întreba dacă ceva ocupă spațiu. Materia ocupă spațiu. Puteți pune-l într-un recipient. In timp ce gaze, lichide, solide și ocupă spațiu, lumină și căldură nu.

De obicei, materia și energia se găsesc împreună, astfel că poate fi dificil să se facă distincția între ele. De exemplu, o flacără constă din materia sub formă de gaze ionizate și particule și energie sub formă de lumină și căldură. Puteți observa lumină și căldură, dar nu le poate cântări pe orice scară.

Întoarceti-va în mormânt morminte văruite ce sunteți :)))

| LPCTSTR a răspuns:

Man, vad ca te arunci cu capul in groapa cu senzatia ca eu te tin de mana, lucru care imi denatureaza sentimentul ca posezi ratiunea pe care te tot abtii sa o mentionezi; nu-ti raspund cu injurii si cu ironii metafizice de genul "mormant"&bullshit caci nu cad in mintea plozilor cu aere de filosofi, iar apoi sa continui ciclul imbecilismului cu mine facand exces de zel scriindu-ti formulari elevate pe care nici in viata a 2-a nu le vei intelege.
Poate este vina mea ca nu stiu sa ma exprim copiilor, sau poate este vina parintilor tai nu te-au introdus unor termeni specifici, in orice caz, fie cum zici tu, idiot sa fiu eu ca "ma dau" prof de fizica "avansata" rolling on the floor

In nenumarate randuri am observat ca nu esti capabil mentii o conversatie fara sa sustii aberatii cretine, sau sa ramai pe subiect, nu numai cu mine, ci cu toti care te contrazic. Data viitoare cand postezi in categoria asta, asigura-te ca vorbesti numai pentru cre(s)tinii ca tine, fara sa faci aluzie la realitatea si stilul de vitata al celorlalti non-cre(s)tini: exemplu "somnul cel de moarte" pronuntat ironic la adresa noastra, lucru pentru care m-am abtinut de mult sa-ti spun un mare si cuvenit "HAI SICTIR!".
Altfel, nu voi mai sta prin comentarii cu tine, voi raporta direct intrebarea si pe tine pentru limbaj inadecvat.

Conversatia asta se opreste aici, mi-au ajuns injuriile nefondate si aberatiile tale spumante (de turbare), ilogice si prost formulate.

Apropo: m-am abtinut sa te reclam administratiei pentru limbajul inadecvat categoriei, ironic, "religie", unde, chipurile, gasim persoanele numite "crestini", dar care manifesta, inexplicabil, niste temperamente absolut hdioase.
Continua asa si risti sa ti se inchida contul daca nu esti capabil sa stai departe de usa cortului.

Mi-ai dat ignor ca sa scapi de mine, ai sters intrebarea, iar acum profiti de faptul ca pot comenta, de vreme ce intrebarea nu mai este atribuita contului tau; apoi imi dai o cerere pentru stop ignor, lucu care m-a făcut sa ma intreb de ce, stiind ca natura ta primala va recurge la si mai multe injurii. Pana la urma tot aceleasi aberatii impertinente si tot aceleasi scuze si injurii... Nu te mai plictisesti?
Faceai un bine tuturor daca nu stergeai intrebarea, macar asa nu ajungeam sa fiu injurat de un individ atat de josnic precum tine.

Tu ai venit aici sa-ti fie aprobate ideile sectante, nu sa discuti, pacat ca mi-am dat seama de asta mult, mult prea tarziu.

O zi minunata sa ai, aproape la fel de minunata ca si mentalitatea ta atroce.

| doctorandus a răspuns (pentru Algo098):

Te inseli: ideea ca zeii iti pot oferi ce-ti doresti se numeste magie, nu religie.

Religia te invata sa fii multumit cu ce ai, nu ca poti indupleca zeii sa-ti dea ce nu ai.

| Algo098 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu vad ca religia abunda de promisiuni si amenintari false, ca daca nu erau promisiunile mincinoase, nu mai adera nimeni la nici o religie

| Algo098 a răspuns (pentru doctorandus):

De asta sunt rugaciunile pentru induplecarea zeilor si toate ritualurile primitive si fara sens din religie.

| LPCTSTR a răspuns:

DookieDog sa fie, plodane, poceste-mi usernameul cat vrei, daca doar la atat te duce capul.
Recurgi la pocire doar pentru ca esti un plod frigid si cu sentimentul ca este atacat de realitate, sau doar un plod fanatic care se da filosof metafizic pe TPU? In orice caz, recursul tau imi denota un caracter specific plozilor de generala, cand numai gura e de ei si tot ce pot sa faca este urle, caci exista cineva cu cap care le face creierul sa "dea crash". Viceversa este posibil, si mie aburelile tale imi dau BSOD creierului, insa eu nu recurg la gesturi prostesti ca tine.

De asta nici nu mai e nevoie sa continuam, esti doar un fanatic de varsta frageda, plictisit si suprasolicitat in fata realitatii.

| mastadont a răspuns:

Oamenii orbi din naștere au vise?
Normal că au, visele sunt generate de mintea ta și nu țin cont de câte simțuri ai. Am cunoscut un om care era și orb și surd din naștere și avea vise. Tu dacă ții ochii închiși nu îți dai seama că ești treaz sau dormi? Nu ai nevoie de vedere ca să știi că ești treaz, doar crezi că ai. Văzul ne transmite majoritatea informațiilor, aproximativ 80% din informații le primim prin văz și de aceea tindem să percepem văzul ca fiind singurul simț de care avem nevoie însă este fals. Punem atâta preț pe acest simț încât uităm că mai avem și altele care sunt la fel de importante și din care putem afla mult mai multe informații.