| anonim_4396 a întrebat:

"Binele" unifica iar "raul" dezbina sau disperseaza. In univers predomina binele sau fortele de coeziune: forta gravitationala si nucleara tare care sunt mai puternice decat forta nucleara slaba si electromagnetica?

4 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Tu ce crezi ca predomina?
"Unificarea" sau "dispersarea", din moment ce universul creste accelerat?
Ai auzit de "expansiune"?
E termenul ignorat de incultii care tipa ca "universul este infinit", cand el se afla de vreo 13.7 mld. ani in plin proces de dispersie.
Mai vezi ce e si cu dark energy, si o sa realizezi ca in univers predomina "Raul", "Negrul" si "Uratul".
Evident, si Pittsburgh Steelers. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Depinde cum privesti. Daca expansiunea asta nu ar fi controlata de gravitatie si forta nucleara tare noi nu am mai fi existat si totul s-ar fi dispersat sau dezintegrat complet. Gaurile negre supermasive din centrele galaxiilor mentin integritatea sau coeziunea galaxiilor iar surplusul de materie sau masa ( radiatiile electromagnetice ) produs in stele este "consumat" s-au transformat de gaurile negre in energie statica potentiala imateriala precum cea prezenta in spatiul intergalactic. Deci expansiunea asta e totusi controlata. Isaia 40. Dumnezeu "întinde cerul ( universul ) ca un văl uşor şi îl desface ca un cort de locuit." "Cel ce scoate oştirea lor ( stelele galaxiile gaurile negre ) cu număr şi pe toate pe nume le cheamă! Celui Atotputernic şi cu mare vârtute nici una nu-I scapă!"

| ionut5039 a răspuns:

Consider ca prima actiune cu fortele de coeziune este mai corecta deoarece a doua mi se pare mai slaba Este slaba cum ai spus si faptul ca electromagnetismul este fenomenul in care un conductor este străbătut de curent electric si produce camp rlectromagnetic si ca răspuns la bine si rau binele este superior pentru ca lumina un semn al binelui este energie pura iar întunericul are nevoie de materie ca sa existe iar daca lumina este prea puternica distruge întunericul. Deci întunericul exista deoarece lumina îi permite pana când hotaraste sa il înfrunte si distruge iar oameni sunt un exemplu bun pot anihila întunericul, raul daca sunt mai buni mai luminosi decât el.

| anonim_4396 explică (pentru ionut5039):

Dumnezeu este stapanul intunericului si al luminii. Dumnezeu locuieste in intuneric si din intuneric a facut lumina. Putem pune forta electromagnetica de partea "binelui" insa lumina si intunericul sunt de la dumnezeu amandoua.

Iov 38. "Care drum duce la palatul luminii şi care este locul întunericului ca să ştii să-l călăuzeşti în cuprinsul lui şi să poţi să nimereşti potecile care duc la el acasă?" "Poţi tu să legi cataramele Pleiadelor sau să deznozi lanţurile Orionului?
Poţi tu să scoţi la vreme cununa Zodiacului şi vei fi tu cârmaci Carului Mare şi stelelor lui?" "Cunoşti tu legile cerului şi poţi tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?"

Din punct de vedere biblic putem spune ca dumnezeu este sursa luminii si intunericului. Deci intunericul nu e ceva rau in acceptiunea lui dumnezeu pentru ca el stapaneste si asupra intunericului. Insa pe om l-a facut sa fie dependent de lumina. Dumnezeu nu are nevoie de lumina ca sa vada. Dumnezeu a facut intunericul ca o plaga pentru faraon. Dumnezeu locuieste in intuneric.

Noi ca oameni asociem imediat intunericul cu lipsa cunoasterii insa pentru dumnezeu nu exista nimic ascuns. Dumnezeu poate vedea si in intuneric. Dumnezeu poate vedea sau citi gandurile omului si le poate controla ( in asa masura incat sa nu anuleze libertatea de alegere a omului ) si pentru asta nu are nevoie de lumina precum un chirurg care trebuie mai intai sa deschida sa disece pentru a putea vedea ceva. Totusi investigatiile imagistice cu lumina sau fotoni X permit observarea interiorului corpului uman.

Dumnezeu controleaza gandirea omului in sensul in care omul doreste. Daca omul doreste binele atunci dumnezeu ii da si mai multa orientare sau coordonare spre ganduri bune. Diavolul actioneaza asemanator insa in sens opus vointei lui dumnezeu: il lasa pe om sa aleaga in timp ce ii strecoara indoiala apoi cand omul alege sa gandeasca raul sau gandeste spre rau atunci diavolul ii da doar niste impulsuri pentru a merge mai departe spre si mai mult rau. Nu cumva ati observat cand aparand ganduri rele prin libera gandire si apoi cand va ganditi prea mult negativ sau rau atunci gandurile rele pun stapanire pe voi si nu le mai puteti controla datorita unei forte de nestapanit? Aceasta forta e de la diavol si de la pacatul sau imperfectiunea care este in noi. Si eu am experimentat astfel de trairi la fel ca orice om.