| anonim_4396 a întrebat:

Biserica Ortodoxa Romana de Stil Vechi / Biserica Ortodoxa Romana de Stil Nou... Care-i "buna"? ( acum sa vezi circ).

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nici una !

| miradoniz a răspuns:

hee hee Toți cei care îl iubesc pe Iisus sunt "buni", evidenthee hee Domnul nu lasă baltă pe nimeni!

| Minks a răspuns:

Ai uitat de varianta a 3-a, si anume "nici una"

| bendis92 a răspuns:

Cea care iti place ca obiceiuri si ideologie. sincer nu prea le poti comparawinking

| cryssu2008 a răspuns:

"Ruptura" dintre cele doua stiluri a fost in 1923 cand s-a facut un sinod la Constantinopol, din reprezentantii tuturor bisericilor ortodoxe. Stilul vechi ( dupa calendarul iulian) ramanea in urma la 300 de ani cu o zi si cu o noapte. Astfel Biserica Ortodoxa este impartita in doua. Stil nou si stil vechi. Printre Bisericile care au ramas pe stil vechi putem aminti, Biserica Rusa, Biserica Ierusalimului, s.a. In schimb cei de stil vechi din Romania ( mitropolia de la slatioara) nu sunt recunoscuti de Patriarhia Ierusalimului, si nici de Patriarhia Ecumenica de la Constantinopol deoarece nu au facut ascultare de Patriarhia Romana.

| BebeStrumf a răspuns:

Sa nu difere la ritualuri...Dar ambele au scopul de a atrage oamenii la credinta.

| ButterflyWings a răspuns:

Tu pentru ''circ'' pui intrebari?
Edit :Singura diferenta e ca la schimbarea calendarului una a ramas dupa vechiul calendar,stil vechi >calendar iulian iar cealalta a adaptat calendarul gregorian >stil nou.
Cand ai intrebat care e mai ''buna''te gandeai la o ciorba?
Nu numai in Romania intalnim cele doua stiluri ci si in Rusia,Grecia,Serbia, Albania, Bulgaria si altele...deci ca sa fiu in acelasi ton cu tine te-as putea intreba...ce e mai bun/a? ziua sau noaptea? soarele sau luna? strugurii sau portocalele?

| ButterflyWings a răspuns:

E ok atunci AllexAk, impresia mea a fost ca vrei sa incingi spiritele pe aici...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ButterflyWings, nu...dar ma astept si la asa ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ButterflyWings, stiu si eu care-i treaba cu acest "stil".
1.Am vrut sa vad ce cred altii despre asta.
2. Daca te uiti bine la categoria - Religie > ai sa vezi ca majoritatea conversatiilor au iesit cu "CIRC'. Ex:"aia este buna. ba nuuu, Dumnezeu exista, ba nu exista...etc...etc".
3.Sanatate!