| Avr a întrebat:

Buna ziua!
Am o intrebare,daca un baiat este crestin ortodox pe stil vechi impreuna cu o fata ortodoxa pe stil nou, pot sa faca nunta la biserica pe stilul vechi?
As dori mai multe detalii, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Din câte știu, nu există diferențe dogmatice între Biserică ortodoxă pe stil nou și Biserica ortodoxă pe stil vechi, diferența constând doar în calendar (Biserica ortodoxă pe stil nou a adoptat calendarul gregorian în 1920, dar anumiți diaconi, preoți și episcopi au considerat noul calendar ca fiind nepotrivit pentru ortodoxie, provocând o schismă în sânul ortodoxiei, atât la noi cât și în alte țări, mai ales Grecia), deci nu cred că e o problemă.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot acolo unde decid ei înpreună cu familiile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba un preot crestin-ortodox.