| RR2000 a întrebat:

Bunã! Se poate casatori un barbat baptist cu o femeie penticostala la o Biserica baptista?

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Doar daca acel cuplu cade de acord, iar pastorul baptist de la acea biserica (sau cine e acolo mai autoritar) e de acord. Am observat ca se cam practica interconfesionalismul la intrunirile baptiste, din spusele bunicii mele, care e penticostala si, neavand biserica penticostala in sat, merge la baptisti, unde e privita ca o sora baptista. La fel, vin pastori penticostali sa tina discursuri la intrunirile baptiste, deci nu cred ca o sa fie prea mare problema.

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da,eu și soțul meu am fost exact in această situație.

| RR2000 explică (pentru ania):

Necesita convertirea, sau se poate face nunta chiar daca ea e la penticostali si eu la baptisti?

| AC4S4 a răspuns:

Ceremoniile de casatorie la baptisti si penticostali nu sunt diferite. Nu cred ca va fi nici o problema.