| RR2000 a întrebat:

Daca vrea sa se casatoreasca un barbat baptist cu o femeie penticostala trebuie sa se converteasca careva sau se poate face nunta si asa?

8 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Microbul numit religie candva va trebui sa dispara daca vrem sa evoluam cu adevarat.

| VelaJohnny a răspuns:

Nunta poate avea loc fara cununie religioasa happy poate fi de ajuns doar civila. Totusi, stiu ca e importanta pentru cei religiosi. Intreaba pastorul bisericii unde vrei sa fie oficiata cununia religioasa. Nu te panica ca nu vor fi de acord, si baptistii, si penticostalii, tot pocaiti se eticheteaza, astfel ca nu se prea face diferenta intre unii si ceilalti. Bunica e penticostala si de ani buni merge la baptisti la adunare, si o privesc ca pe o sora baptista cu ei. La fel, pastori penticostali tin cuvantari la baptisti din spusele bunicii. Avand in vedere faptul ca se practica interconfesionalismul, nu cred ca vor fi probleme.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru VelaJohnny):

Cred că taică-miu de cunoaște laughing
La ce biserică mergi?

| VelaJohnny a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Mă intrebi pe mine sau pe utilizatorul care a pus intrebarea? Daca pe utilizator, vad relevanta, daca pe mine, am nevoie de niste explicatii in plus laughing.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru VelaJohnny):

La tine, la tine laughing
Mi se pare cunoscuta poza happy
Ii stii pe fratii de la Mizil?

| VelaJohnny a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Eu sunt martor al lui Iehova. Congregatia de care apartin e Caransebes happy.Nu cred sa am cunostinte acolo. In Ploiesti da, cunosc o familie.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru VelaJohnny):

A, ok atunci

| MeForeverAlone a răspuns:

Nu e nevoie, se poate face nunta și așa, doar că trebuie să alegeți în ce biserică o să vă căsătoriți, în cea penticostală sau în cea baptistă.