| ___TL5G a întrebat:

Bună, acum 2nopți am avut un vis foarte ciudat,am căutat și pe semnificația viselor, dar n-am găsit nimic.In urmă cu 3luni mi-a murit bunica,și,în sufrageria casei am pus un portret cu ea, un tablou.Trec direct la subiect, eram in vis,și conștientizam că eram Intr-un vis dar eu tot incercam să mă lovesc ca -să mă trezesc,și dintr-o dată mă uitam la tabloul bunicii și văd că ea tot se schimba și căpăta alte trăsaturi de exemplu că niște filtre care se schimbă incontinuu.Nu vreau să exagerez dar am avut un vis in care mi-a zis că după ce mori nu mai există probleme,și la două zile după ziua mea mi-a apărut în vis,într-un tunel negru,fără fund,unde am văzut-o așa tristă, unde mi-a zis la mulți ani. După 6săptamâni nu prea am mai visat-o. Aștept un răspuns politicos.Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Visele nu au nicio legatura cu realitatea.
totul incepe in legatura cu visele tale despre bunica ca avand legatura directa cu ce ai spus aici " In urmă cu 3luni mi-a murit bunica", fiindca te-a afectat pierderea ei, acum o visezi ceva mai des si crezi ca visele iti spun ceva, nu iti spun visele nimic! Nu este ca si cum in vis s-ar releva o legatura cu o alta lume, desi asa am fi tentati sa credem...
Este doar o chestie afectiva, de aceea o visezi.

| ___TL5G explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc frumos, pentru răspuns dar înainte să moară cu 3 zile, cineva din familia mea a visat că s-a distrus casa noastră. După ce a murit tot căutam ceva despre suflet, și mi-a apărut că dacă visezi că o casă se prăpădește cineva din familia ta va muri

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Când te gândești la cineva, este și normal să-l visezi.
Există deci o legătură între starea de conștiență și subconștiență.
Cu visele este ca și cu mâncarea: când o consumi te bucuri de ea; dar în timpul digestiei nici prin cap nu-ți trece ce se întâmplă în organism -n-ai nicio putere asupra digestiei. Ea continuă până când epuizează tot ce i s-a dat stomacului.
"Visele se nasc din mulțimea grijilor" spune Biblia. Pot fi dorințe, doruri, frământări sau gânduri pur și simplu. Tot ce intră în creier cat suntem conștienți, acesta procesează totul în starea de somn, de subconștient. Crezi că ești treaz, dar de fapt visezi că ești treaz; de aceea nu există putere în vis.
În timpul somnului, creierul procesează toată informația de peste zi; și nu este puțină. Dar se oprește la una. Și după cum nu înțelegi și nu poți să controlezi digestia alimentelor, tot așa nici în starea de subconștient nu prea poți să controlezi lucrurile.
Dacă un vis este de la Dumnezeu, atunci nu mai poate exista niciun dubiu. Când un om primește un vis de la Dumnezeu, atunci omul este perfect conștient și sigur că visul a fost de la Dumnezeu, și nu va mai întreba pe nimeni de unde a venit visul lui.
Tu deci nu ai de ce să te îngrijorezi.
De asemenea, visele, somnul, odihna, sunt influențate foarte mult și de masa de seară.