| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

Buna am 17 ani si am pacatuit in sambata de buna vestire. Iar in weekend ma voi duce la marturisit. Daca ii spun parintelui acest pacat, el nu va spune mai departe parintilor mei asa e? Adica orice vorbesc eu cu parintele ramane doar intre mine si el. Multumesc dau funda la cel mai explicit raspuns!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marturiseste-ti pacatul fara frica, deoarece preotul nu are voie sa divulge Taina Spovedaniei! Ar fi caterisit, adica depus din treapta slujirii preotesti.
Spovedania este o Taina, nu doar pentru ca Dumnezeu iarta in chip nevazut, tainic, prin preot sau prin episcop pacatele oamenilor, dar si fiindca este secreta. Preotul nu are voie sa divulge secretul spovedaniei nici daca i-ar fi viata in primedie.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! Asta am vrut sa aflu daca el va spune ceva la parinti. Duhovnicul meu este undeva la manastire. Si daca tot merg acum la spovedanie ca este post si vine saptamana mare ar trebui sa ii spun pacatul pe care l-am facut. Asta am vrut sa aflu daca ii spun si din cauza ca este destul de grav pacatul daca parintele va spune mai departe mamei mele. multumesc!

| RAY a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Ce pacate ai facut?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu stiu, dar ce pot sa iti spun e sa iti ceri iertare lui Dumnezeu si sa nu mai faci acel pacat.Pentru ca fata de El ai gresit.

| minrest a răspuns:

Vezi sa nu faca infarct parintele cand o sa ii pvestesti ce ai facut. Daca il vezi rosu la fata si gafaind, mai intrerupe povestirea. Daca ai facut sex si e prieten cu parintii tai, o sa le spuna, taina spovedaniei se calca foarte des, pe timpul comunismului multi preoti au divulgat securitatii ce au auzit la spovedanie, dupa cum arata dosarele lor, si slujesc si acum fara probleme.

| minrest a răspuns:

Poate ma insel eu, nu vreau sa te jignesc, dar daca ii spui ca ai facut sex in trei il bagi in pacate grele, cum e el lipsit de sex.

| xerxes1 a răspuns:

Noul Testament este inventat de Saul din Tars.
Marturisirea pacatelor a aparut mult mai tarziu din cauza avantajelor pe care aceasta practica le oferea preotilor.
Iisus a fost un aspirant la tronul Iudeii, pe care a incercat sa-l ia cu forta armelor.
Fazele cu ingeri cu, fiu de zeu, miracole si parabole sunt simple minciuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce rost are sa-ti mai traiesti viata daca devii sclava religiei? Pentru orice "pacat" gata dai fuga sa te plangi la popa, de parca te-ar ajuta el cu ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe bune? Vad ca, crestinismul asta face din ce in ce mai multe victime, daca ar fi s-o iei dupa crestinism, pacatuiesti in fiecare zi, si tu cum crezi in rahatul ala de iehova o sa stai stresata mereu pentru ca "ai pacatuit". Eu zic mai bine sa lasi la o parte toate practicile astea dubioase, impartasania(canibalismul, "Mananca-mi trupul....bea-mi sangele" - isus, daca eu ti-as spune asta ar suna super dubios, nu?), postul(infometarea) si multe alte chestii sumbre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti obtine iertarea pacatelor,daca esti dispusa sa ierti, la randu-ti, greselile confratilor tai.
Asadar, pacatuieste cu incredere si roaga.te sa mai pacatuiasca si altii, sa ai cui ierta!

| RoxanaY a răspuns:

Hai sa-ti spun ceva! In Biblie spune ca pacatele iti sunt iertate doar prin sangele Domnului Isus Hristos care a fost dat pe cruce tocmai pentru iertarea pacatelor noastre, pentru ca noi sa putem avea viata vesnica! Nu parintele sau vreun alt om. Tatal ceresc adica Dumnezeu ne iarta noua pacatele doar, dar doar prin sangele lui Isus. Bineinteles ca trebuie sa fi credincioasa, smerita, trebuie sa-ti regreti pacatele/pacatul pe care l-ai facut.
Uite ce trebuie sa faci:

Trebuie sa ierti si tu pacatele celorlalti daca vrei ca si tie sa ti se ierte. Uite:,, Daca iertati oamenilor greselile lor, si Tatal va va ierta greselile voastre. Dar daca nu iertati oamenilor greselile lor, nici Tatal vostru nu va va ierta greselile voastre."(Matei 6:14, 15)

Trebuie sa tii post, caci doar astfel vei fi iertata, si nu trebuie sa spui ca postesti. Uite:,, Cand postiti, sa nu va luati o infatisare posomorata, ca fatarnicii, care isi slujesc fetele, ca sa se arate oamenilor ca postesc. Adevarat va spun, ca si-au luat rasplata. Ci tu, cand postesti, unge-ti capul si spala-ti fata, ca sa te arati ca postesti nu oamenilor, ci Tatalui tau, care este in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati."(Matei 6:16, 17,18).

Trebuie sa te rogi, dar nu sa te vada lumea, ci roaga-te in ascuns ca sa nu stie dreapta ce face stanga si stanga ce face dreapta si nu bolborosi ceea ce te rogi, caci Domnul stie de ce ai nevoie. Spune rugaciunea din tot sufletul, scurta, dar hotarata si cu credinta si ea va fi ascultata. Uite:,, Cand va rugati sa nu bolborositi aceleasi vorbe, ca paganii, carora li se pare ca, daca spun o multime de vorbe, vor fi ascultati. Sa nu va asemanati cu ei; caci Tatal vostru stie de ce aveti trebuinta, mai inainte ca sa-i cereti voi."(Matei 6:7, 8)

Nu judeca si nu masura caci nu esti in masura sa judeci. Nici tu, nici eu, nici nimeni, decat Dumnezeu. Uite:,, Nu judecati ca sa nu fiti judecati. Caci cu ce judecata judecati, veti fi judecati; si cu ce masura masurati vi se va masura."(Matei 7:1, 2)
Mai sunt multe, dar nu mai enumar. Cred ca stii si tu ce trebuie sa faci.

In alta ordine de idei si in concluzie nu la preot trebuie sa te duci, ci sa te rogi cu credinta acasa la Isus si la Dumnezeu ca sa-ti ierte pacatele.

Sper ca te-am ajutat! Funda?

| civarele a răspuns:

Sa stii ca nu e in stare nici un om pamintean sa ne erte pacatele si n-are nimeni nici o legatura cu pacatele noastre.ce autoritate are el sa ne erte daca si el este pacatos.la Romani 5:12 se spune asa cum printr-un singur om a intrat pacatul in lume si prin pacat moartea, si astfel moartea sa extins la toti oamenii, fiindca toti au pacatuit" rezulta ca nu e nimeni in stare sa ne erte noua ceva inafaara de unicul Dumnezeu, e absurd sa-i spui cuiva ce ai gresit Dumnezeu stie ce facem si cum facem, nimeni n-are nici un drept sa ne reproseze ceva in afara de el.noi doar lui trebuie sa-i marturisim pacatele in rugaciune la Isaia 1:18 este scris" veniti sa indreptam lucrurile intre noi, spune Iehova (Dumnezeu)"daca pacatele voastre vor fi ca stacojiul, vor fi facute albe ca zapada. Daca vor fi rosii ca pinza carmin, vor deveni ca lina" de la noi ce se cere e doar sa le marturisim si sa ne caim sincer lui Dumnezeu nu oamenilor pacatosi la fel ca noi.Doar Dumnezeu ne-a creat doar el e in stare s ane judece el ne cunoaste perfect.