| PringAloe a întrebat:

Duminica putem face dus/baie? Unii spun ca e pacat, altii spun ca ba chiar parintele spune ca nu e pacat, dvs ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ingrijirea corporala nu e pacat!

| SilentRain a răspuns:

Da poți să faci baie, nu te tine nimeni legat și nu cred ca ajungi în iad pentru puțină apă și săpun

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pacat mare, cel mai bine e sa te speli pe cap zilnic citind Biblia.

| Lioana a răspuns:

Cum poate fi pacat faptul ca te speli? Nu mai ascultati toate prostiile pe care le auziti.
Din punct de vedere religios, conform poruncii a 4-a din decalogul lui Moise in ziua a saptea nu trebuie sa muncesti dar baia nu este o munca, este ingrijire personala.

| PringAloe explică (pentru Lioana):

Sunt de acord cu parerile tuturor, va multumesc

| WaterDrop a răspuns:

Nu ai inteles ce a spus parintele.El nu se referea sa nu te speli, ci sa nu faci o baie, adica sa nu o construiesti pentru ca este zi libera iar munca este pacat.De spalat poti sa te speli

| ForeverAlone97 a răspuns:

Ar fi cazul ca omenirea sa mai evolueze si sa nu mai creada in toate idiotenile

| Justme1997 a răspuns:

E pacat sa te duci luni la serviciu/ școală nespălat ca un nesimtit

| wpetterssone a răspuns:

Dacă te referi la punctul de vedere biblic, nu găsesc un aspect referitor la acesta. Dacă tu vei găsi să îmi spui și mie, te rog.
Nu consider a fi păcat a te spăla pe corp, a te îngriji de corpul pe care l-ai primit când te-ai născut.