| vladionut94 a întrebat:

Buna am o intrebare cu referire la Patriarhia Ecumenică de Constantinopol acesta institutie conduce toate biserica ortodoxa din lume sau doar din europa
ps:acesta institutie este la fel ca la vatican de unde conduce papa francisc toata biserica romano catolica

pps:asa este la constatinopol unde conduce Bartolomeu I al Constantinopolului toata biserica ortodoxa din lume sau ceva conduce numa ca nu inteleg i aceias chestie ca la papa francisc sau nu happy dau funda pentru cel mai bun raspuns

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O mafie mare.

| Nonameagain a răspuns:

Patriarhia de Constantinopol (denumirea oficială este Patriarhia Ecumenică de Constantinopol) constituie în mod simbolic cea mai înaltă autoritate canonică a lumii creștin-ortodoxe. Patriarhul de Constantinopol este considerat ca fiind "primus inter pares" (primul între egali) în raport cu ceilalți patriarhi creștin-ortodocși. (Wikipedia http://ro.wikipedia.org/wiki/Patriarhia_Ecumenic%C4%83_de_Constantinopol)
Numai ca, prin alte continente nu ai sa prea gasesti ortodocsi. Majoritatea sint in estul Europei. In vest, catolicii sint majoritari. In rest: iudei, islamisti, budisti, etc

| vladionut94 explică (pentru Nonameagain):

Da eu nu inteleg de ce avem patriharia asta este capu bisierici ortodoxe ca si la vatican

| MskDesign a răspuns (pentru vladionut94):

Pentru ca religiile si bisericile au ca unic scop SUPUNEREA PERSOANELOR

| Nonameagain a răspuns (pentru vladionut94):

Noi avem pentru ortodoxie. Ei, au pentru catolici. Si tot asa...
Normal ar fi sa fie o singura Biserica (religie) din moment ce este un singur Dumnezeu. Dar, interesul preotilor, este altul.
Pentru cei care inteleg gresit si vor sa ma critice: nu am nimic cu religia, ci numai cu preotii lacomi.