| crissa20 a întrebat:

Buna: am o intrebare pentru cei pasionati de religie..adica nu stiu daca sa-i zic intrebare..mai mult as vrea sa va povestesc o intamplare. In luna decembrie mi s-a intamplat ceva foarte ciudat m-am pus sa dorm seara pe la ora 22 si am auzit batai in usa am zis,, intra" crezand ca poate e mama sau tata si usa s-a deschis singura, fara sa vad pe nimeni. a doua seara la le fel m-am pus s dorm si simteam o prezenta.Eram descoperita, am tras patura pe o parte si cealalta parte s-a miscat singura si m-a acoperit.M-am speriat si am bagat capul in patura, dar mi-a ramas talpa piciorului pe afara si la degetul mare am simtit o intepatura, era ca si cum cineva m-ar fi intepat usor cu unghia! ..Eu sunt o fire mai sceptica, nu cred in spirite, in magie, in viata de apoi dar intamplarea asta mi s-a parut destul de ciudata asa ca la boboteaza am chemat preotul sa stropeasca si nu mi s-a mai intamplat numic, nu am mai avut trairi ca aceea! Dar cand eram mica si vorbeam cu bunicul meu care a murit acum sase ani( el inca era in viata) i-am zis ca daca exista viata de apoi sa-mi dea un semn, credeti ca are legatura cu asta?

39 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Iar daca ti se mai intimpla cumva vreodata, ceea ce nu e de dorit, e bine sa stii ca daca ai o lumina de veghe aprinsa in casa (ceva ca o lampa mica, de exemplu) poate sa faca incit sa nu mai apara aceste chestii. Sau macar sa ai una pe care sa o poti aprinde imediat, din pat, cind simti ca ceva ciudat se intimpla. Lucruri de genul a ceea ce ti s-a intimplat tie se intimpla in intuneric, si de aceea o lumina este mereu binevenita in astfel de situatii, pentru a te proteja de ele.

| crissa20 explică (pentru cristi202):

Da, pai dupa acel eveniment pana sa vina preotul am dormit cateva seri cu mama, iar dupa mi-am facut bradul de craciun si dormeam cu instalatia pornita, pana sa vina preotul! de asemenea spuneam si rugaciunea,, Tatal nostru'' inainte sa dorm( asta faceam si inainte de eveniment si acum dupa)

| cosmyna1 a răspuns:

Din cate imi spunea profesorul de religie, mortii nu mai pot cuvanta cu cei vii. Sunt separati.
Doar diavolul poate veni pe Pamant, si sa iti dea impresia ca a fost o persoana draga, dar de fapt era el.
Eu as recomanda sa vorbesti cu preotul. Nu te juca cu asa ceva! Paote sa iti fi imaginat (e si asta o varianta) dar daca nu e asa? Daca tu ai fost constienta si asta chiar s-a intamplat? Si ca Aghiasma a facut sa dispara "misterul" ceva tot poate insemna si asta. Daca era bunicul tau de ce sa se sperie de Aghiasma si de rugaciunile tale?

Răspuns utilizator avertizat
| Alexstrasza a răspuns:

Nu te-ai gandit ca poate era o... experienta in afara corpului? (tradus cuvant cu cuvant din engleza : out of body experience) e exact ce ai simtit tu, visul pare cat se poate de real. Daca ai zis ca te-ai pus sa dormi se poate sa fi adormit si tot ce ai patit sa fi fost o astfel de experienta. Ai grija, totusi, ca nu e chiar placuta. Am citit la un moment dat cate ceva de lucrurile astea si daca imi aduc aminte bine daca aprinzi becul si nu se intampla nimic inseamna ca este o astfel de experienta...

| crissa20 explică (pentru cosmyna1):

Da, am auzit si varianta asta! Nu stiu ce sa zic orice e posibil! O cunostinta de-a mea statea intr-un apartament cu chirie si s-a mutat datorita faptului ca noaptea simtea mereu o prezenta si vedea o femeie necunoscuta( eu nu am vazut nimic), doar am simtit! O cunostinta mi-a zis ca bunicul meu nu ar fi facut nimic sa ma sperie, daca ar fi venit in casa! Iar varianta cu imaginatul este exclusa( nu sunt genul de persoana care sa se sperie usor, ma uit la filme de groaza si rad, am o viziune proprie despre biblie diferita de cea pe care ne-o spun profesorii de religie si preotii), dar dupa experienta asta m-am schimbat toatal!

| crissa20 explică (pentru Alexstrasza):

Da, cand am aprins becul totul parea normal, dar apoi cand l-am stins a inceput din nou,, cosmarul'' ca sa zic asa! Dupa ce am stins becul am vazut patura cum s-a miscat si intepatura in deget! Deci nu cred ca a fost astfel de experienta sau daca a fost, nu am reusit sa constientizez! Repet, nu sunt o persoana care se sperie usor sau care sa creada cu tarie in religie!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru crissa20):

De ce te-ar speria? Eu nu stiu ce a fost, nu am fost in locul tau, dar daca a fost bunicul tau, iti spun ca nu ti-ar fi facut rau.Ti-a dat semnul cerut.Parerea mea.
O zi buna!^-^

| milan9 a răspuns:

Nu este adevărat faptul că "cei morti nu mai stiu nimic". Trebuie avut în vedere faptul că în Ecclesiast se găseşte întâlnit atât PUNCTUL DE VEDERE DIVIN, spiritual, cât și un PUNCT DE VEDERE UMAN, corrupt, care neagă valorile spirituale. În urma confruntării celor două puncte de vedere, va triumfa în final punctul de vedere spiritual:
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7.

Eclesiastul9, 5-6 şi Eccl 9, 10 fac parte din "punctul de vedere" uman, aflat în dialog şi contradicţie cu cel divin.
Ca dovadă, un caz asemănător este întâlnit şi în Eclesiast 9, 2, unde se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă IDEE CONTRADICTORIE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu "punctul de vedere" divin, cel din restul Scripturii. CINE poate crede că oamenii vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare?

Problema survine din faptul că biblia adoptă de multe ori cu predilecţie un limbaj artistic, dificil de interpretat, înţeles de multe ori doar ţinând cont de contextul. Aceasta este explicaţia pentru existenţa celor aproape 39000 de secte!