| crissa20 a întrebat:

Buna: am o intrebare pentru cei pasionati de religie..adica nu stiu daca sa-i zic intrebare..mai mult as vrea sa va povestesc o intamplare. In luna decembrie mi s-a intamplat ceva foarte ciudat m-am pus sa dorm seara pe la ora 22 si am auzit batai in usa am zis,, intra" crezand ca poate e mama sau tata si usa s-a deschis singura, fara sa vad pe nimeni. a doua seara la le fel m-am pus s dorm si simteam o prezenta.Eram descoperita, am tras patura pe o parte si cealalta parte s-a miscat singura si m-a acoperit.M-am speriat si am bagat capul in patura, dar mi-a ramas talpa piciorului pe afara si la degetul mare am simtit o intepatura, era ca si cum cineva m-ar fi intepat usor cu unghia! ..Eu sunt o fire mai sceptica, nu cred in spirite, in magie, in viata de apoi dar intamplarea asta mi s-a parut destul de ciudata asa ca la boboteaza am chemat preotul sa stropeasca si nu mi s-a mai intamplat numic, nu am mai avut trairi ca aceea! Dar cand eram mica si vorbeam cu bunicul meu care a murit acum sase ani( el inca era in viata) i-am zis ca daca exista viata de apoi sa-mi dea un semn, credeti ca are legatura cu asta?

39 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se poate.

| greenwave666 a răspuns:

Foarte vag! totul s-a petrecut in subconstientul tau! subconstientul tau este sistemul de operare mintala, el are puterea de a influenta sanatatea ta mentala si fizica si fara chiar sa iti dai seama, este aproape exclusiv in controlul fiecarei alegeri pe care o faci si a comportamentului pe care il exprimi! am citit undeva si cica mintea omului subconstienta este in control cel putin 95% din zi! funda? ^_^

| crissa20 explică (pentru greenwave666):

Da, foarte interesant raspunsul! Dar as putea sa jur ca nu dormeam...Eram cat se poate de treaza! Am simtit, si vag am reusit sa vad cu ochiul liber!

| WhatheWow a răspuns:

Nu știu cum se face că numai vouă, celor religioși vi se întâmplă lucruri inexplicabile. laughing
Cred că mintea-ți joacă feste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca intamplarea s-a petrecut in realitate, ci mai degraba in vis.

| greenwave666 a răspuns (pentru WhatheWow):

Bine spus!

| unul1 a răspuns (pentru greenwave666):

Nu poti sa spui de fiecare data cand s-a intamplat ceva la care stiinta nu are un raspuns ca a fost totul doar in subconstientul persoanei, ca imaginatia i-a jucat feste etc. Asta nu e mentalitate de om care crede in puterea stiintei. Stiinta trebuie sa ia in considerare toate argumentele si sa le demonteze dar prin explicati concrete, nu doar ca a fost o intamplare petrecuta doar in mintea persoanei. Argumente gen ca intamplarea s-a petrecut in subconstientul persoanei este gen argument ca Dumnezeu exista doar pentru ca exista fara alte explicatii. Sau nu ti se pare ciudat ca s-a intamplat in 2 seri evenimente stranii si doar in una? De ce pana atunci imaginatia nu i-a mai jucat feste? De multe ori riscam sa urmam orbeste ce spune stiinta desi multe argumente raman in picioare pana ce gasim alte argumente care le demonteaza. Te gandesti ca poate gandirea noastra stiintifica din prezent este la fel de primitiva ca acea gandire de la sfarsitul secolului XIX in care se credea ca daca un om sau ceva depaseste viteza de 100 km/h ca se dezintegreaza sau ceva de genu?

| danay72 a răspuns:

Cei morti nu mai stiu nimic si nu pot sa le faca rau oamenilor.Eclesiastul9:5,6,10.Cat despre spiritele rele, daca ai legatura cu spiritismul sau ai primit obiecte de la persoane care practica spiritismul, se poate sa se intample asa.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, poate esti convinsa ca exista viata de apoi, asa ca iei ca singura vizita bunicului tau, ca si cum stii sigur ca o sa vina.

| Generalul a răspuns:

Mai bine zi la bunicu' sa-ti dea numerele de la loto. Ps: inchide bine geamurile in camera, ce ai simtit tu era curentul laughing

| FucktheSystem a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu doar credincioșilor li se întâmplă d-astea, sunt atee de ceva timp și totuși lucruri inexplicabile se întâmplă. Asta nu înseamnă că sunt fantome sau spirite sau mai știu eu ce, ci doar lucruri care nu le putem explica, sau a căror explicație există dar care noi șocați sau speriați nu o mai găsim. Sau sunt eu nebună, e și asta o explicație, nu?

| crissa20 explică (pentru danay72):

Buna! NU practic spiritismul si nu am obiecte de la cei care-l practica sau cel putin asa cred! O singura data am ascultat o batrana care-mi povestea ca a practicat si ce s-a intamplat acolo! Dar eu nu am crezut-o! De fapt eu am refuzat sa cred ca e posibil asa ceva!

| crissa20 explică (pentru WhatheWow):

Daca m-ai cunoaste personal ai intelege ca nu sunt o persoana religioasa! Am o prietena care-mi povestea despre asa ceva si eu nu credeam, la fel ca tine radeam de astfel de lucruri si le gaseam raspunsuri stiintifice! Dar dupa acest eveniment..nu stiu ce sa cred! sunt foarte sigura de ceea ce am trait si simtit! Ca sa-ti dau un raspuns mai detaliat iti voi spune ca parintii mei sunt intelectuali nu cred in viata de apoi si chestii de genu, desi multi dintre colegii lor de serviciu le spun ca se poate! si ca exista fenomene inexplicabile!

| crissa20 explică (pentru anonim_4396):

Sunt foarte sigura de ce am trait! stiu sigur ca nu doarmeam! A fost ceva pe care am simtit-o din toate punctele de vedere! mai putin vizual!

| danay72 a răspuns (pentru crissa20):

Atunci nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca chiar mai patesti asa e bine sa te rogi lui Dumnezeu cu voce tare pentru ajutor si chiar sa-i spui pe nume, Iehova si vei vedea ca va inceta.

| crissa20 explică (pentru Mădă0611):

Nu sunt convinsa ca exista viata de apoi! exista diferite teorii si religii unii cred in rencarnare, altii in Dumnezeu, altii cred ca toate fiintele raman pe Pamant! ..depinde ce religie esti! Eu personal sunt crestin-ortodox! Deci ar trebui sa cred in viata de apoi! Si acum cred! inainte nu credeam, cum am mai spus, pana sa patesc aceasta intamplare gaseam tot felul de explicatii si interpretam intamplarile din biblie in stil propriu!

| crissa20 explică (pentru Generalul):

Aveam geamurile inchise, te asigur! si spiritele din cate m-am interesat eu nu pot vorbi!

| crissa20 explică (pentru danay72):

Da, asta am si facut! Am baut ageasma, am stropit prin casa, am spus rugaciuni si nu s-a mai intamplat nimic de atunci...Am postat intrebarea pentru a primi mai multe raspunsuri in afara de cele pe care le-am gasit eu singura! Multumesc!

| Mădă0611 a răspuns (pentru crissa20):

Am observat ca tot ce exista pentru un om e sugestie (informatie primita din afara, poate fi o imagine, un sunet, o poveste, s.a.m.d.) si autosugestie (ceva in ce crezi si te autoinfluentezi in mod inconstient, e urmare a sugestiei). Autosugestia are legatura cu psihicul si psihicul conduce fizicul, se poate sa crezi ca e ceva si sa simti ca e acel ceva acolo, dar e doar autosugestie, aici ma refer la acea intepatura, si apoi, nu trebuie sa fii convinsa de ceva, trebuie sa crezi cat de putin, asa cum probabil crezi ca bunicul tau o sa te viziteze si vezi, simti, sau auzi semne. Scuze ca iti spun asta, doar ca dupa moarte, oamenii nu mai vin pe aici.

| crissa20 explică (pentru Mădă0611):

Da, asta cred si eu! bunicul meu a murit acum 6 ani! Am intrebat preotul si mi-a spus ca e posibil sa fie un spirit care nu-si gaseste locul si a venit la mine pentru ca m-a simtit singura si de asemenea mi-a mai zis ca sunt apele nebotezate( era inainte de sf ion)

| Mădă0611 a răspuns (pentru crissa20):

Crede in dumnezeu, dar nu te lasa pacalita de popi, mai mult te sperie decat te-ar putea ajuta. Ce treaba sa aiba apa cu senzatiile tale, si cum sa se rataceasca un spirit daca dupa credinta ortodoxa spiritul merge in rai sau iad? Crezi ca daca e cum zic ortodocsii, un spirit n-ar "rataci" pe Pamant pentru a evita chinurile iadului? Toti ar face asa, doar ca nimeni nu se mai poate intoarce dupa moarte. happy

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Posibil sa fi fost bunicul tau, daca ar fi fost altceva/altcineva poate iti facea mai rau, dar asa, cred ca a fost bunicul tau.

| MMihai a răspuns:

1) dar intamplarea asta mi s-a parut destul de ciudata asa ca la boboteaza am chemat preotul sa stropeasca ==a venit idiotul a stropit și a alungat astfel spiritele rele!

2) si nu mi s-a mai intamplat numic, === ți s-a întâmplat sau ai crezut numai că ți s-a întâmplat?
3) nu am mai avut trairi ca aceea!==sunt trăiri subiective, sau ai certitudinea că ai relatat ceva real și obiectiv?

| crissa20 explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Din cate am inteles eu spiritele nu pot sa ne faca rau, nu pot sa vorbeasca, pot doar sa ne sperie si daca ar fi bunicul meu sunt sigura ca nu ar fi vrut sa ma sperie! adica nu stiu

| crissa20 explică (pentru MMihai):

1) Am adoptat acest,, ritual'' pentru ca asa este crestineste
2)Mi s-a intamplat, am postat intrebarea doar pentru a auzi parerea unor persoane care stiu mai multe decat mine, pentru ca eu am cam ignorat doctrinele religioase, desi sunt crestin-ortodox
3)Am avut o traiere atat subiectiva cat si obiectiva! Subiectiva pentru ca am simtit si trait acea experienta si obiectiv pentru ca eu nu sunt o persoana care sa se sperie de intuneric, sau sa cred in vraji si vrajitorii, spiritism s.a

| WhatheWow a răspuns (pentru crissa20):

Din răspunsurile tale, cu siguranță se poate trage concluzia că " nu ești " o persoana religioasă.
Mult noroc cu supranaturalul!

| thealchemist a răspuns:

Nu.

| MMihai a răspuns (pentru crissa20):

Cea ce ai povestit tu poate avea și explicații logice!
Ce vârstă ai?
Ești băiat sau fată?

| cristi202 a răspuns:

Nu are nici o legatura cu bunicul tau, eventual, asteptind un semn, tu ai deschis o portita pentru lumea spirituala, incit sa ti se intimple ce ti s-a intimplat. Insa nicidecum nu e vorba de bunicul tau. E vorba de un spirit malefic, si ma uimeste ca nu ti-a facut ceva rau. Dar probabil ca daca mai continua si in alte seri, daca nu dadeai cu aghiasma si nu chemai preotul ( si in asta e dovada ca a fost un sirit malefic, ca nu a mai venit dupa ce ai chemat preotul si ai dat cu aghiasma), ajungeai si la experiente mult mai urite. Cind se intimpla ceva de genul acesta, cei in cauza se simt adesea sufocati, zugrumati, sau cu o apasare in piept asa de mare incit nu sunt in stare sa ii trezeasca pe cei care dorm linga ei cind exista asa ceva (sot sau sotie).
Am avut si eu o asemenea experienta intr-o noapte. Fusesem, ca credincios, in seara precedenta la o intilnire de rugaciune cu alti credinciosi, si acolo venise si un tinar ce era posedat de spirite malefice, care au preluat atunci controlul si el s-a manifestat foarte urit. Mai apoi, peste citeva zile aveam sa aflu ca toti cei ce au fost acolo au avut experiente urite noaptea cu spirite rele. Eu in noaptea ce a urmat, m-am trezit dintr-o data, si simteam la usa dormitorului meu ca si cind ar fi fost doua persoane. Insa era ceva urit si ciudat, de unde am constientizat ca e vorba de spirite rele (L-am simtit de multe ori si pe Dumnezeu in viata, si e ceva extrem de frumos asta). Am stat linisti in pat rugindu-ma la Dumnezeu sa dea la o parte acea prezenta malefica, insa nu se intimpla nimic. Erau acolo. Dupa vreo doua minute, am simtit cum una din prezente vine catre mine, iar in secunda urmatoare, am simtit cum se ridica pe linga spatele meu, pe sub cearceaf, ridicind si cearceaful. Atunci am apelat la singurul lucru care functioneaza in astfel de situatii: Numele lui Isus Hristos. Am chemat Numele Lui, si asa acel spirit a plecat. Insa cel de linga usa a ramas, incit nici la toaleta nu am mers in acea noapte, si nu neaparat de frica, ci pentru ca era ceva extrem de ciudat. Si avea sa mai fie inca doua nopti la rind acolo.

| cristi202 a răspuns:

Si inca ceva: e bine ca ai apelat la preot, la aghiasma si la rugaciuni. Faptul ca nu se mai intimpla nimic, inseamna ca a fost eficienta aceasta solutie, orice ar zice unii de aici de pe site.