| Daniel1509 a întrebat:

Dupa cum probabil stiti, in cursul istoriei au fost o multime de credinte in diferiti zei. Unele au supravietuit pana azi in vreme ce altele s-au schimbat, sau au disparut cu totul. Credeti in stadiul in care este omenirea acum, ar mai putea sa apara o alta forma de credinta? ( sau macar o religie sa devina unica in lume si sa dispara toate celelalte?

12 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Doar prin forta. In stadiul in care e acum nu. Insa mi se pare ca echilibrul lumii e foarte fragil.

| danay72 a răspuns:

Da,de fapt Biblia spune ca va fi o singura forma de inchinare pe tot pamantul.Isaia2:2-4,11:9

Exact. Noua Ordine Mondiala este prezentat in Biblie, iar aceasta a fost proiectata inca de foarte mult timp. Oricum, eu unul cred ca vor disparea si vor reaparea alte religii, pana la urma nici una nu are dreptate, si nici una nu poate multumi pe toata lumea.

| Narcis2007 a răspuns:

Raspuns scurt nu

| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
Crestinismul e religia cu cei mai multi adepti si are 30.000 de secte, asta e o schimbare, e ca in cazul evolutiei speciilor; dintr-o specie evolueaza rase, din rase alte rase, si tot asa pana apare o noua specie, apoi iar rase, rase din rase, specie. Catolicii mai inteligenti accepta big-bang-ul si evolutia, ortodocsii mai inteligenti cred ca raiul si iadul sunt stari sufletesti si ca dumnezeu nu e rau, cum rezulta din vechea credinta, ca iadul e un loc fizic plin cu foc, cazane, smoala si draci, doar ca pentru ca ai ales un loc indepartat de el, suferi.
O religie unica nu cred ca o sa existe, si asa oamenii au un zeu personal, chiar daca se numesc ortodocsi sau catolici, sau "pocaiti", zeul unuia nu e zeul celuilalt. devil Oameni diferiti, nevoi diferite, zei diferiti, religii diferite. Crestinismul prinde la saraci, scientologia la bogati, islamul la misogini, budismul la intelepti (nu spun ca ar detine adevarul, dar au observat ceva, bineinteles ca nu au explicatia corecta).

| sublime89 a răspuns:

Religiile au evoluat si vor continua sa evolueze. Problema e ca ele nu au dus niciodata spre adevar. Cand a venit stiinta si ne-a dezvaluit anumite lucruri pentru prima data, s-a vazut ca nicio religie nu a fost capabila sa ne spuna ea acele adevaruri inaintea stiintei. Deci indiferent de evolutia religiilor din viitor, ele nu vor functiona, la fel cum n-au functionat nici in trecut.

| Felys a răspuns:

Va predomina ateismul, ar fi si cazul

| Mădă0611 a răspuns (pentru Felys):

Ma indoiesc. Oamenii sunt singuri, chiar daca au prieteni, familie, asa ca au nevoie sa creada ca nu sunt, un zeu le ofera credinta asta. Cred ca noile religii o sa fie o forma de animism :))) si rad pentru ca e ca povestea asta: http://i.imgur.com/Wqnimvp.jpg (animism, politeism, monoteism, animism)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal. Asta este mersul firesc. Nu vezi cati se chinuie sa schimbe lumea pe-aici?

| dragos38 a răspuns:

Au supravietuit pentru ca religiile sunt institutionalizate, si se sprijina/ajuta reciproc, statul sprijina religia si invers, de aceea supravietuiesc/dar s-a ajuns la o concluzie ca religiile nu ne-a oferit nici un raspuns, sunt si periculoase.In viitor, dupa mine e de preferat sa predomine stiinta/cel putin ea merge pe logica, pe dovezi, cercetari, bazandu-te pe cele 5 simturi, nu-ti baga pe gat nimic, nu te obliga sa crezi in ceva.Deci cred ca viitorul va apartine stiintei/stiinta a ajutat lumea sa evolueze nu religiile.

| angus35 a răspuns:

In curand va fi o singura religie mondiala.

| Stallone a răspuns:

Zeii la care se inchinau oamenii in trecut erau de fapt demoni. Urmatoarea religie va fi cea New Age (satanista).