| anonim_4396 a întrebat:

Botezul este obligatoriu? De exemplu eu daca am un copil si nu vreau sa-l botez se poate intampla ceva? Sunt doar curioasa. Va rog sa nu-mi spuneti lucruri care nu au nicio legatura cu intrebarea sau sa-mi spuneti ca in religia ortodoxa este obligatoriu in fata lui Dumnezeu etc.

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Nu.Botezul nu este obligatoriu. Daca apartii unei religii si vrei sa te conformezi unei traditii sau unei convingeri recurgi la botez. Juridic nu este obligatoriu.Mai tarziu, la maturitate chiar cel nebotezat se poate adresa unui preot sau unei comunitati religioase cerand botezul.

40 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dacă maturii pot primi HARUL prin botez, atunci pruncii cu atât mai mult! Botezul ocazional al celor maturi a fost şi este doar un caz particular.
Pruncii nu au oare nici un merit să-L primească pe Hristos, să se unească cu Hristos? sad

Trebuie neapărat să ajungă maturi şi plini de păcate ca să-l poată primi abia atunci pe Hristos? Cât au fost mai mici, cu sufletul curat, le era departe de ei acest DAR? Curios lucru! sad

Evreii Vechiului Testament dar şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, a dat si pruncilor inca de la inceput această posibilitate a intrarii in NOUL LEGAMANT, cel al HARULUI (care este darul lui Dumnezeu catre om, pe cand credinta din timpul vietii va fi "darul" omului catre Dumnezeu):
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cu ce scop se face botezul?
- Harul primit de copil la botez reprezintă un dar de care acesta are nevoie, un dar care protejează viaţa spirituală a copilului chiar în perioada în care copilul este foarte vulnerabil!

Harul divin are rolul de a întări viaţa spirituală a copilului chiar când acesta este în deplină formare şi în momentul în care are maximă nevoie de ea! Harul păstrează integritatea copilului, sănătatea, viaţa şi sufletul acestuia neinfluenţate de răul de natură fizică sau de natură spirituală.

Credinţa oferită ţie de către părinţi are desigur rolul de a-ţi fi întărit viaţa spirituală încă de mică, mai ales în momentele cele mai vulnerabile ale creşterii şi formării tale morale. A fost perioada în care ai avut din plin maximă nevoie de ea!
Harul lui Dumnezeu păstrează integritatea copilului, sănătatea, viaţa şi sufletul acestuia neinfluenţate de răul de natură fizică sau de natură spirituală!

- Darurile primite de la Dumnezeu doar propun libertăţii omului, păstrarea lor! La "maturitate", moment până la care fiecare a avut nevoie de aceste daruri şi s-a folosit de ele, la "maturitate" poate decide şi poate lua înţeleapta hotărâre de a păstra calea mântuirii şi viaţa şi credinţa primite prin părinţi de la Dumnezeu, sau... poate refuza viaţa şi mântuirea. Fiecare om este permanent liber, dar RESPONSABIL.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iar Biserica, a dat si pruncilor inca de la inceput această posibilitate a intrarii in NOUL LEGAMANT, cel al HARULUI (care este darul lui Dumnezeu catre om, pe cand credinta din timpul vietii va fi "darul" omului catre Dumnezeu):
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| milan9 a răspuns:

Dacă maturii pot primi HARUL prin botez, atunci pruncii cu atât mai mult! Botezul ocazional al celor maturi a fost şi este doar un caz particular.
Pruncii nu au oare nici un merit să-L primească pe Hristos, să se unească cu Hristos? sad

Trebuie neapărat să ajungă maturi şi plini de păcate ca să-l poată primi abia atunci pe Hristos? Cât au fost mai mici, cu sufletul curat, le era departe de ei acest DAR? Curios lucru! sad

| milan9 a răspuns:

Evreii Vechiului Testament dar şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, a dat si pruncilor inca de la inceput această posibilitate a intrarii in NOUL LEGAMANT, cel al HARULUI (care este darul lui Dumnezeu catre om, pe cand credinta din timpul vietii va fi "darul" omului catre Dumnezeu):
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| Holiday a răspuns:

Nu se intampla nimic. Doar niste popi nesimtiti care care nu mai primesc bani pentru asta si niste fanatici religiosi spalati pe creier de cei dintai e posibil sa se uite urat la tine si in bunul spirit crestin sa te ameninte cu iadul...o tampenie...

| untu a răspuns:

Daca Doamne fereste veti pati ceva in accident, cand muriti mergeti direct in IAD, sufletul dvs.nu apartineti Domnului Iisus Hristos de la botez, pentru ca nu ati fost botezata de cand v-ati nascut!

| Drolja a răspuns (pentru untu):

Sper că cei şapte violatori din Vaslui erau botezaţi, nu vrem să ajungă în iad lângă mine

| pet555 a răspuns (pentru untu):

Salut! Nu merge nimeni in iad fiindca nu este botezat. Copiii bebelusi nu merg in iad doar asa. Aiurea. De fapt, botezul bebelusilor nu are nici un rost si efect fara credinta. Trebuie facut atunci cand omul este in stare sa inteleaga. Copiii mici trebuie predati Domnului, binecuvantati, dar botezul este ceva serios.Cine nu crede si nu se boteaza nu va fi mantuit. Dar nu merge copilul in iad din cauza parintilor ca nu il boteaza, atata timp cat este bebelus. "Cine crede si SE boteaza va fi mantuit, dar cine NU VA CREDE va fi osandit." totusi, fara botez nu este mantuire, dar mai important este Botezul cu Duhul Sfant, adica Nasterea din Nou cand omul Il primeste pe Dumnezeu. Biblia nu recunoaste botezul bebelusilor, care nu are efect oricum.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

*adica nimeni bebelus, daca nu este botezat.

| untu a răspuns (pentru pet555):

Toti copii noi-nascuti poarte pacatul stramosesc al lui Adam si Eva, prin Sfantul Botez se spala pacatul stramosesc!

| untu a răspuns:

Bineinteles, parintii si nasii au obligatie crestina de a boteza copilul dupa 8 zile de la nastere,la slujba de botez,copilul se scufunda de trei ori,se sterg corpul,se sfintesc manutele si piciorusele,calu,gura ochii,nasul,urechile,barbia,obraji cu mir sfintit, ca copilul sa fie sanatatos si ferit de boala, se fac rugaciune, copilul primeste un nume crestinesc de la nasii, bunul Dumnezeu ii daruieste copilasului un inger pazitor, si se taie motul si se mai fac rugaciuni de multumire si gata! Copilul botezatisi are un nume nou se sfant care il protejeaza si sufletul copilului ii apartine numai Domnului Iisus Hristos!

| K0sti a răspuns (pentru untu):

Ticule, varsta minima e de 40 zile, nu 8 zile! La varsta ta trebuia sa stii asta...

| milan9 a răspuns (pentru untu):

Există însă foarte multe contexte din care reiese faptul ca apostolii botezau întreaga familie sau intregul grup al celor dinaintea lor.

Matei 28, 19-20 mai degrabă sugerează botezul în masă ("botezaţi toate neamurile") decât să "departajeze" grupe de vârstă! Această diferenţiere greşită nu este posibilă decât într-o imaginaţie suprapusă realităţii…
"Drept aceea, mergând, învăţaţi TOATE NEAMURILE, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh," - Matei 28, 19-20
Sau
- I Corinteni 1, 16: "Am botezat şi casa lui Ştefana; afară de aceştia nu ştiu să mai fi botezat pe altcineva." Prin expresia "casa lui Ştefana", Apostolul Pavel nu exclude pe nimeni din familia respectivă. În nici un caz copiii!

Despre botezul copiilor, Noul Testament vorbeste in repetate randuri:
I Corinteni 1, 16;
I Corinteni 10, 2;
I Corinteni 12, 13;
Luca 3, 21;
Fapte 13, 24;
Fapte 2, 41;
Fapte 16, 15;
Fapte 10, 48;
Fapte10,44;

Dacă ar fi existat vreo interdicţie în privinţa copiilor, Mântuitorul şi apostolii ar fi specificat acest lucru. Dar, dimpotrivă, Noul Testament confirmă faptul că atunci când oamenii se botezau, făceau acest lucru inclusiv copiii (Fapte 16, 33):,, Şi el, luându-i la sine, în acel ceas al nopţii, a spălat rănile lor şi s-a botezat el şi toţi ai lui îndată."
Aşa cum atunci când primeşti darul vieţii, nu eşti chestionat, la fel în privinţa celuilalt dar, al botezului, omul nu poate decât să se bucure de protecţia acesuia într-o perioadă vulnerabilă a vieţii sale!

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Faptul ca te bazezi pe banuiala ca erau si bebelusi in acele case nu inseamna ca este si adevarat. Cum adica daca era vreo interdictie scria in Biblie? Normal ca nu este fiindca nu era normal sa botezi bebelusii. Daca si ei trebuiau botezati, atunci sigur era specificat in Biblie. Normal ca trebuie sa alegi! Adica sustii ca poti mantui cu forta? Apa botezului nu are nimic magic, asa ca fara credinta nu are rost un botez. Ce putem face e sa predam copiii Domnului, de mici. Oare Pavel apostolul a sustinut botezul copiilor dar a tinut secret, le-a spus doar unora, ca traditie? Insusi botezul este marturia publica a unui cuget curat! Ce rost are sa il faca un bebelus?

| anonim_4396 explică (pentru pet555):

Ce rost are sa-l faca un bebelus?! Ca sa se imbrace in Hristos! De ce ar fi exclusi ei de la botez, cand Hristos a spus: "Lasati copiii si nu-i opriti sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este imparatia cerurilor." -Matei 19, 14
Nebotezatii nu pot intra in imparatia cerurilor, fiindca asa a spus Hristos: "De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in imparatia lui Dumnezeu." - Ioan 3, 5
Hristos nu a introdus exceptii de varsta sau de gen pentru botez.
Isi poate asuma cineva riscul sa-i moara copilul nebotezat?
Ca se mai intampla si din acestea, unii copii mor de mici si atunci de ce sa-i lasi nebotezati si in afara Raiului?
Daca Ioan Botezatorul a putut sa se bucure de Hristos inca din pantecele maicii sale Elisabeta si sa se umple de Duh Sfant, atunci orice copil se poate imbraca in Hristos, prin botez, si poate primi pecetea si darurile Sfantului Duh, inclusiv credinta.
Situatia e similara si pentru persoanele cu dizabilitati grave: daca nu poate alege, il lasi nebotezat?

| untu a răspuns (pentru K0sti):

Important sa nu moara copilul imediat dupa nastere! Daca moare copilul mai devreme de 40 de zile ce faci? Se duc in Iad chiar daca sint nevinovati, pentru ca poarte pacatul stramosesc al lui Adam si Eva! Prin botez se spala pacatele si iese curat si neprihanit pana la o anumaita varsta!

| K0sti a răspuns (pentru untu):

Tu crezi ca eu am inventat varsta aia? Ia vezi, te primeste popa la 8 zile?

| pet555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord ca neboezatii nu merg in cer, dar atata timp cat sunt maturi si au ocazia. Versetul despre "apa si Duh" se refera la botezul cu Duhul Sfant, din momentul in care Il primim pe Domnul. Dar puteti voi boteza o suta de mii de bebelusi, fiindca botezul simpu nu mantuieste, si nici nu are efect fara credinta. Insusi scopul lui este marturia unui cuget curat, nu curatirea de intinaciunile trupesti, conform Bibliei. Botezul urmeaza credintei, ca marturie, in aceasta ordine. Nu trimite Dumnezeu in iad bieti bebeusi care nici nu stiu ce e cu ei, mai ales sa stie deja despre credinta. "Cine crede si SE boteaza va fi mantuit, dar cine NU VA CREDE va fi osandit". Deci nu cine nu se boteaza, cine nu va crede. Nu este mantuit doar cine spune ca crede, dar nu se boteaza. Baza Biblica pentru botez la bebelusi lipseste, iar Traditia nu conteaza, fiindca Pavel apostolul spune ca si un inger daca ar propovadui alta Evanghelie, sa nu credem. Si nu cred ca Pavel a tinut secret ceva si v-a zis doar voua.

| untu a răspuns (pentru K0sti):

Sigur ca da! Copilul trebuie botezat imediat la 8 zile sau in caz ca nu se simte bine si incep sa se imbolnaveasca, important e sa nu moara nebotezat si sa devina inger!

| Independenta_Moldova_1998 a răspuns (pentru untu):

Copilul cand intelege atunci se boteaza dar nu poate intelege insemnatatea botezului pana nu creste mare cam de la 15 ani mai poate sa inteleaga ceva din asta pana atunci...

| Independenta_Moldova_1998 a răspuns (pentru K0sti):

Ba nu la 8 izle se boteaza

| untu a răspuns (pentru Independenta_Moldova_1998):

NU e nevoie de intelegere acum cand se boteaza cand este mic la 8 zile de la nastere si cand va mai creste mare pana la 15 ani sa-i explici insemnatatea botezului si atunci va intelege cel mai bine!

| AirănMeidăn a răspuns:

merge in Iad copilul. indiferent ca moare la o zi dupa nastere sau la 70 de ani, tot in Iad ajunge fara botez!

viata lui in sine e un pacat daca nu are botezul

| AlexandraPreda a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Cu botez sau fara tot in iad ajungem...Cati oameni si-au mai pastrat credinta? Cati oameni il mai slujesc pe Dumnezeu? Toti suntem niste pacatosi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu este obligatoriu. Iar daca tu alegi sa nu-ti botezi copilul, pot doar sa te felicit si sa vad in sfarsit oameni care gandesc cu adevarat! Cam mult a durat, dar in sfarsit a inceput si lumea sa-si dea seama ce inseamna cu adevarat mizeria numita religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si bunica-mea tot acolo ajunge, saraca. Am prins-o spaland rufe intr-o duminica...

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce contează, dacă e botezată?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Botezul nu e un bilet asigurat catre rai, lipsa lui, in schimb, e un bilet asigurat catre iad. Bunica-mea, botezata, a spalat rufe intr-o duminica. Prin urmare, a pacatuit. Si dumnezeu, care ne iubeste pe toti ca pe copiii lui, ne trimite in iad daca spalam rufe duminica...

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Înseamnă că spăla bikini.

| AlexandraPreda a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce era sa faca? Sa mearga cu hainele murdare? Le spala pentru dumneaei sau pentru tine...Nu va putea lasa cu hainele murdare.Stiu ca le putea spala in alta zi dar poate uita sau nu avea timp.Este pacat duminica sa te speli pe cap! In acest caz mergi nespalata la scoala/servici?

| anonim_4396 explică (pentru AlexandraPreda):

Nu-mi spune mie ca nu eu o trimit in iad. Spune-i lui Dumnezeu...

| AlexandraPreda a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ar exista, i-as spune dar ce sa faci...Nu toti suntem asa creduli.Tu crezi intr-o fiinta supranaturala care la inceput a vrut ca noi sa nu avem opinie propie? Ma refer ca in biblia scrie ca Adam si Eva au mancat din acel mar si au putut sa gandeasca.I-a alungat din rai si i-a blestemat apoi le-a dat voie sa se inmulteasca si sa faca o noua generatie de pacatosi happy Nu am asolut nimic cu persoanele care cred in Dumnezeu.Pana la urma este treaba lor.Am prieteni care cred in Dumnezeu si ma inteleg cu ei.Nu ar trebui sa fie o problema.Eu una nu pot sa cred intr-un ''vrajitor'' care poate sa vindece orice, sa faca orice ca prin magie.Mos Craciun de ce nu exista? laughing Mai ales ca Dumnezeu te obliga sa crezi in el! Daca nu crezi ajungi in iad. Daca nu i-ai spune asta unui copil de 3 ani, sa auda asta incontinuu de la oameni ar crede? De ec nu putem fi noi lasati sa-l ''descoperim'' pe Dumnezeu? Ce este asa gresit in asta? Eu nu Cred nici in Dumnezeu, nici in Diavol.Nu-mi place ca cei care nu cred sunt etichetati ''satanisti''.Nu este adevarat! Eu una sunt iubitoare de animale, iertatoare, imi place sa ajut oamenii etc.Chiar nu-mi place sa vad o batranica pe strada care este neajutorata! Imi vine pur si simplu sa plang.Nu vad cu ce au gresit acele persoane.Iti spun ca cele mai multe sunt uele cu adevarat uimitoare care ar fi meritat o batranete linistita. Cele mai multe persoane nici nu merita ce au. Daca Dumnezeu ar exista, de ce nu ar ajuta persoanele nevoiase? Cu ce sunt ele devina ca nu pot avea un camin, mancare pe masa si si-au dorit cel mai frumos lucru din lume: un copil sad Aveam un vecin pe scara care a muritdin nefericire sad Il tin minte si acum.De cand era el mic, tatal lui se apucase sa bea.Se imbata si venea acasa.Il batea pe el si pe mama lui.O data mama lui era la servici si tatal lui a venit beat acasa.Atunci el avea vreo 14 ani cred.S-a incuiat in camera lui pentru ca tatal lui voia sa-l bata FARA NICIUN MOTIV.Era un baiat vai de capul lui (din punctul asta de vedere). Invata foarte bine la scoala, era ascultator, nu iesea din casa, se ducea in fiecare duminica la biserica si tinea post. Tatal lui voia sa sparga usa.El era la etajul 2, iar noi la parter.A legat mai multe asternuturi de pat intre ele, le-a legat de ceva (parca de pat) si a iesit pe geam.A coborat la noi, la etajul 1 (stateam sub el). Tata l-a bagat in casa si a chemat politia.De fiecare data auzeam cum tipa la el si mama lui.Ii ameninta ca-i omoara si scotea cutitul la ei.Patru ani mai tarziu cand el a implinit 18, mama lui a murit.A ramas singur in acea casa.A fost dat afara din casa si dormea pe unde apuca.Dormea pe scara, in uscatorie, pe bancile din parc.Tin minte ca mai mereu venea la noi sa-i dat ceva de mancare.De fiecare data ii pregateam ceva cald.Cand a venit iarna a fost gasit mort in uscatorie.A murit din cauza frigului, deshidratarii etc. Vorbesc foarte serios! De ce acest baiat a fost pedepsit atat de mult? Nu merita asta! Si totusi. Dumnezeu asta i-a daruit.Mai sunt cazuri asemanatoare sau poate chiar mai rele.In cazul de fata noi suntem animalele sau Dumnezeu care l-a lasat sa moara suferind? Dumnezeu ar trebui sa mearga in iad, nu oamenii care fac o greseala mica.Pana la urma nu putem fi perfecti si Dumnezeu stie asta dar totusi ne pedepseste.Imi pare rau ca oamenii considera un asemenea om ''perfect''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu n-as vorbi urat de ea in locul tau, nu stiu pe unde mai scoti camasa cand va veti intalni amandoua acolo jos...

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o să îţi scot cămaşa de faţă cu bunica ta. big grin

| Drolja a răspuns:

Nici eu nu sunt botezată, şi n-am fost călcată de vreun autobuz până acum.

| kiri11 a răspuns:

Daca esti ortodoxa ar trebui sa-ti botezi copilul. Daca stai bine cu credinta, religia ortodoxa spune ca daca copilul pateste ceva si nu este botezat nu va fi primit in rai. Botezul nu este obligatoriu si nici nu va fi. Daca vrei sa-l botezezi esti libera s-o faci, daca nu ai aceeasi alegere simpla

| AlexandraPreda a răspuns:

Totusi eu ti-am vorbit tie frumos.Doar am pus o intrebare.Macar ai decenta sa-mi vorbesti politicos.

| AlexandraPreda a răspuns:

Eu sunt botezata si era sa mor de cateva ori... laughing