| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza Isus din Nazareth este socotit intemeietorul crestinismului?
Intrebarea este justificata prin faptul:
- ca el nu a propovaduit niciodata religia crestina!
- Nu a cerut celor care il urmau sa renunte la religia mozaica
- el nu s-a convertit la crestinism,
- el nu a infintat o religie noua, ci a infintat doar o secta noua a religiei mozaice.
- invaturile sale nu sunt adresate crestinilor, ci sunt adresate celor de aceeasi religie cu el.
- el nu a venit sa schimbe Legea lui Dumnezeu si nici sa dea "legi noi" ci sa "implineasca" Legea Veche a lui Dumnezeu!
- Nu a cerut apostolilor sa se converteasca la crestinism!
- Nu a cerut apostolilor sa propovaduiasca "legea noua"!
- Nu a cerut apostolilor sa infinteze si sa sfinteasca biserici crestine!
- Nu a stabilit ca prin "botezul cu apa chioara" se poate converti cineva la o alta religie pentru ca nici el nu s-a convertit la crestinism dupa ce l-a botezat Ioan botezatorul si nici nu a cerut nimanui sa -si schimbe religia prin botez.
s.a.m.d.
Intrebare: Care este de fapt legatura lui Isus din Nazareth cu religia crestina?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Fii mai explicit, puiule!

| relian a răspuns (pentru Filip23):

A fost f explicit, insa nici el nu stie mare lucru de religie, De altfel ca si tine care esti credincioasa, deci si mai rau, ca nu stii mai nimic despre credinta ta.Deci pe vremea domnului tau nu exista aceasta religie numita crestinism.Domnul tau era de religie ca si evrei, adica propavaduia Tora.Deci discutii inutile din ambele parti.

| Moisie explică (pentru relian):

Nu pot comenta pentru ca NU am citit raspunsul lui Moise Coma Profunda!

| relian a răspuns:

Personal,acest personaj n-are absolut nimic in comun cu religia crestinapt ca dupa cum am spus la intrebarea dinainte navea ce, Isus na propavaduit crestinismul pentru ca nu exista, iar de infiintat na infiintat absolut nici o religie.Singura legatura a acestui personaj cu relgia crestina este doar numele lui.Deci cei care au pus bazele unei noi religii s-a folosit de numele unui personaj din trecut, sau folosit de viata acestuia in cazul in care voi credeti ca existat.Din pct meu de vedere Isus este doar un personaj si nimic mai mult, este ceva de genul Harap Alb.Dar chiar si asa religiosii au dorit sa isi faca si ei o biserica pentru ca era la moda si cine era religios avea puiterea pe vremea aia.Ma rog daca acea religie se afla la putere.Plus de asta e mult mai usor sa dai din gura decit sa dai din maini sa lucri.Deci pune mina pe ceva carti sau cauta pe net ca si aici gasesti destule informatii despre religie si inainte sa postezi intrebarea vezi cind aparu religia asta crestina ce este cu ea si etc.Deci intrebarile astea nu-s au rostul, e ca si cum nai intreba nimic. Unde mai pui ca daca credinciosii de pe aici ar cunoaste si ei cit de cit relgie, daca ar studia ar avea cu ce rade pe seama intrearii tale.Dar se pare ca crestinii in mintea l, or considera ca religia lor aparu odata cu universu, asa ca ai scapat sa fii luat peste picior.

| HowdidIgethere a răspuns:

Poate este ca tu sa te intrebi neincetat.

| relian a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Scuze ca intervin, un mic sfat ar fi binevenit pentru tine. Daca tot stai pe net fa si ceva util citeste si ceva cu care sa ramii.Vad ca tot cometezi pe aici, probabil ca esti crestin, dar scuze ca zic esti total pe dinafara. Daca ai fi citit rapid ceva despre crestinism ai fi vazut ca aceasta religie nici nu exista pe vremea lui Isus domnul tau si atunci ai fi putut sal pui la pct pe cel care a pus intrebarea.Insa tu te multumesti doar cu nimic.Si scuze ca o spun dar nu e de mirare de ce se leaga lumea de voi.Pai daca tot crezi in ceva, macar studiaza ceea ce crezi, sa stii cum aparu, cind, sa ai idee in caz ca te ratacesti intr-o discutie cu cineva sa nu stii nici macar unde e nordul sau sudu.