| ___x6Rx a întrebat:

Bună.
Eu sunt creștina ortodoxa si vreau sa botez un copil, dar sunt pe stil nou, însă părinții sunt pe stil vechi. Preotul zicea ceva de genul să mă dea cu mir și sa am o persoana lângă mine numită "nașa" sau "nașul". Nu știu ce sa fac, nu mi se pare corec.
Cum ar veni sa fac a doua oara "botezul".
Ce părere aveți?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Corect ar fi să nu te bagi în treaba asta.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Despre unicitatea botezului crestin scrie in Biblie: "Este un Domn, o credinţă, un botez." - Efeseni 4, 5 Deci, nu poti sa te botezi a doua oara si in niciun caz la schismatici, daca persoana de care vorbesti apartine de schismaticii de la Slatioara, care nu au comuniune cu Biserica Ortodoxa Romana.

| FilipSorin a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci la o biserica baptista sau penticostala, acolo e mult mai bine si mai frumos, acum cum dorești. Îti poti boteza copilul acolo

| oykoj98 a răspuns:

Întrebarea este foarte confuză. Aș dori niște clarificații dacă se poate.
1. Copiul pe care vrei să îl botezi este al tău sau dorești să fi nașă pentru copilul altcuiva?
2. Părinții tăi personali sunt pe stil vechi, sau părinții copilului care trebuie botezat?
3. De asemenea, ești sigură ca sunt ortodocși "pe stil vechi" (care doar serbează sărbătorile conform calendarului Iulian) și nu "de rit vechi" (care au practici liturgice diferite). Pentru că sunt doua chestii diferite.

| DEVdani a răspuns:

Ieremia 17:5

Aşa vorbeşte Domnul:
Blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijină pe un muritor şi îşi abate inima de la Domnul!

Un lucru foarte important, sa facem ce spune Domnul Dumnezeu in Cuvantul Lui.
Sa invatam din Cuvantul Lui, pentru ca acolo gasim ADEVARUL si VIATA pentru sufletul nostru.

Nu este bine sa facem ce ne invata oamenii, este bine sa facem ce spune Domnul!

Botezul a fost instituit de Domnul Isus
Botezul este porunca Domnului Isus
Pocăinţa este o altă condiţie de bază, pentru botez

ATENTIE!

Domnul Isus a facut botez la maturitate, nu a fost botezat de parinti cand era bebe!
Credinţa – este condiţia de bază pentru botez

Botezul pruncilor nou născuţi
nu este o practică nouă în istoria creştinătăţii, DAR NU este biblică,
este una introdusă de oameni şi contrară învăţăturii Domnului Isus Hristos
lăsată pe paginile Sfintelor Scripturi.

Biblia - Sfanta Scriptura spune asa:

Marcu 16:16
Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit.

Cum poti sa crezi Cuvantul Lui Dumnezeu, daca tu nu il citesti?
Cum poti afla adevarul, daca tu nu citesti Biblia?

Biblia a fost lasata de Dumnezeu, pentru ca noi sa o citim si sa implinim ce scrie acolo, asta este SECRETUL!

Prima data, bebele trebuie sa creasca, se face mare si merge la scoala.
La scoala invata sa scrie si sa citeasca.

Dupa ce copilul stie sa scrie si sa citeasca, atunci acel copil trebuie sa citeasca
Sfanta Scriptura, adica Biblia.

Doar in momentul cand un om citeste Biblia, atunci il poate cunoaste pe Dumnezeu
poate afla adevarul si doar atunci poate lua o decizie pentru viata lui,
daca face legamant cu Domnul Isus in apa botezului sau nu!

MANTUIREA este PERSONALA, fiecare om trebuie sa aleaga daca se impaca sau nu cu Dumnezeu prin Fiul Lui.

Omul nu este MANTUIT prin CULT, RELIGIE, TRADITIE!

Omul este MANTUIT doar daca crede in Domnul Isus si implineste Cuvantul Lui!

In RAI, in Imparatia Cerului, nu se AJUNGE prin OM, prin inchinarea la MORTI, prin puparea hainei unui mort!

Ioan 14:6
Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa.
Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

Sunt foarte multi oameni in ziua de azi ( milioane )
care CRED in Dumnezeu, care vorbesc despre Dumnezeu

Dar in realitate, ei nu il scunosc pe Dumnezeu, nu au o RELATIE cu Fiul Lui Dumnezeu.
Nu citesc Cuvantul Lui Dumnezeu, nu implinesc ce spune Cuvantul Lui Dumnezeu.

Degeaba CREDEM in Dumnezeu, daca noi barfim, injuram si ne uitam la filme pornografice!

Milioane de oameni cred in Dumnezeu, dar ei merg in IAD!

Matei 7:21
Nu oricine-Mi zice: ‘Doamne*, Doamne! va intra în Împărăţia cerurilor,
ci cel ce face voia Tatălui Meu, care este în ceruri.

Sfatul meu pentru tine:

Citeste Biblia si implineste Cuvantul Lui Dumnezeu, asa cum doreste Domnul,
nu cum doresc oamenii.

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire pe tine si intreaga ta familie.

In cazul in care doresti sa vorbim, imi trimiti mesaj privat si vorbim!

| Alpha00 a răspuns:

Este o alegere proastă să te botezi pe stilul nou, întrucât acesta este o erezie și este în afara Bisericii adevărate. Părinții tăi sunt în mod clar mai înțelepți decât tine, pentru că ei își urmează tradițiile ortodoxe autentice. Dacă dorești să botezi copilul, trebuie să faci asta în stilul vechi, așa cum au făcut și părinții tăi și toți înaintașii lor. Dacă ați făcut o alegere greșită, va trebui să faceți din nou botezul, pentru a-l face corect, așa cum se cuvine în Biserică. Nu trebuie să te lași influențată de noile idei eretice care nu sunt în concordanță cu învățăturile autentice ale Bisericii noastre.

| ___x6Rx explică (pentru Alpha00):

Eu sunt pe stilul nou... mătușa mea de exemplu e pe stil vechi cu barbata-su. Și eu vreau sa le botez copilul
Dar preotul pe stil vechi le-a spus ca nua voie trebuie sa ma botez, ceva de genul

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru ___x6Rx):

Alpha00 da raspunsuri generate de boti, nu-l baga in seama! Are contul facut ieri.
Nu te poti boteza a doua oara, ca esti deja botezata pe stil nou. Ai spus ca esti crestin ortodoxa. Preotul ala probabil ca este schismatic, de aceea nu te accepta la botezul copilului.

| FocsaAndreea5 a răspuns:

Buna! Cum ai rezolvat pana la urma? Sunt in aceeasi situatie (suntem pe stil nou, parintii bebelusului pe stil vechi) si am auzit tot felul de păreri. Nu am reusit sa ajung la preot sa intreb. Multumesc!