| TasieSimona a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Astazi in biserica la slujba de pomenire a mortilor s-a pomenit de foarte multe ori de Sf Gheorghe. As vrea sa stiu de ce.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Problema voastra a ceor care mergeti la biserica stiti care este? Cand aveti ceva nelamuriri sau intrebari va este rusine sa intrebati preotul.De ce? Intrebati pentru ca nu este nimic rau in faptul ca nu intelegi ceva sau ai o nelamurire care nu-ti da pace. Iara daca raspunsul preotului nu este satisfacator pentru tine atunci mai intrebi si pe altcineva neutru sau alti oameni pe aici sau pe oriunde.Nu va fie rusine sa intrebati atunci cand aveti ceva pe suflet cum spuneti voi.Cel mai bun raspuns o sa fie dat de un preot pentru ca acesti sfinti sant creatia bisericii.

| TasieSimona explică (pentru relian):

Am preferat sa intreb aici pentru ca nu am avut ocazia sa intreb un preot....doar nu ma duceam in mijlocul slujbei stiti am si eu o intrebare. cred ca era mai simplu sa imi raspunzi la intrebare.

| relian a răspuns (pentru TasieSimona):

Si eu am incercat sa dau un sfat daca pot sa zic asa, nu sa raspund la intrebare daca ai citit bine.Si nu cred ca am avut vreo intentie rea.Si daca vrei raspuns la intrebare nu cred ca pe aici poate cineva sti cea fost in capul acelui preot la acea slujba.Si apoi nu trebuie sa mergi la el la mijlocul slujbei. Dupa ce termina il puteai intreba.Ca doar de aia mergi la biserica nu? Sa asculti si daca ai ceva nelamuriri sa intrebi.Ca doar nu mergi la cinema unde privesti un film si explicatia tio dai tu singur.Sau mai stii poate ca asa si este mergeti acolo si atat.Din cauza asta la bisericile catolice ortodoxe este asa monotot totul si plictisitor pentru ca nimeni nu pune nici o intgrebare nici macar nu intreaba daca are o nelamuriri dapai sa mai aibe si intrebari.Numai bine si daca ti s-a parut raspunsul jignitor reclama.Intentia mea a fost sa arat oamenilor si in special celor care merg la biserici ce greseala fac ca nu intreaba acolo niciodata indiferent ce problema au sau nelamurire.Si pina la urma de aia mergi la biserica si mai si platesti preotul.Pai daca platesti atunci este de datoria lui sa iti explice ce si cum.Si sant sigur ca de intrebai el tiar fi dat un raspuns si nu ai mai fi venit pe aici cu astfel de intrebari fara vreo importanta.

| Qinz a răspuns:

Nu-ti bate capu cu sfintii...Nu exista om pe acest pamant care sa fi avut o viata sfanta. Sfintii sunt inventati de oameni, adevarati sfinti sunt cei fara de pacat adica ingerii... Sfinti sunt o prostie, ei sunt la fel de pacatosi ca si tine deoarece sunt oameni.Si de ce zic ca is la fel de pacatosi ca tine?
Sti versetu din biblie unde scrie nu exista pacat mare si pacat mic.
Sfant e numa Isus, Dumnezeu, Sf.Duh, si ingerii care nu au pacate deoarece traiesc intr-o lume fara pacate. Asa zisi sfinti care au trait pe pamant nu exista... oameni ii fac sfinti ca sa le poata lua moastele si sa puna masele de oameni sa le sarute.O lume nebuna.

| abcabcabc a răspuns:

Se pomeneste mortii pentru a nu fi uitati si a le mari sansele de a merge in rai.
Cei care nu cred in Dumnezeu va rog sa nu raspundeti la aceste intrebari despre religie