| mantuire a întrebat:

Am voie sa citesc rugacini de pe laptop?
Eu transcriu rugaciunea pe o foaie si apoi ma rog de pe ea.

Răspuns Câştigător
| T2LS a răspuns:

Dacă nu poți altcumva, nu există niciun fel de problemă.

Totuși, îți recomand cărți de rugăciuni creștin-ortodoxe, nu sunt scumpe și găsești foarte multe rugăciuni în ele, de asemenea foarte folositoare.

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca vrei sa te rogi lui Dumnezeu. Isus ne-a încurajat să ne rugăm lui Dumnezeu cu propriile cuvinte. Matei6:6-8.

| RAY a răspuns:

Ce importanta are de unde o citesti

| iurii75 a răspuns:

Isus a spus - Dar, când vă rugaţi, să nu spuneţi aceleaşi lucruri la nesfârşit, cum fac oamenii naţiunilor, căci ei cred că vor fi ascultaţi pentru că folosesc multe cuvinte. (matei 6:7)
Nu este de nici un folos să citești rugăciuni. Când vorbești cu o persoană aroiată nu citești de pe foaie ci vorbești din inimă.

Răspuns utilizator avertizat
| m1dn1gh7 a răspuns:

Hei, Dumnezeu e omniprezent, de ce ai scrie pe foaie daca e mereu cu tine? Adreseaza-te Lui ca unui Tata, nu ca unui strain caruia-i adresezi elogii.
Uite: http://www.resursecrestine.ro/editoriale/124750/despre-rugaciune
https://www.resursecrestine.ro/maxime/index-tematic/rugaciunea
Pace!

| mentholinks a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Nu scrie nicaieri ca Dumnezeu ar fi omniprezent. Asa ne place noua sa credem.

Răspuns utilizator avertizat
| m1dn1gh7 a răspuns (pentru mentholinks):

Da, ne place sa credem pentru ca asa si este! https://biblia.resursecrestine.ro/psalmii/139
Totodata, in Ioan 4:24 scrie ca,, Dumnezeu* este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr." Nu scrie ca e o bucata de plastic de sine statatoare, ci DUH, care in mod logic ajunge peste tot.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Ionut1492):

Hm, imi poti da o dovada a ceea ce spui? E scris undeva asta? Tocmai din rugaciunea Tatal Nostru ne dam seama ca Dumnezeu locuieste in ceruri "Tatal Nostru care esti in ceruri", dar asta nu-l face mai putin prezent in viata noastra, Tatal, Fiul si Duhul sunt o trinitate, dupa rastignirea lui Isus, El a spus ca Tatal va trimite un Mangaietor, si anume Duhul: https://biblia.resursecrestine.ro/ioan/14

| T2LS a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Vorbeai de rugăciuni spuse cu propriile cuvinte, dar într-un comentariu anterior ai trimis un link către un site cu rugăciuni. Nu crezi că te cam încurci singur? Una e să te rogi lui Dumnezeu când nu ști cum cât de sincer poți și cu propriile cuvinte, și alta e să te rogi lui, după cum a spus și Iisus: "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul", rugăciune de asemenea cunoscută de toată lumea. Hm, parcă spuneai că Iisus e doar un simplu sfânt, este? Te rog frumos, nu aiuri lumea cu răspunsuri prostești, vorbim probabil de o întrebare care decide ce va face omul în continuare în viața sa, are nevoie de un mic ajutor, nu de altceva.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru T2LS):

Link-urile contin doar ceva chestii teoretice si trimiteri catre versete din Biblie pe aceasta tematica (nu rugaciuni), poti da un click pentru a vedea continutul inainte sa spui ca ma incurc singur. thinking
N-am spus ca e un SIMPLU Sfant, am spus ca e SINGURUL Sfant, n-am inteles rostul comentariului care oricum mi se pare pe langa subiect.

Răspuns utilizator avertizat
| T2LS a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Sincer să fiu, poate vrei să tragi un ochi mai bine pe site-ul trimis de tine să vezi cum stai și apoi să realizezi cine are dreptate sau nu. Și pe lângă asta, nu cred că eu sunt cel care este pe lângă subiect. happy

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru T2LS):

Uite, am observat că-ţi place să te bagi în seamă (în general, nu doar în cazul ăsta), fapt pentru care am să evit să port discuții gratuite cu tine.
Baftă!

| T2LS a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Probabil ai lipsă de argumente și pace în tine.
Baftă și ție.

| Teffan a răspuns:

Cine iti interzice?

| sanboss a răspuns:

Mai bine lasa cuvintele sa iti iasa din inima.
O rugaciune scrisa nu e prea potrivita deoarece bolboresesti aceleasi cuvinte.

Sfat

In camera ta pe genunchi roaga-l pe Dzeu sa te invete prin puterea duhului sfant cum sa te rogi.