| anonim_4396 a întrebat:

Aș vrea să-mi spuneți cum vă amintiți „Cina cea de taină" a lui Da Vinci, acea pictură care Îl înfăptuia pe Mântuitor la masă cu apostolii. Vă amintiți dacă Mântuitorul avea în mână un pahar pe care îl ridica cumva în sus. Eu așa îmi amintesc și majoritatea cunoscuților la fel. Am căutat pe internet poze și se pare că niciodată nu a avut paharul ăla în mână. Am găsit totuși una, dar avea paharul în mână, ținându-l pe masă, însă știu că-l ținea ridicat. Acum încerc să caut o icoană veche cu care am crescut și pe care nu am mai ținut-o în perete datorită ramei rupte. Vreau mai multe opinii.

9 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

In pictura originala a lui Da Vinci schizofrenicul nu tine niciun pahar in mana. Acum ca au mai desenat si altii diverse versiuni ale momentului respectiv din povestea crestina, e alta discutie.

| mentholinks a răspuns:

Pai da, tinea paharul sus si il ciocnea cu cele ale ucenicilor. S-au imbatat cu totii.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Asa beat era incat se ruga lui insati ))))))))))))))

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Se ruga Tatălui.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Se ruga lui insati ca iisus e dumnezeu

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

E un Dumnezeu în 3 Persoane.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Asta am spus si eu, iisus se ruga insati lui

| xerxes1 a răspuns:

Iisus isi fabrica singur vinul.Si ca sa-l bea avea nevoie de un pahar ceva.

| Romanul86 a răspuns:

Te referi la Sf Graal! În iconografia ortodoxă nu există icoane așa cum ai menționat. Iconografia ortodoxă se bazează pe niște manuale de pictură iconografică numite Erminia.
Vezi:
Erminia picturii bizantine a ieromonahului Dionisie din Furna