| Mogiojojo a întrebat:

Ce inseamna: 'Ştiu faptele tale, că ai nume, că trăieşti, dar eşti mort' din Apocalipsa, cap. 3, verset 1.
Cum adica 'esti mort'?
Si cine e ingerul bisericii din Sardes?
Multumesc.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: ‘Iată ce zice Cel ce* are cele şapte Duhuri ale lui Dumnezeu şi cele şapte stele: «Ştiu** faptele tale: că îţi merge numele că trăieşti, dar† eşti mort.
* Apoc 1:4 Apoc 1:16 Apoc 4:5 Apoc 5:6 ** Apoc 2:2 † Efes 2:1 Efes 2:5 1 Tim 5:6
Veghează şi întăreşte ce rămâne, care e pe moarte, căci n-am găsit faptele tale desăvârşite înaintea Dumnezeului Meu.
=====
Astfel explică de ce.
Fiindcă faptele aceluia nu erau desăvârșite ( adică executate) pentru Dumnezeu. Deci dacă faptele nu le-ai făcut pentru Dumnezeu, degeaba mai trăiești, viața ta nu se deosebește de a fi mort. Asta vrea să spună.

| Celcestietot a răspuns:

Buna. O scrisoare de-a lui Iisus adresata bisericii Sardiei intr-o perioada a persecutiei crestinilor.

| mentholinks a răspuns:

Si in Evanghelie Isus ii face morti pe cei care nu il urmau. Se voia imparat dar nu prea a avut succes.

| Werrich a răspuns:

"Eşti mort." Aceste cuvinte triste sunt începutul unei solii care constă în cea mai mare parte în mustrare. Păcatul ipocriziei a atras învinuirile cele mai aspre ale lui Isus împotriva conducătorilor din vremea Sa (vezi Matei 23, 13–33). Acum, glorificat, Hristos mustră foarte direct biserica ipocrită din Sardes. În loc de a fi adusă la viaţă şi a trăi împreună cu Hristos (vezi Efeseni 2, 5; Coloseni 2, 13; Galateni 2, 20), aşa cum pretindea că este, această biserică era de fapt moartă (compară cu 2 Timotei 3, 5). Aplicată la perioada reprezentată de Sardes, această solie trebuie privită în contextul bisericii care se îndrepta spre sfârşitul Reformei, iar perioada poate fi datată între 1517 şi 1755; totuşi, vezi Nota Suplimentară de la Apocalipsa 2.
https://mybible.ro/vdc/apocalipsa/3/comentariu

| Panamax a răspuns:

Nu inseamna decat aberatiile unei minti bolnave.
Cine vrea sa gaseasca sensuri spirituale sau profetice gaseste si in Catelus cu parul cret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o predică întreagă referitoare la scrisoarea către Sardes: www.youtube.com/watch?v=7tbJSkZN9M0 o recomand dacă ai timp. Este structurată foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este că acest verset se referă la oamenii aceia bogați în averi, cu renume, cu faimă, învățați, dar păcătoși și goi pe dinăuntru, morți sufletește mai degrabă.
Căci vezi multe vedete de la Hollywood bogate și celebre dar dacă te uiți atent în ochii lor parcă-s goi, neînsuflețiți, au o privire goală, parcă-s marionete.
În concluzie, la asta cred că se referă, la faptul că sunt morți sufletește, căci cine se depărtează de Divinitate, Lumina lumii și a sufletului, moare în interior.

| sanboss a răspuns:

1@ #Stiu faptele tale - Dzeu cunoaste totul, de El nu ne putem ascunde
# Ca iti merge numele ca traiesti : Adica, te dai pocait dar tu nu esti ( mormant varuit ) pe dinafara sfant iar in realitate traiesc in pacat
# Dar esti mort - Ma dau sfant, om care traieste in adevar, dar de fapt sunt fatarnic
VS 4Totuşi ai în Sardes câteva* nume care nu şi-au mânjit hainele**. Ei vor umbla împreună cu Mine, îmbrăcaţi în† alb, fiindcă sunt vrednici.
# Arata de ce in vs 1 vine Domnul si le vb asa ( manjit hainele )
ce reprezinta haina apoc 19 şi i s-a dat* să se îmbrace cu in subţire, strălucitor şi curat." (Inul** subţire sunt faptele neprihănite ale sfinţilor.)
# Deci cei din Sardes traiau in faptele intunericului.

2@ Ingerii bisericilor din apocalipsa sunt slujitorii acelor biserici, responsabili de turma Domnului