| MymyMihaela a întrebat:

Ce semnificatie poate avea daca l-am visat pe Diavol si un sarpe in acelasi vis?

Deci eram pe strada cu inca 5 fete care in visul meu sau sinucis si am mers acasa prin curtea din spate... si cineva tot tipa la mine ca am un bilet de vazut, dar mi-a fost teama sa ma duc. Am intrat in casa si s-a dus varul meu sa vada ce era cu biletul si cand s-a intors era insotit de Satan. Mie mi-a spus sa ma duc la vecini si rezolva el treaba. Am plecat la vecini si era o prietena cu ceva ascutit in mana si peste tot erau bucati ale unui sarpe, pe care ea il taiase. Apoi am fugit in fata curtii si am vazut cum Diavolul il baga intr-o cusca pe varul meu.
Ce semnificatie poate avea acest vis?!

Răspuns Câştigător
| Aiwendil a răspuns:

Stiu ca Diavolul in Biblie a luat infatisare de sarpe, dar poate sarpele era un demon.
Varul tau s-a sacrificat pentru tine.Dar s-ar putea sa fie un inger pazitor care s-a sacrificat pentru tine.
Daca esti cu credinta e bine sa dai cu multa tamaie si sa spui rugaciuni.

20 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

E de bine, joaca la Loto

| William a răspuns:

S-au sinucis nu sau sinucis.

| danay72 a răspuns:

Azi,visele nu mai au nici o semnificatie, conform Bibliei.

| Buresbista123 a răspuns (pentru danay72):

Ieri aveau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Biblia spune că Dumnezeu i-a dat lui Iosif înţelepciune pentru interpretarea viselor la doi oameni care se aflau în închisoare cu el, în Egipt.
Deci conform Bibliei unele vise pot fi interpretate.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate cat timp se scria Biblia, Dumnezeu s-a folosit de vise.Dar dupa incheierea ei visele nu mai erau interpretate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Si unde scrie asta?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Într-adevăr, Dumnezeu a comunicat cu unii oameni prin intermediul visurilor. Însă Biblia precizează că s-a întâmplat foarte rar. Visurile nu au fost niciodată principala formă de comunicare divină. Au existat mulţi slujitori fideli ai lui Dumnezeu care nu au primit niciodată mesaje de la Dumnezeu în visuri. Folosirea visurilor ca mijloc de comunicare cu oamenii se poate compara cu despărţirea Mării Roşii. Ştim că Dumnezeu a făcut această minune o singură dată, iar aceasta nu este, cu certitudine, modalitatea lui obişnuită de a trata cu poporul său. — Exodul 14:21.
Apostolul Pavel a recunoscut că, în zilele sale, spiritul lui Dumnezeu acţiona asupra slujitorilor Lui în multe feluri extraordinare. Pavel a spus: „Unuia i se dă prin intermediul spiritului o exprimare de înţelepciune, altuia o exprimare de cunoştinţă potrivit aceluiaşi spirit, altuia credinţă prin acelaşi spirit, altuia daruri de însănătoşiri prin acel unic spirit, iar altuia operaţiuni de lucrări de putere, altuia profeţire, altuia discernerea unor declaraţii inspirate, altuia diferite limbi şi altuia interpretarea limbilor" (1 Corinteni 12:8–10). Deşi visurile de inspiraţie divină nu sunt menţionate în mod expres, se pare că mai mulţi creştini au primit astfel de visuri ca unul dintre darurile spiritului şi ca împlinire a profeţiei consemnate în Ioel 2:28. — Faptele 16:9, 10.
Totuşi, iată ce a spus apostolul cu privire la aceste daruri speciale: „Dacă există daruri de profeţire, vor fi desfiinţate; dacă există limbi, vor înceta; dacă există cunoştinţă, va fi desfiinţată" (1 Corinteni 13:8). Potrivit dovezilor, printre darurile ‘desfiinţate’ s-au numărat şi diverse forme de comunicare cu Dumnezeu. După moartea apostolilor, Dumnezeu a încetat să mai dea aceste daruri speciale slujitorilor săi.

| danay72 a răspuns (pentru Buresbista123):

Au avut unele vise semnificatii pe parcursul scrierii Bibliei.O data cu incheierea ei, nu s-a mai folosit de aceasta metoda pentru a le transmite mesaje, pentru ca era scris tot in Biblie

| Buresbista123 a răspuns (pentru danay72):

Ce ai baut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Corinteni 13:8
Se vor sfarsi, vor inceta dar cand?
In Corinteni13:10 avem raspunsul.
Dar mai este mult pana atunci.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare că, odată cu moartea apostolilor, darurile miraculoase n-au mai putut fi transmise altora. Ele au dispărut cu desăvârşire, fiindcă cei care le primiseră nu mai erau în viaţă. Aşadar, din jurul anului 100 e.n., vindecările miraculoase nu mai sunt un semn al favorii divine.
Apoi, visele erau daruri miraculoase, iar Isus a spus ca cei care azi fac asa ceva, el nu ii recunoaste ca inchinatori.Matei7:21-23

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Va autoexcludeti singuri.Matei 7:18 7:19
Miracole se intampla zilnic cu sutele.
Trebuie sa fim doar atenti si prezenti.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, faptele arata cine sunt azi adevaratii crestini, iar Isus a mentionat ca semul distinctiv avea sa fie iubirea, nu darurile miraculoase.Ioan13:34,35

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Nu trebuie sa incerci sa omori capra vecinului ca sa para a ta mai frumoasa.
Chiar daca vecinul este de alta religie il poti iubi la fel ca unul din religia ta.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un crestin adevarat iubeste pe toti oamenii, indiferent de religia pe care o au.De fapt, arata acest lucru in orice aspect al vietii sale, chiar si in razboi, nu va scoate arma impotriva altuia.Romani12:17-21,Isaia2:2-4

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Incepem sa fim de acord.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur, o zi buna in continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| aabaaab3278 a răspuns:

Poate te gandesti prea mult la diavol si ti-e frica iar in mintea ta apar tot felul de scenarii de genul. Numai din subconstientul tau.