| anonim_4396 a întrebat:

Salut, acum cateva luni unchiul meu s-a spânzurat chiar in curtea in care stam (cu mai multe rude) si am avut cateva vise super ciudate legate de el sau de felul in care s-a sinucis, o data am visat ca mătușa mea s-a sinucis (sora lui care a suferit si inca sufera enorm de mult). Si aseara am visat ca unchiul meu (cel care in realitate s-a sinucis) s-a spanzurat, va spun asta ca sa va faceti asa o idee, eu nu am văzut nimic pentru ca nu m-au lasat parintii, ma trezisem pentru ca auzeam țipete dar am ignorat asta pentru ca credeam ca se cearta unchiul cu bunica, dar cand am auzit ca mama țipase din camera ei si tata urcase scările si le coborâse ca un uragan deja mi se făcuse frica(probabil le urcase ca sa se uite pe geam si sa vada ce se intampla, de la geam se vede curtea) si dupa s-a dus si fratele meu in camera mamei asa ca acelasi lucru am facut si eu(m-am dus in camera mamei). Cand m-am dus in camera mamei si am vrut sa ma uit pe geam nu m-au lasat asa ca nu l-am văzut deloc de dinainte cu cateva zile sa faca asta, nici macar la înmormântare nu l-am vazut, stiu doar locul in care a facut asta pentru ca mi-a spus verisoara mea. Asa, sa continui visul, nu imi amintesc prea multe dar stiu ca il vedeam ca atarna de o frânghie exact in locul in care se spânzurase si m-a pus putin pe ganduri, adica ma intreb daca in realitate chiar asa arăta si de ce am avut aceste vise cu el... Voi de ce credeti ca am visat asta? Doamna de religie de la scoala ne-a spus ca uneori morții incearca sa ia legătura cu cei vii prin vise, deci... Credeti ca el voia sa imi arate ceva prin acest vis? Si am mai avut un vis putin ciudat tot cu el, eram foarte multi oameni in curtea noastra si tata il luase intr-o patura, l-a dus intr-o camera iar eu m-am dus după el si ramasesem singura in camera cu unchiul meu care era intr-o patura, dupa cautam niste cărți si asa s-a terminat visul. Oh, nici macar un bilet de adio nu a lasat sad
Imi puteti da voi cateva sfaturi?

20 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

L-au înmormântat cu preot?

| CristianaCrss a răspuns (pentru sabin89):

Sunt tătăroaică si din cate am inteles cred ca puteam sa il vedem doar daca murea normal adica varsta, daca era bolnav etc(gen sa nu se sinucida). Si la intrebarea ta nu stiu cum pot sa iti raspund dar la noi nu este preot, pana la aceasta inmormatare am fost doar la înmormântări de romani

| Ofiintă a răspuns:

Visele nu au însemnătate! Nu încearcă să ia nimeni legătura cu tine, te asigur.
A fost un șoc pentru tine faptul că un membru al familiei și-a găsit sfârșitul în acest mod. Prin urmare, în subconștientul tău s-au imprimat posibilele scene ale nenorocirii care a avut loc.

| Celcestietot a răspuns:

Salut. Eu zic ca ai visat fara o cauza anume, ci ca asa a fost sa fie. Daca voia sa iti spuna ceva, o facea pana sa se sinucida, logic.

| Ineys a răspuns:

Esti mica probabil. Chiar adulti in toata firea au probleme cu conceptul mortii si acceptarea lui. Asupra ta, la o varsta mai frageda, acest fenomen a avut un impact enorm. Probabil e prima persoana apropiata ( si primul caz pe care nu-l vezi la televizor ) care isi pierde viata.

Daca se repeta aceste vise si te "bantuie" cel mai bine e sa vizitezi un psiholog pentru ca e o experienta destul de marcanta. Daca incerci sa treci cu vederea si nu distrugi radacina problemei poate sa te afecteze si pe viitor.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Visele astea apar pentru ca te consuma gandurile ca ti s-a intamplat ceva socant.

Acum faptul este consumat, mortii nu pot comunica cu viii (nici invers), pentru ca realitatea nu permite. Nu exista spirite, nu exista fantome, nici alte lucruri supranaturale.

Cu timpul si fara sa-ti dai seama, te vei obisnui in aceasta noua realitate. Nu vei uita ce ti s-a intamplat, dar vei invata sa traiesti cu aceste ganduri.

| Justme1997 a răspuns:

Te-a traumatizat moartea lui, atata tot

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te mai gândi la ce da întâmplat și nu o sa îl mai visezi, imi pare rău pentru pierderea suferită da ar trebui sa treci peste fiindcă te va afecta daca mereu te vei gândi la el. Cine știe ce probleme avea de o recurs la așa ceva. Să comunici cat mai mult îți va distrage atenția dar nu despre subiectul întâmplat. Multă sănătate și încearcă să nu te mai gândești prea mult la ce s-a întâmplat. dacă crezi că nu poți vizitează un psiholog.

| oz_1736 a răspuns:

Visele tale sunt reactia creierului la faptul ca ai avut ocazia sa vezi asemenea intamplare si nu ai fost lasat. Acum subconstientul vrea sa recreeze imaginea, acțiunea intamplata. Stii toate detaliile si locul dar nu ai vazut punctul culminant si asta te intriga. Vei mai avea cateva vise pana vei reusi sa pui ordine in idei si vei reusi sa vezi in minte tot tabloul, apoi vei scapa. Nu sta seara cu gandul acolo si fă ceva ce iti place, asculta muzica la casti

| oz_1736 a răspuns (pentru oz_1736):

E acelasi lucru ca atunci cand iti suna in minte o melodie de 1000 de ori fiindca nu stii continuarea. E simplu, dar putin complicat

| FaraNume2544 a răspuns:

Mersi,chiar aveam nevoie sa citesc povestea asta acum seara!

| CristianaCrss a răspuns (pentru FaraNume2544):

Daca ti ti-e frica eu ce sa mai zic?

| FaraNume2544 a răspuns (pentru CristianaCrss):

Nu stiu frate, eu zic sa dormi cu lumina aprinsă sau stai treaz cât mai mult noaptea, sa zicem pana la 3 si dupa aia te pui sa dormi stiind ca peste 2 ore se face lumina!

| Celcestietot a răspuns (pentru CristianaCrss):

Nu trebuie sa iti fie frica, nu are de ce. De ce ti-e frica happy?

| CristianaCrss a răspuns (pentru Celcestietot):

De cosmaruri si de el. Adica in general mi-e frica de morti indiferent de ce relatie am avut cu ei(prieteni, rude etc)

| Celcestietot a răspuns (pentru CristianaCrss):

Cosmarurile nu te vor afecta in viata reala, iar acesta nu mai are ce iti face. Asa sa nu iti fie frica de cine a murit, ca nu o sa iti mai faca nimicwinking.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Celcestietot):

Mi-e frica sa nu visez ceva foarte urat si nu cred ca pot face nimic in privința asta, pur si simplu mi-e frica de cosmaruri, cat despre morti...depinde si cum au murit, am uitat sa menționez ca nu de toti mortii imi este frica dar m-am referit ca mi-e frica de orice mort atunci cand stau langa el singura (intelegi tu), de exemplu acum 2 ani cand străbunicul meu a murit si nu am avut niciun fel de frica, am fost foarte suparata si am plans dar intr-un fel am fost si mandra de el pentru ca a putut duce toate greutățile pana la varsta lui

| Celcestietot a răspuns (pentru CristianaCrss):

Elimina aceasta teama, este spre binele tauwinking.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Celcestietot):

Crezi ca eu imi doresc sa am aceasta teama? Explica-mi si mie, cum mai exact pot sa fac asa?

| Celcestietot a răspuns (pentru CristianaCrss):

Pana nu ti se intampla ceva rau, poti sta linistita. Tu ce zici, este bine asa?