| JokerKod a întrebat:

cine imi poate explica majoritatea lucrurilor despre Panteism? Ce este, ce tip de religie este, daca te poti ruga la cineva, daca este o religie oficiala la care te poti coverti.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Panteismul zice ca Dumnezeu este peste tot. El poate fi identic cu Natura neinsufletita, poate fi energia care anima natura sau poate fi o fiinta cu personalitate proprie. Panteistii zic ca atunci cand vezi un copac sau un ceas vezi o parte din Dumnezeu. Din cate stiu, unele filosofii traditionale ale hinduismului sunt panteiste. Conform lui Heinrich Zimmer, hindusii cred ca zeii sunt de fapt functii ale Zeului Suprem, si ca acest Zeu Suprem este singura realitate. Functie de cum intelege fiecare panteismul, se poate ruga Zeului Suprem sau poate considera ca Zeul Suprem nu este constient sau nu asculta rugaciunile oamenilor. Conform Bibliei (Fapte 17:28) panteismul este adevarat.

| 4inel a răspuns:

Voi reveni, am vazut ca ai cateva probleme in viata.
Raspunsurile nu le vei gasi in religia panteista. Panteismul este o religie.
Aceasta religie te invata ca tu existi doar in momentul cand iti este anihilata vointa si gandirea.
Asta vrei? Vrei sa ajungi o leguma?
Adevaratii panteisti sunt niste ratati social, mental, spiritual.
Daca te intereseaza iti voi da cateva argumente puternice sa nu te faci panteist. Dar vreau sa vad punctul tau de vedere.

| JokerKod explică (pentru 4inel):

Salut, as dori sa mi le spui!

| 4inel a răspuns (pentru JokerKod):

05. Conceptii despre lume si viata - Conceptia panteista
Copiaza linkul si asculta.

Daca vrei ceva mai profund intra pe resurse crestine.ro si descarca cursul mai delaliat. este in format mp3.
cursul se numeste "intelectualul crestin evanghelic".
Descarca toate cursurile te vor ajuta foarte mult.

Dumnezeu te iubeste, in ciuda rebaliunii din noi.
El zice in Ps 50:15 Cheama-Ma. Iai cerut ajutorul si El n-a venit?
Poate nu L-ai chemat cu toata inima.

Tine-ma la curent cu noutatile din viata ta. O zi buna.